HISTORIE A DINOSAUŘIZajímavosti

Středověcí vojáci : 12 jednotek středověku

Středověcí vojáci Středověký voják .Válka byla ve středověku běžnou záležitostí. Národy bojovaly s národy, města s městy a vesnice s vesnicemi. Nepřekvapí, že se jedná o období, z něhož vzešli jedni z nejlepších vojáků a vojenských jednotek v dějinách. Středověcí vojáci Středověký voják .

 

12. Mamlúci

 

Mamlúci

 

Mamlúk byl otrocký voják, který ve středověku konvertoval k islámu a sloužil muslimským chalífům a ajjúbovským sultánům. Postupem času se z nich stala mocná vojenská kasta, která často porážela křižáky.
Poté, co Mamlúkové konvertovali k islámu, byli mnozí z nich vycvičeni jako jezdci. Mamlúci se museli řídit diktátem furusíje, kodexu, který zahrnoval hodnoty jako odvaha a velkorysost a také taktiku jízdy , lukostřelbu a ošetření zranění atd.

Středověcí vojáci

Podívejte se také na :

Největší hrad světa 10 největších hradů na světě.

11. Janičáři

 

  Janičáři

Janičáři se skládali z pěších jednotek, které tvořily domácí vojsko a stráž osmanského sultána. Janičáře vytvořil sultán Murad I. z křesťanských otroků ve 14. století. století a byly zrušeny sultánem Mahmúdem II. V roce 1826 s příznivou událostí. Původně malá kompaktní jednotka elitních vojáků se během pěti století své existence rozrostla, až se nakonec stala hrozbou pro strukturu Osmanské říše. V pozdějších letech se vzbouřili při každém pokusu o reformu, sesazovali a vraždili sultány, které považovali za nepřátele Středověcí vojáci Středověký voják . 

10. Billmen

 

Billmen

 

Bill byl polní zbraní používanou pěchotou v Evropě v době vikinské Vikingy a Anglosasy, a to i ve 14. století, 15. a 16. století. Byla to národní zbraň Angličanů, ale byla běžná i jinde, zejména v Itálii.
Zbraň tvořil zahnutý sekací nůž s několika zahnutými výstupky připevněný na tyči. Kromě toho měla čepel téměř vždy jeden výrazný hrot přímo nad hlavicí kopí a také háček nebo hrot připevněný k „hřbetu“ čepele. Středověcí vojáci Středověký voják .

 

9. Bojar

 

Boyar

Bojar byl příslušníkem nejvyššího stavu feudální šlechty v Moskvě, Kyjevské Rusi, Bulharsku, Valašsku a Moldavsku, druhý po vládnoucích knížatech (v Bulharsku císařích), od roku 10. století až 17. století.

Bojaři měli díky vojenské podpoře kyjevských knížat značnou moc. Moc a prestiž mnoha z nich však brzy závisela téměř výhradně na službě státu, rodinné historii a v menší míře na vlastnictví půdy. Ukrajinští a „rusínští“ válečníci byli vizuálně velmi podobní západním rytířům, ale po mongolském vpádu se jejich kulturní vazby většinou ztratily.

 

8. Řád templářů

 

Řád templářů Středověcí vojáci Středověký voják

Templáři byli jedním z nejslavnějších západních křesťanských vojenských řádů. Organizace existovala ve středověku přibližně dvě století a byla založena po první křížové výpravě v roce 1096. Jeho původním účelem bylo zajistit bezpečnost mnoha křesťanů, kteří se vydávali na pouť do Jeruzaléma.

Řád, oficiálně schválený římskokatolickou církví kolem roku 1129, se stal oblíbenou charitativní organizací v celém křesťanstvu a rychle se rozrůstal. Templáři v charakteristických bílých pláštích s červeným křížem byli jednou z nejobratnějších bojových jednotek křížových výprav. Nebojoví členové řádu spravovali velkou část hospodářské infrastruktury v celém křesťanském světě, inovovali finanční techniky, které byly ranou formou bankovnictví, a vybudovali mnoho opevnění po celé Evropě a Svaté zemi Středověcí vojáci Středověký voják .

 

7. Střelci z kuše

 

Střelci z kuše Středověcí vojáci Středověký voják

Kuše je zbraň sestávající z luku upevněného na pažbě, který vystřeluje šípy . Mechanismus v pažbě drží tětivu napnutou, dokud není uvolněna uvolněním spouště. . Kuše hrály důležitou roli ve válkách v severní Africe, Evropě a Asii.Dnes se používají především ke střelbě na terč a k lovu. Používání kuší v evropských válkách sahá až do římských dob . V mnoha evropských armádách ve 12. století z mnoha důvodů téměř zcela nahradily luky. Ačkoli dlouhý luk mohl dosáhnout srovnatelné přesnosti a rychlejší střelby než průměrná kuše, kuše dokázala uvolnit více kinetické energie ( šíp lépe prostřelí brnění ) a byla efektivně používána po jednom dobrém tréninku, zatímco srovnatelná dovednost ve střelbě z jednoduchého luku mohla vyžadovat roky tréninku.

 

6. Housecarl

 

Housecarl Středověcí vojáci Středověký voják

 

 

Housekarlové byli domácí vojáci, osobní bojovníci , byli rovnocennými strážci skandinávských pánů a králů. Později se tento termín začal používat pro ozbrojené vojáky v domácnostech. Často byli jedinými profesionálními vojáky v království, zbytek armády tvořily milice zvané fyrd, svaz rolníků a příležitostně žoldnéři.
Tvořili stálou armádu profesionálních vojáků a v době míru měli jako zástupci krále také určité správní povinnosti.V jednom anglickém království jich bylo asi 3000 a na jejich platy byla uvalena zvláštní daň.Jejich koně byli ustájeni a krmeni na královy náklady.

Jako armáda byli Housekarlové známí svým vynikajícím výcvikem a vybavením, a to nejen proto, že tvořili stálou armádu , ale také díky přísné kontrole kvality. Jeden lord například vydal zákon, podle kterého museli mít všichni účastníci meč se zlatem vykládaným jílcem. To zajistilo, že uchazeči budou v ekonomické situaci, která jim umožní školení bez finančních omezení a nákup kvalitního vybavení. Nejznámější domácí armádou je bezpochyby armáda, kterou Harold Godwinson nasadil v bitvě u Hastingsu.

 

5. Varangská garda

 

Varangian Guard Středověcí vojáci Středověký voják

Varangská garda neboli Varjagové , byli Vikingové, Seveřané, většinou Švédové, kteří hlavně v 9. a 10. století putovali na východ a na jih přes dnešní Rusko, Bělorusko a Ukrajinu. Podnikali výpravy podél říčních systémů až ke Kaspickému moři a Konstantinopoli.Byli to obchodníci , piráti a žoldnéři.

 

Nedůvěra k Basilovi II. Původním byzantským gardistům, jejichž loajalita se často stávala smrtelně nebezpečnou, stejně jako osvědčená loajalita Varangiů, vedla Basila k tomu, že je zaměstnal jako své osobní strážce. Tato nová jednotka se stala známou jako Varangská garda. V průběhu let přicházeli noví členové ze Švédska, Dánska a Norska, takže až do konce 11. století byla organizace převážně skandinávská. století.

 

4. Švýcarští žoldnéři

 

Švýcarští žoldnéři Středověcí vojáci Středověký voják

 

Švýcarští žoldnéři byli vojáci známí svou službou v zahraničních armádách, zejména ve válkách francouzských králů, v raném novověku evropských dějin, od pozdního středověku až do doby evropského osvícenství. Jejich žoldnéřská služba byla na vrcholu v době renesance, kdy se díky svým osvědčeným schopnostem na bitevním poli stali vyhledávanou žoldnéřskou silou. Švýcarští žoldnéři byli v celé pozdně středověké Evropě respektováni pro sílu svého odhodlaného hromadného útoku s halapartnou.

 

3. Katafrakty

 

3. Katafraktové Středověcí vojáci Středověký voják

 

Katafraktové byli druh těžké jízdy, kterou používaly kočovné východoíránské kmeny a dynastie a později staří Řekové a Římané.Historicky byl katafrakt těžce vyzbrojený a obrněný jezdec.Původně tento termín označoval typ zbroje, která kryla celé tělo a tělo koně. Tento termín se nakonec vžil i pro označení samotného vojáka.
Ačkoli se o katafraktech a rytířích mluví jinak, v boji se role katafraktů od rytířů ve středověké Evropě příliš nelišila, ačkoli jejich zbraně a taktika byly stále odlišné. Na rozdíl od rytíře byl katafrakt pouhým vojákem mimo bitevní pole a neměl žádné pevné politické postavení nebo roli mimo vojenské funkce.

 

2. Halapartníci

 

Halapartníci Středověcí vojáci Středověký voják

 

Halapartna je obouruční tyčová zbraň, která se začala používat v době. 14. a 15. století.Slovo halapartna pravděpodobně pochází z německých slov Halm (zaměstnanec) a Barte (sekera). ). Halapartna se skládá z ostří sekery zakončeného hrotem připevněným k dlouhému dříku. Na zadní straně ostří sekery je vždy hák nebo trn pro uchycení k nepříteli Středověcí vojáci Středověký voják .

Halapartna byla dlouhá 1,5 až 1,8 metru. Měl malé výrobní náklady a byl velmi univerzální v bitvách. Halapartna dobře bojovala proti jezdcům , nepřátelům se štíty , měla účinnou obranu .
Říká se, že halapartna v rukou švýcarského sedláka byla zbraní, která zabila burgundského vévodu Karla Smělého, a ukončila tak burgundské války doslova jedinou ranou.Středověcí vojáci Středověký voják . 

 

Středověcí vojáci Středověký voják 

 

1. Angličtí lukostřelci

 

 

Angličtí lučištníci Středověcí vojáci Středověký voják

 

Anglický luk je přibližně stejně vysoký jako osoba, která ho používá. Během 14. a v 15. století byli lučištníci schopni vystřelit 10 mířených ran za minutu. Zkušený vojenský střelec vystřelí dvacet mířených ran za minutu. Lučištník měl v době bitvy k dispozici 60 až 72 šípů, které by při plné rychlosti střelby vydržely tři až šest minut. Ale natahování luku by unavilo i toho nejsilnějšího muže , nemluvě o rukou, ale i prstech, které držely tětivu , skutečná rychlost střelby v boji by se proto značně lišila.

Na bitevních polích neměli lučištníci neomezené množství munice , takže se řídili taktikou a rozkazy generála. Lučištníci často stříleli salvami. Na obloze vytvořili tzv. Duha a byl to kulomet středověku . Přesný , smrtící a použitelný na velkou vzdálenost.

Střelba z luku byla zpočátku účinnější než z kuše , ale od 16. století se luky v Anglii přestaly používat . důvodem bylo, že vyžadovaly velkou sílu lučištníka ( i kostry lučištníků měly značnou deformaci způsobenou lukem ) . zbroj se zdokonalovala, a proto bylo nutné vyvinout velkou sílu, aby jí šíp proletěl . středověcí vojáci Středověcí vojáci Středověký voják Středověký voják  .

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button