Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Slovenský hrubosrstý stavěč: charakteristika plemene

Slovenský hrubosrstý stavěč je národní plemeno psa, které pochází ze Slovenska. Toto plemeno je známé svou hustou šedou srstí a je nejmladším národním plemenem na Slovensku. Chov slovenského hrubosrstého ohaře jako národního plemene začal ve 40. letech 20. století. 20 let. století.

 

Slovenský hrubosrstý ovčák

 

Slovenský hrubosrstý ovčák

 

Slovenský hrubosrstý stavák je všestranný lovecký pes, který se hodí do lesa, k vodě i na pole. Používají se k lovu drobné zvěře a sledování jelenů. Používají se také k práci před a po záběru. Toto plemeno je inteligentní, věrné a láskyplné, takže je skvělým společníkem pro aktivní rodiny.

Uznání slovenského hrubosrstého ohaře jako národního plemene FCI se uskutečnilo 6. června. Červen 1983 byl pro plemeno významným mezníkem. Dnes je toto plemeno oblíbeným členem mnoha slovenských domácností a stále je oblíbenou volbou pro lovce i rodiny.

 

Historie a původ

 

Historie a původ

 

Slovenský ohař (SHS) je plemeno psa vyšlechtěné na Slovensku. Její počátky sahají až do 40. let. 20s. století, kdy zakladatel slovenské kynologie pan Koloman Slimák začal chytat hrubosrsté šedě zbarvené psy, kteří se v té době vyskytovali.

SHS vznikl ze tří původních plemen: výmarského ohaře, českého fouska a německého drátosrstého ohaře. Základem pro barvu a povahu byl výmarský ohař, český fousek přispěl k silné kostře a německý drátosrstý ohař k hrubé srsti.

V roce 1944 zkřížil fenu výmarského stavitele Moniku v.d. Haraska (ÖHZB-W 931) se psem českého mongrela Robbyho Šelleho (SPKS 1294) ing. Jozef Jursa z Radošiny. Tento krycí akt je považován za základní kámen chovu SHS.

V roce 1985 byl SHS oficiálně uznán za slovenské národní plemeno a v roce 1991 byl zařazen do skupiny VII. (Slovenská národní plemena psů) Mezinárodní kynologická federace (FCI).

Dnes je SHS oblíbeným plemenem nejen na Slovensku, ale i v zahraničí. Její charakteristickou vlastností je neúnavná práce, zručnost a loajalita k majiteli. Slovenští psi – Všech 5 plemen psů ze Slovenska

 

Charakteristika plemene

 

Charakteristika plemene

 

Celkový vzhled

Slovenský hrubosrstý stavák je středně velký pes ušlechtilých tvarů. Jeho tělesný rámec je silnější a má ideální poměr délky těla k výšce. Stavitelé mají robustní kostru a šedou barvu s hustou srstí. Samice jsou menší než samci. Někteří jedinci mohou mít bílé znaky.

 

Tělesné proporce

Stavitelé mají vyvážené tělesné proporce. Mají hluboký a široký hrudník s dobře klenutými žebry. Plece jsou dobře nasazené a lopatky jsou dlouhé a skloněné. Ramena jsou dobře vyhlazená a předloktí rovná. Zápěstí jsou silná a tlapky oválné s dobře vyvinutými drápy a polštářky.

 

Srst a barva

Charakteristickým znakem slovenského hrubosrstého stavěče je jeho hrubá srst. Srst je dlouhá a rovná s hustou podsadou. Barva srsti je šedá, ale může se vyskytovat i bělavé nebo jiné zbarvení. Na hlavě jsou vlasy mírně zkrácené.

 

Hlava a nos

Hlava je středně velká a dobře vyvážená s dobře vyvinutými nadočnicovými oblouky. Nos je černý nebo hnědý a má stopku. Lebka je rovná a čelní rýha je jasně viditelná. Čenich je široký a nosní pysk je dobře vyvinutý.

 

Končetiny

Stavitelé mají silné a dobře úhlené končetiny. Ramena jsou dlouhá a skloněná a paže jsou dobře zaúhlené. Předloktí jsou rovná a zápěstí silná. Tlapky jsou oválné s dobře vyvinutými drápy a polštářky. Šampon na vlasy

 

Níže uvedená tabulka ukazuje ideální proporce končetin slovenského hrubosrstého stavitele:

Končatina Ideální poměr
Ramena 1:1.5
Scoop 1:1
Rameno 1:1
Předloktí 1:1
Zápěstí 1:1
Swan 1:1

Ocas

Ocas je nízko nasazený a mírně zkrácený. V klidu se snáší dolů a při pohybu stoupá.

 

Základní informace Slovenský stavitel s hrubou povrchovou úpravou

Název plemene Slovenský hrubosrstý ovčák
Země původu Slovensko
Převzato z Lov a společník
Velikost Střední
Barva Šedá s hrubou srstí

Povaha a chování Slovenský hrubosrstý ovčák

 

Povaha a chování Slovenský hrubosrstý ovčák

 

Slovenský hrubosrstý stavěč je všestranný stavěč, který má vyrovnanou a odvážnou povahu. Je to pes, který je dobře vycvičený a poslušný svého majitele. Jeho povaha je prostá plachosti, bázlivosti a agresivity, což z něj dělá skvělého společníka pro rodiny s dětmi.

Slovenský hrubosrstý ovčák je také známý svou schopností pracovat v lese, na vodě a v terénu. Je vhodný pro lov drobné zvěře a pro dohledávání jelenů. Díky své odvaze a všestrannosti je skvělým společníkem pro lov, ale i pro různé outdoorové aktivity.

 

Srst slovenského hrubosrstého ovčáka je tvrdá, hustá a přiléhá k tělu. Skládá se z podsady a tvrdé srsti dlouhé asi 4 cm, rovné a pevně přiléhající k tělu. Na spodní části tlamy a rtů je srst delší a měkčí a tvoří tzv. vousy. Srst na obočí je hustší a výraznější a směřuje šikmo vzhůru.

Celkově je slovenský hrubosrstý stavěč poslušný a cvičitelný pes s vynikajícím temperamentem a schopností pracovat v různých podmínkách. Je vhodný jako společník pro rodiny s dětmi, ale také pro lov a různé outdoorové aktivity. Charakteristickým znakem plemene je také jeho srst.

 

Školení a práce Slovenský stavitel s hrubou povrchovou úpravou

Slovenský hrubosrstý ohař je lovecký pes, který má všestranné využití. Má vlohy pro práci na poli, v lese i ve vodě. Proto je důležité být řádně vyškolen a připraven na různé typy práce.

Výcvik slovenského hrubosrstého ohaře by měl být zaměřen na jeho přirozené schopnosti. Je to pes, který má velkou chuť k aportování, což usnadňuje výcvik aportování. Jeho trénink by měl zahrnovat práci na stopě střelené zvěře, její sledování a přinášení.

Při výcviku by se měl používat pozitivní přístup a odměny za správně odvedenou práci. Slovenský hrubosrstý ohař je vášnivý a přirozený vodník, proto by měl být vycvičen k práci ve vodě.

Slovenský hrubosrstý setr je ideální pro lovce, kteří hledají všestranného a spolehlivého psa na nejrůznější druhy zvěře. Jeho schopnost pracovat po výstřelu, pracovat na stopě postřelené zvěře, dohledávat ji a přinášet, z něj dělá skvělého pomocníka lovce.

Výcvik slovenského stavitele s hrubou srstí je důležitý, aby mohl bez problémů vykonávat svou práci. Jeho přirozené schopnosti a chuť do práce jsou jeho silnou stránkou, kterou je třeba využít a rozvíjet. Při pravidelném výcviku a správném přístupu se z něj stane skvělý lovecký pes.

 

Zdraví a péče Slovenský hrubosrstý ovčák

 

Zdraví a péče Slovenský hrubosrstý ovčák

 

Slovenský hrubosrstý stavěč je plemeno psa s vynikající fyzickou kondicí a silnějšími kostmi. Stejně jako u jiných plemen však i u tohoto plemene existují určité zdravotní problémy, které je třeba při péči o psa zohlednit.

Jedním z nejdůležitějších aspektů péče o slovenského hrubosrstého ovčáka je správná výživa. Jeho strava by měla být vyvážená a obsahovat kvalitní bílkoviny, tuky a sacharidy. Vzhledem k jejich fyzické aktivitě by měli být také dostatečně krmeni, aby si udrželi svalovou hmotu a energii.

Kromě správné výživy je také důležité věnovat pozornost zdraví jejich srsti a kůže. Slovenský hrubosrstý ovčák má hustou a hrubou srst, kterou je třeba pravidelně kartáčovat a stříhat. Přiléhající srst na uších a nohách by se měla také pravidelně zastřihávat, aby se zabránilo tvorbě záhybů a infekcí.

Vzhledem k jejich vysoké aktivitě a potřebě pohybu je důležité věnovat pozornost jejich fyzické kondici a cvičení. Slovenský hrubosrstý ovčák potřebuje dostatek pohybu a duševní stimulace, aby se vyhnul destruktivnímu chování. Pravidelné procházky a pohyb jsou pro jejich zdraví a štěstí nezbytné.

V případě jakýchkoli zdravotních problémů je důležité okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře. Pro zachování zdraví a dlouhověkosti jsou důležité také pravidelné návštěvy veterináře a očkování proti nemocem.

 

Chov a nákup slovenského hrubosrstého stavěče

Výchova slovenského hrubosrstého stavěče je náročná a vyžaduje mnoho času a trpělivosti. Proto je důležité vybrat si kvalitního chovatele, který se věnuje chovu s láskou a péčí. Majitelé slovenského hrubosrstého ohaře by měli být při výběru štěněte opatrní a vyhnout se nezodpovědným chovatelům.

Před koupí štěněte je důležité zjistit, zda je chovatelská stanice registrovaná a zda mají štěňata platný průkaz původu. Noví majitelé by také měli zajistit, aby bylo štěně očkované a odčervené. Cena štěněte se může lišit v závislosti na kvalitě a původu.

 

Slovenský hrubosrstý stavěč je vhodným společníkem pro aktivní lidi, kteří se rádi pohybují a tráví hodně času v přírodě. Jsou to inteligentní a oddaní psi, kteří vyžadují dostatek pohybu a duševní stimulace. Majitelé by měli být připraveni věnovat se výcviku a zkouškám se svým psem.

Majitelé slovenského hrubosrstého ohaře mají k dispozici různé zkoušky a výstavy, kde mohou ukázat kvality svého psa. Slovenský stavitel s hrubým nátěrem patří podle FCI do skupiny 7 – Stavitelé a sekce 1.1 – Kontinentální stavitelé. V České republice působí také Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů – FÚZ, který pořádá různé akce pro majitele a chovatele.

Při koupi slovenského hrubosrstého ohaře byste také měli zvážit, zda je pes vhodný pro majitele a jeho životní styl. Je důležité si uvědomit, že slovenský hrubosrstý ovčák je velký pes s vysokou potřebou pohybu a pozornosti. Jsou to však také věrní a oddaní společníci, kteří si dokáží vytvořit silné pouto se svým majitelem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button