Zajímavosti

Zajímavosti Slovenska – Top 10 na světě

Zajímavosti Slovenska – 10 nejlepších na světě. Tato země, která je běžně označována za neprobádanou evropskou destinaci, je klenotem, který, jak doufám, brzy vyhledá každý jako místo k odpočinku, protože přírodní krásy této země jsou neuvěřitelně živé od chvíle, kdy jsem ji spatřil.

 

Zajímavosti Slovenska

 

Zajímavosti Slovensko

 

A jak lépe to předvídat, než se zeptat Slováků na některé zajímavosti o zemi? Dnes vám tedy představím několik zajímavostí o této krásné zemi, která se nachází přímo v srdci Evropy! Top 10 Slovensko.

 

1. Slovensko se nachází ve střední Evropě – NE ve Slovinsku

 

Slovensko se nachází ve střední Evropě - NE ve Slovinsku

 

Slovensko je tak malá země, že málokdo věděl, kde vlastně leží, když se mě zeptal, odkud jsem. 

Definic střední a východní Evropy je tolik, že záleží na použitém zdroji, zda Slovensko najdete ve střední nebo východní Evropě.

 

A to není jediné časté nedorozumění ze strany cizinců. Je také zaměňováno se Slovinskem. Dokonce i George W. Bush a mnozí další politici mylně hovořili o Slovensku a Slovinsku. Výsledkem byly pravidelné měsíční schůzky pracovníků slovenského a slovinského velvyslanectví, kde si vyměňovali špatně adresovanou poštu. Zajímavá fakta o Slovensku.

 

2. Má rozsáhlé národní parky s rozmanitou přírodou – Zajímavosti o Slovensku

 

Má rozsáhlé národní parky s rozmanitou přírodou - Zajímavosti o Slovensku

 

Při návštěvě Slovenska si můžete vybrat z 9 národních parků a 14 chráněných krajinných oblastí. Většina z nich se nachází v centrální části země a nejlepší na tom je, že je můžete navštívit veřejnou dopravou! Nejznámějším parkem jsou Vysoké Tatry s vrcholy vysokými více než 2500 m, které jsou oblíbeným místem pro pěší turistiku a lyžování.

Slovenský ráj je zase oblíbený pro objevování jeskyní a Nízké Tatry jsou největším národním parkem plným hor a zelených údolí – náš oblíbený park pro horská kola.

 

3. Máme zajímavé lidové tance

 

Máme zajímavé lidové tance

 

Zajímavosti Slovenska. Jednou z nejzajímavějších věcí na Slovensku jsou slovenské lidové tance. Vzhledem k vlivu regionu a způsobu života jsou tance a kroje odlišné a rozmanité. Na Slovensku existuje více než sto folklorních souborů a tance jsou živé, plné temperamentu a doprovázené většinou cimbálovkou, houslemi a basou. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

4. Více než 1 600 minerálních pramenů – Zajímavosti o Slovensku

 

 Více než 1 600 minerálních pramenů - Zajímavosti o Slovensku

 

V zemi je oficiálně registrováno více než 1 600 pramenů, z nichž mnohé slouží jako zdroj minerální pitné vody a jiné jsou termálními prameny pro relaxaci v lázních. Vodu ze slovenských pramenů si můžete koupit i v lahvi v každém obchodě a každý druh má pro vaše tělo jiné blahodárné účinky.

Zatím největší koupací oblast je v Bešeňové, kde je 33 pramenů. Horké prameny v Podhájské jsou světovou raritou, protože voda v nich má údajně blahodárnější účinky než známá voda z Mrtvého moře!

 

5. Nejvíce hradů a zámků na obyvatele na světě

 

Nejvíce hradů na obyvatele na světě

 

5 zajímavostí o Slovensku. Slovensko má 180 hradů a 425 zámků – na malou zemi je to obrovské množství! Ať už se tedy vydáte kamkoli, uvidíte alespoň jeden hrad nebo zámek. Nejznámější z nich je Spišský hrad, který je zároveň jedním z největších ve střední Evropě (je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO). Hrady na Slovensku : 10 nejkrásnějších hradů na Slovensku

 

6. První muzeum lidové architektury na světě – Zajímavosti o Slovensku

 

První muzeum lidové architektury na světě - Zajímavosti o Slovensku

 

Malebná obec Čičmany se nachází v blízkosti Strážovských vrchů na severu Slovenska. Jedná se o vůbec první rezervaci lidové architektury na světě a 1. zmínka o obci pochází z roku 1272!

Zahrnuje více než 130 domů a dřevěné domy jsou pomalovány různými lidovými ornamenty, z nichž některé se objevují i na krojích.

 

7. Máme více než 6 000 jeskyní

 

Máme více než 6 000 jeskyní

 

Na Slovensku bylo objeveno více než šest tisíc jeskyní. Většina z nich se nachází v národních parcích Nízké Tatry, Slovenský ráj a Slovenský kras a jsou to skutečně jedinečné přírodní úkazy. Zajímavosti Slovenska. Jeskyně na Slovensku 10 nejkrásnějších jeskyní.

Například Ochtinská aragonitová jeskyně je nazývána „výtvorem přírody“. Místo klasických stalagmitů a stalaktitů zde najdete bílé aragonitové větvičky a keříky. Věděli jste to? Na světě existují pouze čtyři zpřístupněné aragonitové jeskyně, další se nacházejí v České republice, Mexiku a Argentině.

 

8. Podobný jazyk jako v jiných evropských zemích

 

Podobný jazyk jako v jiných evropských zemích

 

Slovenština patří do rodiny slovanských jazyků. Někdy se mu říká „slovenské esperanto“, protože je nejsrozumitelnější pro mluvčí ostatních slovanských jazyků. Zajímavosti Slovenska.

Pravdou je, že komunikujeme s lidmi z různých evropských zemí, kteří mluví slovanskými jazyky – například česky, polsky, rusky, chorvatsky a dalšími.

 

9. Nejstarší evropský maraton – Zajímavosti o Slovensku

 

Nejstarší evropský maraton - Zajímavosti o Slovensku

 

Košický maraton míru je nejstarším maratonem v Evropě a druhým nejstarším na světě (po Bostonském maratonu). Koná se každoročně první říjnovou neděli v Košicích na východě Slovenska.

 

10. Zvláštní, ale chutný sýr – Zajímavosti o Slovensku

 

 Zvláštní (smradlavý), ale chutný sýr - Zajímavosti o Slovensku

Slovenské národní jídlo se nazývá „Bryndzové halušky“. Jedná se o bramborové knedlíky se zvláštním druhem fermentovaného ovčího sýra zvaného „bryndza“.

Nejlépe připravené s kousky opečené slaniny navrchu! Jedná se o velmi jedinečný a oblíbený pokrm, který najdete ve většině restaurací. Kvalita se liší, proto si předem zjistěte, kde dostanete nejlepší brynzové halušky.

 

 

 

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button