Československý vlčák – kříženec vlka a německého ovčáka
Československý vlčák .Plemeno vzniklo v roce 1958 křížením karpatského vlčáka s vybranými německými ovčáky. Dále se již lépe páří mezi kříženci . Zakladateli plemene jsou plukovník ing. Karol Hartol a major František Rosík . Cílem bylo vytvořit plemeno, které by mělo pracovní schopnosti německého ovčáka a vytrvalost, houževnatost a odolnost vlka.Československý vlčák: 10 psích plemen, která vypadají jako vlci
Očekávaná délka života: 10-15 let
Srst : krátká, v zimě s hustou látkou.
Barva: žlutošedá , stříbrošedá
Výška: muži: 63-70 cm, ženy: 60-68 cm.
Hmotnost: minimálně 20 – 25 kg
Obsah článku:
Československý vlčák Dieta
Pro československého vlčáka je vhodnější syrová strava, ale pro středně velká plemena jsou přijatelné i granule.Strava je individuální volbou každého chovatele a majitele.Je však dobré se zeptat chovatele, od kterého štěně kupujete, a zjistit doporučení, strava dělá u každého psa hodně. Na tom závisí životnost zvířete.Pes by měl mít vždy k dispozici čistou a čerstvou vodu.
Československý vlčák Hygiena
Československý vlčák má srst odolnou proti povětrnostním vlivům , sám se čistí od bláta a nečistot . Málokdy potřebuje koupel a má malý nebo žádný zápach. Líná dvakrát ročně a pak se musí kartáčovat. V zimě je jeho srst hustší, těžší a delší.Měli byste mu pravidelně stříhat drápy, aby mu nepřerostly. Pravidelně kontrolujte uši , odstraňujte ušní maz, abyste předešli ušní infekci. Zuby můžete pravidelně čistit nebo používat pamlsky, které psům čistí zuby.
Československý vlčák Péče
Toto plemeno je od štěněte velmi energické .Doporučuje se psa denně venčit, nejlepší jsou dlouhé procházky. Není pro něj dobré ho nechat jen tak volně na dvoře , má rád smysluplnou práci . Mají rádi aktivity, jako je turistika , aportování , hry se psem , plavání , …. Vlkodav má tendenci vidět kořist v malých zvířatech a jiných psech, proto se doporučuje držet ho na vodítku.
Školení
Po vlkovi má dominantní a nezávislou povahu , takže vyžaduje jiný přístup než ostatní plemena psů. Klíčem k úspěchu je trpělivost a důslednost. Pes je sebevědomý , živý , aktivní , poslušný s rychlými reakcemi . Je také velmi inteligentní a zvídavý. Výcvik a socializaci u tohoto psa nemůžete flákat. Při dobrém výcviku může pes vyniknout v mnoha činnostech , ale musí chápat smysl toho, co po něm chcete. Rozhodně nedoporučuji pro lidi, kteří nikdy neměli psa , potřebuje pevné vedení .
Zdraví
Československý vlčák je velmi zdravé a odolné plemeno. Je dobré se chovatele zeptat, jaké zdravotní problémy v genetické linii zaznamenal.
Československý vlčák Historie
V roce 1955 byl v Československé socialistické republice proveden biologický pokus, a to křížení německého ovčáka s karpatským vlkem. V roce 1965, po skončení experimentu, byl vypracován šlechtitelský plán pro toto nové plemeno. To mělo spojit užitečné vlastnosti vlka s prospěšnými vlastnostmi psa. V roce 1982 byl československý vlčák uznán Generálním výborem tehdejších Československých svazů chovatelů jako národní plemeno.Mohlo by vás také zajímat : 5 věcí, které byste měli vědět o mužské plešatosti