Zajímavosti

Zajímavá fakta o Mount Everestu – Top 10

Zajímavá fakta o Mount Everestu. Mount Everest je nejvyšší hora na Zemi, dosahuje výšky přibližně 8 848 metrů nad mořem. Nachází se v Himálaji na hranici mezi Nepálem a Tibetem. Název Mount Everest pochází z anglického překladu původního nepálského názvu „Sagarmatha“, což znamená „hora bohyně nebes“. Tibeťané ji nazývají Čomolungma, což znamená „Matka všech hor“.

 

Zajímavá fakta o Mount Everestu

 

Zajímavá fakta o Mount Everestu

 

 1. Mount Everest je nejvyšší hora na Zemi, dosahuje výšky přibližně 8 848 metrů nad mořem.
 2. Nachází se v Himálaji na hranici mezi Nepálem a Tibetem.
 3. Název Mount Everest pochází z anglického překladu původního nepálského názvu „Sagarmatha“, což znamená „hora bohyně nebes“. Tibeťané ji nazývají Čomolungma, což znamená „Matka všech hor“.
 4. První pokus o zdolání vrcholu podnikla v roce 1921 britská expedice, ale vrcholu nedosáhla.
 5. Jako první dosáhli vrcholu Mount Everestu v roce 1953 Edmund Hillary z Nového Zélandu a nepálský šerpa Tenzing Norgay.
 6. Od té doby byl vrchol Mount Everestu zdolán více než šesttisíckrát.
 7. Z vrcholu Mount Everestu je vidět více než 110 hor s výškou přes 7 000 metrů.
 8. Na vrcholu Mount Everestu je kvůli vysokému tlaku a nízkému obsahu kyslíku obtížné dýchat, a horolezci proto musí používat dýchací přístroje.
 9. Na Mount Everestu žije několik druhů rostlin a živočichů, například sova stěhovavá, beran hnědý a rododendron.
 10. Mount Everest je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí na světě a každoročně ho navštíví tisíce horolezců a turistů.

 

Kdo jako první vystoupil na Mount Everest?

 

Kdo jako první vystoupil na Mount Everest?

 

Zajímavá fakta o Mount Everestu. Kdo jako první zdolal Mount Everest? Jako první dosáhli vrcholu Mount Everestu Edmund Hillary z Nového Zélandu a Tenzing Norgay z Nepálu v roce 1953. Tento výstup byl výsledkem mnoha předchozích pokusů a v historii horolezectví představoval významný úspěch.

 

Celkem jim výstup na vrchol trval více než dva týdny. Během těchto dvou týdnů si postavili stany a základny ve vyšších nadmořských výškách, aby se mohli postupně aklimatizovat a připravit na výstup na vrchol. Samotný výstup na vrchol se uskutečnil 29. Květen 1953 a trval několik hodin.

 

Kolik lidí zemřelo na Mount Everestu

 

Kolik lidí zemřelo na Mount Everestu

 

Kolik lidí zahynulo na Mount Everestu? Je obtížné přesně určit, kolik lidí na Mount Everestu zahynulo, protože se to odhaduje na základě dostupných údajů. Podle některých zdrojů zahynulo na Mount Everestu přibližně 300 lidí. Protože však mnoho těl nebylo nikdy nalezeno a další byla pohřbena v horách, je skutečný počet pravděpodobně vyšší.

 

Slovenští horolezci na Mount Everestu

 

Slovenští horolezci na Mount Everestu

 

Slovenští horolezci na Mount Everestu? Od roku 1980 vystoupili na Mount Everest také slovenští horolezci. Prvním Slovákem, který dosáhl vrcholu Mount Everestu, byl v roce 1988 Slavomír Skalník. Od té doby dosáhli vrcholu další slovenští horolezci, například Petr Bošnak, Ľubomír Danč, Ján Džugaste-Svätý, Jozef Just, Dušan Majdan, Petr Mokoš, Petr Šurka a další.

 

Délka výstupu na Mount Everest

 

Délka výstupu na Mount Everest

 

Délka výstupu na Mount Everest? Doba potřebná k výstupu na vrchol Mount Everestu se může značně lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je zdatnost horolezce, počasí, vybavení a zvolená trasa. Dosažení vrcholu Mount Everestu však obvykle trvá asi čtyři až šest týdnů. Zajímavá fakta o Mount Everestu. Dárek pro manželku k Vánocům – Typy dárků

 

V jakém státě se nachází Mount Everest

 

V jakém státě se nachází Mount Everest

 

Ve kterém státě se nachází Mount Everest? Mount Everest je nejvyšší horou světa a nachází se na hranici mezi Nepálem a Čínou. Většina hory leží v Nepálu, ale vrchol Mount Everestu leží na hranicích s Čínou. Zajímavá fakta o Mount Everestu.  Přibližně polovina výstupů na vrchol Mount Everestu se uskutečňuje z nepálské strany a druhá polovina z čínské strany. Oba státy nabízejí turistické výlety na vrchol Mount Everestu, ale je nutné mít pro takový výstup potřebná povolení a vybavení. Volně žijící zvířata, která byste neměli mít jako domácí mazlíčky

 

Zajímavá fakta o Mount Everestu

 

 1. Mount Everest je nejvyšší horou světa a měří přibližně 8 848 metrů nad mořem.
 2. Nachází se na hranici mezi Nepálem a Čínou.
 3. Název Mount Everest pochází z angličtiny a je pojmenován po anglickém geologovi Georgi Everestovi, který jako první přesně změřil výšku hory.
 4. Mount Everest se v nepálštině jmenuje Sagarmatha, což znamená „Boží hlava“.
 5. Prvními lidmi, kteří dosáhli vrcholu Mount Everestu, byli Edmund Hillary z Nového Zélandu a Tenzing Norgay z Nepálu v roce 1953.
 6. Od roku 1953 bylo na Mount Everest uskutečněno více než 4000 výstupů.
 7. Nejrychlejší výstup na vrchol Mount Everestu trval přibližně 8 hodin a 10 minut a dosáhl ho švýcarský horolezec Ueli Steck v roce 2013.
 8. Nejmladší osobou, která dosáhla vrcholu Mount Everestu, je malajský horolezec Mingkipa Sherpa, kterému bylo v roce 2003 13 let a 10 měsíců.
   

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button