HISTORIE A DINOSAUŘIKuriozity z živočišné říše

Zkameněliny 12 největších objevů zkamenělin na světě

Zkameněliny 12 největších objevů zkamenělin na světě. Ne všechny dinosauří zkameněliny jsou stejně vzácné a působivé, ne všechny jsou však stejně slavné nebo mají stejně velký vliv na paleontologii a naše poznání druhohorního života.

Zkameněliny 12 největších objevů zkamenělin na světě

 

Zkameněliny 12 největších objevů zkamenělin na světě

 

Fosilie a léta jejich objevování.

Megalosaurus (1676)

 

Zkamenělina megalosaura (1676)

Když byla v roce 1676 v Anglii objevena část stehenní kosti megalosaura, profesor Oxfordské univerzity ji označil za lidského obra, protože teologové 17. století, si nedokázali představit obrovské plazy z minulých let. Trvalo dalších 150 let (do roku 1824), než William Buckland dal tomuto rodu charakteristické jméno, a téměř 20 let poté byl megalosaurus definitivně identifikován jako dinosaurus (slavným paleontologem Richardem Owenem).

Fosilie mosasaura (1764)

 

Fosilie mosasaura (1764)

Stovky let před 18. století vykopávali obyvatelé střední a západní Evropy na dně jezer a břehů řek podivně vypadající kosti. Význam velkolepé kostry mořského plaza Mosasaura spočíval v tom, že byla první fosilií, kterou přírodovědec Georges Cuvier pozitivně identifikoval jako fosilii vyhynulého druhu. Od té chvíle si vědci uvědomili, že mají co do činění s tvory, kteří žili a zemřeli miliony let předtím, než se na Zemi objevil člověk.

Iguanodon (1820)

 

Zkameněliny dinosaurů rodu Iguanodon (1820)

Iguanodon byl po megalosaurovi teprve druhým dinosaurem, který dostal oficiální druhové jméno. A co je důležitější. Jeho četné zkameněliny (poprvé je prozkoumal Gideon Mantell v roce 1820) vyvolaly mezi přírodovědci bouřlivou debatu o tom, zda je možné je Zda tito dávní plazi vůbec existovali. Georges Cuvier a William Buckland se těmto kostýmům smáli jako kostýmům ryb nebo nosorožců. Zatímco Richard Owen v podstatě uhodil hřebík na hlavičku a označil Iguanodona za pravého dinosaura.

Fosilie hadrosaura (1858)

 

Fosilie hadrosaura (1858)

Hadrosaurus je důležitější z historických než paleontologických důvodů. Byla to první téměř kompletní dinosauří fosilie. Který byl kdy vykopán ve Spojených státech, a jeden z mála. Který byl objeven na východním pobřeží (konkrétně v New Jersey, kde je nyní oficiálním státním dinosaurem), nikoli na západě. Hadrosaurus, pojmenovaný americkým paleontologem Josephem Leidym. Svou přezdívku propůjčil obrovské čeledi kachnozobých dinosaurů – hadrosaurům – ale odborníci stále diskutují o tom, zda si původní „typová fosilie“ zaslouží své druhové označení.

Archeopteryx (1860-1862)

 

zkameněliny dinosaurů

V roce 1860 vydal Charles Darwin své přelomové pojednání o evoluci O původu druhů. Naštěstí v následujících letech došlo k řadě velkolepých objevů ve vápencových nalezištích v německém Solnhofenu, které vedly k objevu kompletních, krásně zachovalých fosilií dávného tvora Archaeopteryxe, který se zdál být dokonalým „chybějícím článkem“ mezi dinosaury a ptáky. Od té doby byly objeveny další přesvědčivé přechodné formy (např. Sinosauropteryx), ale žádná z nich neměla takový dopad jako tento dinosaurus velikosti holuba.

 

Zkameněliny diplodoka (1877)

 

Zkameněliny diplodoka (1877)

Historickou zajímavostí je, že většina dinosauřích zkamenělin objevených na konci 18. a brzy 19. století v Evropě patřili k relativně malým ornitopodům nebo o něco větším teropodům. Objev diplodoka v Morrisonově formaci na západě Severní Ameriky zahájil éru obřích sauropodů, kteří od té doby zaujali představivost veřejnosti v mnohem větší míře než relativně prozaičtí dinosauři jako megalosaurus a iguanodon. Nebylo na škodu, že průmyslník Andrew Carnegie věnoval odlitky diplodoků přírodovědným muzeím po celém světě.

Coelophysis (1947)

 

zkameněliny dinosaurů

Ačkoli byl Coelophysis pojmenován v roce 1889 (slavným paleontologem Edwardem Drinkerem Copeem), do povědomí lidí se tento raný dinosaurus dostal až v roce 1947, kdy Edwin H. Colbert objevil na nalezišti fosilií Ghost Ranch v Novém Mexiku nespočet koster Coelophysis sešitých dohromady. Tento objev ukázal, že přinejmenším některé rody malých teropodů se pohybovaly v obrovských stádech – a že velké populace dinosaurů, masožravých i býložravých, se pravidelně topily při bleskových povodních.

Zkameněliny Maiasaura (1975)

 

 

Jack Horner je pravděpodobně nejznámější jako inspirace pro postavu Sama Neilla ve filmu Jurský park. V paleontologických kruzích se však proslavil objevem rozsáhlých hnízdišť Maiasaura. Středně velký hadrosaurus. kteří se v obrovských stádech pohybovali po americkém Západě. Zkamenělá hnízda a zachovalé kostry mláďat. Ukázka mláďat a dospělých Maiasaurů (nalezených v montanské formaci Two Medicine). Přinejmenším někteří dinosauři vedli aktivní rodinný život a nemuseli nutně opouštět svá mláďata po vylíhnutí.

Fosilie Sinosauropteryxe (1997)

 

Fosilie Sinosauropteryxe (1997)

První ze série velkolepých nálezů „dinosaurů“ v čínském lomu Liaoning. Dobře zachovalá fosilie Sinosauropteryxe odhaluje nezaměnitelný otisk primitiva. Chlupaté rty, což je poprvé. Jaký prvek paleontologové přímo zjistili u dinosaura. Analýza pozůstatků Sinosauropteryxe nečekaně ukázala. S jiným slavným opeřeným dinosaurem, Archaeopteryxem, byl příbuzný jen vzdáleně, což paleontology přimělo přehodnotit své teorie o něm. Jak a kdy se z dinosaurů vyvinuli ptáci.

Brachylophosaurus (2000)

 

Brachylophosaurus

Ačkoli „Leonardo“ (jak ho nazval tým vykopávek) nebyl prvním objeveným exemplářem brachylofosaura, byl zdaleka nejpozoruhodnějším. Tento téměř kompletní mumifikovaný hadrosaurus. Zkameněliny v teenagerovském věku způsobily novou éru technologie v paleontologii. Vědci z Fossilu bombardovali jeho fosilie silnými rentgenovými paprsky a magnetickou rezonancí ve snaze sestavit jeho vnitřní anatomii (se smíšenými výsledky). Mnohé z těchto technik se nyní používají na dinosauří fosilie v mnohem horším stavu. 6 receptů na výrobu domácích kondicionérů pro každý typ vlasů.

Fosilie Yutyrannus (2012)

 

Fosilie Yutyrannus (2012)

Jestli nás Hollywood o Tyranosaurovi rexovi něco naučil, pak to, že tento dinosaurus měl zelenou, šupinatou kůži podobnou ještěrce. Jenže možná ne: i Yutyrannus byl tyranosaurus. Ale tenhle žluklý masožravec. Žil v Asii více než 50 milionů let před severoamerickým T. rexem a měl srst z peří. Z toho vyplývá, že všichni tyranosauři měli v určité fázi svého životního cyklu peří. Je tedy možné, že mladé a dospívající fosilie T. rex (a možná i dospělí) byly jemné a huňaté jako malá kachňátka!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button