CIZÍ JAZYKZajímavosti

České měsíce – jak se říká na počest

České měsíce jsou zvláštní tím, že na rozdíl od většiny evropských zemí mají své vlastní názvy. Někdy je to docela matoucí, proto jsme pro vás připravili výslovnost a také to, jaký je měsíc v roce.

 

Obsah článku:

České měsíce

 

České měsíce

 

  1. leden – od led = led
  2. únor – od nořiti = klesat, led se láme a klesá do vody
  3. březen – pravděpodobně od březí = březí (zvíře) nebo od birch = bříza
  4. duben – od dub = dub
  5. květen – od květ = květ, v měsíci, kdy kvetou rostliny
  6. červený – původ nejasný, odvozeno buď od worm = červ (červi pojídající ovoce), nebo od red = červený (barva zralého ovoce)
  7. červenec – měsíc dozrávání („červenání“) ovoce
  8. srpen –  lze také odvodit z srp = srpen (měsíc sklizně)
  9. září – od říje = v období říje nebo říje
  10. říjen – od říje = rosa
  11. November – měsíc padajícího listí, od leaf (list) + padat (padat)
  12. December – původ nejasný, pravděpodobně odvozeno od siný = bledý, šedý

 

Čeština je západoslovanský jazyk česko-slovenské skupiny, psaný latinkou. Mluví jím více než 10 milionů lidí a je úředním jazykem České republiky. Čeština je úzce příbuzná se slovenštinou, a to až do vysokého stupně vzájemné srozumitelnosti, a v menší míře také s polštinou. Čeština je fúzní jazyk s bohatým morfologickým systémem a poměrně flexibilním lexikálním systémem. Jeho slovní zásoba byla silně ovlivněna latinou a němčinou. Zajímavosti o České republice 20 faktů

 

Česko-slovenská skupina se vyvinula v rámci západoslovanských jazyků během vrcholného středověku a standardizace češtiny a slovenštiny v rámci česko-slovenského nářečního kontinua vznikla v raném novověku. V pozdějších letech 18. až polovina V 19. století byla v rámci českého národního obrození kodifikována moderní spisovná norma. Hlavní nestandardní varieta, tzv. obecní čeština, vychází z pražského nářečí, ale dnes se jí jako interdialekt mluví na většině území České republiky. Moravská nářečí, kterými se mluví ve východní části země, se rovněž řadí k češtině, i když některé jejich východní varianty mají blíže ke slovenštině. České měsíce.

 

Měsíce v roce

 

Měsíce v roce

 

Čeština má středně velký fonémový inventář, který zahrnuje deset monoftongů, tři diftongy a 25 souhlásek (rozdělených do kategorií „tvrdé“, „neutrální“ a „měkké“). Slova mohou obsahovat složité souhláskové shluky nebo v nich samohlásky zcela chybí. Čeština má zvednutý alveolární trylek, který se jako foném vyskytuje jen v několika dalších jazycích a je reprezentován grafémem ř. Chlapecké zimní boty – Jak správně vybrat

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button