Kuriozity z živočišné říšeZAJÍMAVOSTI O ZVÍŘATECH

Slon – 9 nejkrásnějších druhů slonů na světě

Slon je  krásné zvíře. Bohužel některé z nich již vyhynuly, jiné jsou silně ohrožené, protože jsou loveny pro své kly. Prohlédněte si 9 nejkrásnějších druhů slonů, z nichž někteří již vyhynuli, ale byli krásní.

 

1. Mamut

 

Mamut

Mamut je vyhynulý rod z čeledi slonovití a řádu chobotnatci. Někdy jsou řazeni do zvláštní čeledi Mammothidae, která zahrnuje pouze tento rod. Mamuti byli podobní dnešním slonům. Měli dlouhé zahnuté kly, silnou vrstvu tuku a severní druhy dlouhou srst. Mloci vyhrabávali rostliny zpod sněhu.

 

2. Cejlonský slon asijský

 

fakta o slonech

 

 

Slon srílanský je jedním ze tří uznaných poddruhů slona asijského a pochází ze Srí Lanky. Od roku 1986 je slon velký (Elephas maximus) na seznamu IUCN jako ohrožený druh, protože jeho populace se za poslední tři generace, jejichž stáří se odhaduje na 60-75 let, snížila nejméně o 50 %.

3. Slon bornejský

 

 

Slon Borneo

 Borneo je poddruh slona asijského, který obývá severovýchodní Borneo v Indonésii a Malajsii. O jeho původu se stále vedou diskuse. Definitivní zařazení do subspecies jako Elephas maximus borneensis čeká na podrobné morfometrické a genetické studium celého druhu.

4. Slon sumaterský

 

Slon sumaterský

Slon sumaterský je jedním ze tří uznaných poddruhů slona asijského a pochází z indonéského ostrova Sumatra.

5. Palaeoloxodon chaniensis

 

Palaeoloxodon chaniensis

Palaeoloxodon chaniensis je vyhynulý druh slona trpasličího. Tento druh je popsán na základě omezených pozůstatků nalezených v jeskyni Stylos a v jeskyni Vamos v Chanii na západní Krétě.

Jak funguje růst vlasů: vhled do cyklu růstu vlasů

6. Slon lesní

 

Slon lesní

Slon pralesní nebo slon lesní je druh slona z rodu Loxodonta. Až do roku 2001/2010/2017 byl klasifikován jako poddruh slona afrického nazývaný slon africký lesní nebo jako lesní forma slona afrického.

7. Palaeoloxodon naumanni

 

Palaeoloxodon naumanni

Přeloženo z angličtiny – Palaeoloxodon naumanni, příležitostně nazývaný Naumannův slon, je vyhynulý druh patřící do rodu Palaeoloxodon, který byl endemitem japonského souostroví ve středním až pozdním pleistocénu asi před 430 000 až 24 000 lety.

Fakta o slonech – 10 nejzajímavějších faktů o slonech 

8. Asijský slon

 

Asijský slon

Je to druhý největší žijící druh slona. Má menší uši než africké druhy slonů a na konci chobotu pouze jeden výčnělek. Kly jsou obvykle malé, některé samice je dokonce nemají. Stoličky asijských slonů se velmi podobají stoličkám vyhynulých mamutů, což svědčí o jejich blízké příbuznosti. Slouží člověku od nepaměti; všechny jeho poddruhy jsou ochočené a využívané ve službách člověka.

V zajetí byla pozorována primitivní produkce a používání větví k odpuzování hmyzu.

Souhrnné informace:

 • Délka: až 3,5 m
 • Ocas: 1 – 1,5 m
 • Hmotnost: 2 – 5 tun
 • Výskyt: jižní a jihovýchodní Asie
 • Společenskost: skupina
 • Status: ohrožený
 • Stanoviště: tropické lesy, hory

9. Slon africký

 

sloni fakta o slonech

Slon africký je druh z rodu Loxodonta. Je to největší ze tří žijících druhů slonů. Dřívější druhy zahrnovaly i dnešní samostatný druh slona lesního. Slon stepní je také slovenský název jednoho z tradičních poddruhů slona afrického – Loxodonta africana oxyotis.

Obývá různé biotopy od pouští po horské deštné lesy. Má větší uši než jeho asijský kamarád  a navíc ne 1, ale hned 2 výstupky na konci trupu. Obě pohlaví mají dopředu zahnuté kly (používají je mimo jiné k rozrývání půdy bohaté na minerály (zejména sůl), kterou pak požírají).  Potřebují obrovské množství potravy (a rozsáhlé území, kde ji mohou získat), takže jejich stáda často způsobují dramatické změny v životním prostředí, zejména v dobách dlouhotrvajícího sucha.

Souhrnné informace:

 • Délka: 4 – 5 m
 • Ocas: 1 – 1,5 m
 • Hmotnost: 4 – 7 tun
 • Výskyt.
 • Společenskost: skupina
 • Stav.
 • Stanoviště: Tropické lesy a savany

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button