Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Švédský losí pes: charakteristika plemene

Švédský losí pes, známý také jako jämthund, je plemeno velkého psa špicovitého typu, které pochází ze Švédska. Původně byli vyšlechtěni k lovu losů a jiné velké zvěře a ve své domovině se k tomuto účelu stále používají. Toto plemeno je klasifikováno FCI jako pracovní pes a je známé svou silou, vytrvalostí a inteligencí.

 

Švédský losí pes

 

Švédský losí pes

 

Jämthund je silný a robustní pes s kompaktní a svalnatou postavou. Mají silnou dvojitou vrstvu, která zajišťuje izolaci v chladném počasí, a jsou k dispozici v různých barvách včetně černé, šedé a bílé. Toto plemeno je známé svou věrností a náklonností ke svým majitelům a je skvělým společníkem pro ty, kteří rádi tráví čas venku. Vzhledem k jejich velikosti a energetické náročnosti však nemusí být vhodné pro všechny domácnosti.

 

Původ

 

Původ

 

Švédský losí pes, známý také jako Jämthund, je jedním ze severských loveckých psů. Její počátky sahají do 19. století, kdy byl chován na severu Švédska. Je to velký a silný pes, který byl původně vyšlechtěn k lovu losů.

Stejně jako mnoho dalších severských plemen má i švédský losí pes kořeny v původním vlčím psu. Její předci byli pravděpodobně používáni k lovu losů již ve středověku. Nicméně až v 19. století začali být systematicky šlechtěni, čímž vzniklo specifické plemeno.

Švédský losí pes je jedním z plemen, která jsou považována za národní poklad Švédska. Dnes se chová především v severských zemích, ale i v jiných částech světa. Kromě Švédska je pes oblíbený také v Norsku, Finsku a Dánsku. Šampon na vlasy

Kromě švédského losího psa žije ve Švédsku ještě jedno severské plemeno – Svensk Laphund, které je menší a je považováno za velmi inteligentního a věrného společníka. Dalším severským plemenem je švédský špic, který je známý svýma vztyčenýma ušima a hustou srstí.

 

Klasifikace

 

Klasifikace

 

Švédský losí pes patří mezi severské lovecké psy a podle klasifikace FCI je zařazen do skupiny 5. Tento pes je považován za loveckého psa pro lov losů a jeho pracovní zkoušky jsou povoleny pouze v severských zemích, jako je Švédsko, Norsko a Finsko.

Podle standardu FCI je švédský losí pes velký špičatý pes s velkýma špičatýma ušima a ocasem neseným přes hřbet, ale ne příliš zatočeným. Její celkový vzhled by měl být silný a robustní, ale zároveň hbitý a elegantní. Kdy začít s výcvikem psa – věk, kdy můžete začít s výcvikem

Švédský losí pes patří do skupiny 5 FCI – plemena vrcholového a primitivního typu. Tento pes má vysokou hladinu energie a vyžaduje dostatek pohybu a výcviku. Vzhledem ke svému loveckému původu potřebuje švédský losí pes dostatek prostoru a volnosti, aby mohl projevit své přirozené instinkty.

Celkově je švédský losí pes považován za silného a odolného psa s vynikajícím čichem. Díky svým vlastnostem je ideálním kandidátem pro majitele, kteří hledají psa pro lov nebo aktivní pobyt v přírodě.

 

Fyzická charakteristika Švédský losí pes

 

Fyzická charakteristika Švédský losí pes

 

Velikost

Švédský losí pes, známý také jako jämthund, je velké plemeno psa. Podle standardu musí pes dosahovat výšky v kohoutku 57 až 65 cm a hmotnosti 25 až 35 kg. Samice jsou o něco menší, dosahují výšky 52 až 60 cm a hmotnosti 20 až 30 kg.

 

Hlava

Hlava švédského losího psa je mezi ušima poměrně široká a má klínovitý tvar. Oči jsou tmavé, oválné a umístěné hluboko v lebce. Uši jsou středně velké, trojúhelníkového tvaru a jsou vzpřímené. Rty jsou středně dlouhé a dobře posazené. Papula nevyčnívá.

 

Tělo

Švédský losí pes má mohutnou a kompaktní stavbu těla, přesto je pružný, suchý a má dobré držení těla. Tělo je krátké a silné, s rovným a širokým hřbetem. Hrudník je hluboký a široký, s dobře zaoblenými žebry. Krk je silný a dobře osvalený.

 

Končetiny

Přední končetiny jsou rovné a silné, s dobře osvalenými lokty. Tlapky jsou kulaté a dobře polstrované, s tuhými polštářky. Zadní končetiny jsou silné a dobře osvalené, s rovnými stehny a dobře zaúhlenými koleny. Podpatky jsou nízké a silné.

 

Ocas

Ocas švédského losího psa je středně dlouhý, silný a dobře osrstěný. Nosí se přes záda, ale ne příliš stočená.

 

Kabát

Švédský losí pes má krátkou srst a hustou podsadu. Srst je hrubá a přilnavá, ale ne tvrdá. Barva srsti může být šedá nebo krémová.

 

Speciální znaky

Švédský losí pes je velmi staré plemeno a má několik zvláštních vlastností. Normálně vyvinutá varlata jsou u samců povinná. Má také velmi dobrý čich a je vynikajícím loveckým psem pro lov losů.

 

Povaha a chování Švédský losí pes

 

Povaha a chování Švédský losí pes

 

Švédský losí pes je energický a inteligentní pes s vyrovnanou povahou. Tento pes má silné lovecké instinkty a je schopen vystopovat a udržet pod kontrolou losa, medvěda nebo rysa. V domácím prostředí se však projevuje jako domácí mazlíček, který je oddaný své rodině.

Jämthund je velmi inteligentní pes, který se rychle učí a dokáže se přizpůsobit novým situacím. Je to také velmi odolný pes, který má spoustu energie a potřebuje dostatek pohybu a duševní stimulace. Pokud nemá dostatek pozornosti a pohybu, může mít sklony k nežádoucímu chování.

 

Švédský losí pes se však vyznačuje také klidnou povahou. Je to pes, který dobře vychází s dětmi a ostatními domácími zvířaty. Je to také velmi věrný pes, který je oddaný svému majiteli a rodině.

Vzhledem k jeho loveckým instinktům je však důležité, aby byl švédský losí pes řádně socializován a vycvičen v poslušnosti. Jeho majitel by měl být zkušený a vědět, jak tohoto psa správně vycvičit a vychovat. Při správném výcviku a výchově může být švédský losí pes skvělým společníkem a věrným přítelem svého majitele.

 

Převzato z

Švédský losí pes je plemeno vyšlechtěné k lovu divokých zvířat, zejména losů. V současnosti se však tento pes používá také jako hlídací pes, pes společník a dokonce i jako pracovní pes.

 

Pracovní testy Švédský losí pes

Švédský losí pes je známý svou schopností pracovat a plnit různé úkoly. Proto se tento pes často používá k různým pracovním zkouškám, mezi které patří například vyhledávání a stopování zvířat. Tyto testy jsou často vyžadovány od chovatelů, kteří chtějí získat povolení k chovu psa.

 

Lovecký pes

Švédský losí pes je známý především díky své schopnosti lovit losy. Tento pes má vynikající čich a dokáže vycítit stopy zvířat i na velké vzdálenosti. Švédský losí pes je často využíván k lovu a je oblíbeným psem lovců, kteří chtějí dosáhnout vysoké úspěšnosti při lovu.

 

Hlídací pes Švédský losí pes

Švédský losí pes je vynikající hlídací pes, který dokáže ochránit váš domov a vaši rodinu před nebezpečím. Tento pes má výborný smysl pro teritorium a dokáže vycítit přítomnost cizích lidí ve svém teritoriu. Proto se tento pes často používá jako hlídací pes v domácnostech a na různých jiných místech.

 

Společenský pes

Švédský losí pes je také oblíbeným společníkem mnoha lidí. Tento pes má velmi příjemnou povahu a je velmi oddaný svému majiteli. Švédský losí pes je velmi aktivní pes, který potřebuje hodně pohybu a zábavy. Proto je tento pes nejvhodnější pro majitele, kteří mají rádi aktivní životní styl a rádi se svým psem tráví čas venku.

Využití švédského losího psa závisí na jeho majiteli a jeho potřebách. Tento pes je však vynikajícím loveckým, hlídacím a společenským psem.

 

Vzdělávání

Švédský losí pes je inteligentní a samostatný pes, který vyžaduje důsledný a trpělivý výcvik. Jeho výchova by měla začít co nejdříve, aby se pes naučil správně chovat v různých situacích.

Jednou z nejdůležitějších věcí při výchově švédského losího psa je socializace. Štěňata by měla být vystavena různým lidem, zvířatům a situacím, aby se naučila chovat ve společnosti. Je také důležité, aby se naučily, jak se chovat v různých prostředích, například ve městě nebo v přírodě.

 

Při výchově švédského losího psa je důležité používat pozitivní posilování. To znamená odměňovat psa za chování, které chcete, aby opakoval. Může mít podobu pamlsků nebo slovní pochvaly. Negativní posílení, jako je trest, by se mělo používat jen výjimečně a pouze v nezbytných případech.

Je také důležité, aby se švédský losí pes naučil základní povely, jako je „sedni“, „lehni“ a „ke mně“. Tyto povely mu pomohou udržet ho pod kontrolou a zajistí, že bude bezpečný a poslušný v různých situacích.

Výchova švédského losího psa by měla být založena na trpělivosti a důslednosti. Pokud se pes chová nevhodně, je třeba mu to dát najevo, ale bez agrese nebo násilí. Pravidelným výcvikem a pozitivním posilováním se švédský losí pes může stát poslušným a milujícím společníkem svého majitele.

 

Zdravotní problémy

Švédský losí pes je relativně zdravé plemeno, které se vyskytuje v poměrně malém počtu. Přestože se jedná o zdravé plemeno, mohou se vyskytnout některé zdravotní problémy.

Jedním z nejčastějších problémů švédských losích psů je dysplazie kyčelních a loketních kloubů. Tento problém se nejčastěji vyskytuje u psů, kteří jsou k tomuto onemocnění geneticky predisponováni. Většina chovatelů se snaží minimalizovat riziko tohoto onemocnění výběrem zdravých rodičů a pravidelnými veterinárními prohlídkami.

Dalším zdravotním problémem, který se u švédského losího psa může vyskytnout, je epilepsie. Epilepsie je onemocnění centrálního nervového systému, které se projevuje záchvaty. Existují různé typy epilepsie, které se mohou vyskytnout u všech plemen psů.

 

Většina švédských losích psů se dožívá dlouhého a zdravého života. Průměrná délka života je přibližně 12 let. Stejně jako u jiných plemen může mít i u švédského losího psa věk vliv na riziko vzniku určitých zdravotních problémů. U starších psů je vyšší riziko kloubních problémů a srdečních onemocnění.

Celkově je švédský losí pes poměrně zdravé plemeno. Pokud se chcete stát majitelem tohoto psa, pečlivě si vyberte chovatele a zdravé štěně. Pravidelné veterinární prohlídky a zdravý životní styl pomáhají minimalizovat riziko zdravotních problémů.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button