Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Pumi plemeno psa: charakteristika plemene

Pumi je plemeno psa původem z Maďarska, které je známé svou kudrnatou srstí a živou povahou. Toto středně velké plemeno má své kořeny v 17. a 18. století, kdy byl pumi vyšlechtěn křížením menšího ze dvou huňatých plemen maďarských ovčáků, francouzských ovčáků a německých teriérů.

 

Pumi

 

Pumi

 

Pumi byl v minulosti někdy považován za variantu puli, ale ve 20. letech 20. století byl uznán jako samostatné plemeno. Toto plemeno se vyznačuje živou a hravou povahou, která vyžaduje odpovídající péči a výcvik. Pumiové jsou také velmi inteligentní a mají sklony k dominanci, proto je důležité, aby jejich majitelé měli pevnou ruku při jejich výchově a výcviku.

Pumy jsou vynikajícími společníky a milují pohyb a aktivitu. Jsou vhodné pro majitele, kteří mají rádi aktivní životní styl a rádi tráví čas se svými psy. Jejich kudrnatá srst vyžaduje pravidelnou péči, ale na druhou stranu nevyžaduje pravidelné koupání, protože srst nezapáchá. Pumy jsou vhodné i pro rodiny s dětmi, protože mají rády společnost a jsou velmi hravé.

 

Charakteristika Pumi

 

Charakteristika Pumi

 

Vzhled a fyzické vlastnosti

 

Pumi je středně velký pes s hranatým tělem. Jeho výška se pohybuje mezi 38-47 cm a hmotnost mezi 8-15 kg. Jeho hlava je protáhlá a uši jsou vztyčené a sklopené dopředu. Oči jsou tmavé a oválného tvaru. Má krátký a silný trup, rovný hřbet a krátký, silný krk. Hřbetní končetiny jsou silné a rovné, zatímco pánevní končetiny jsou mírně ohnuté. Jeho srst je středně dlouhá a tvoří kudrnaté lokny.

 

Srst a barva

Pumi má vlnitou nebo kudrnatou srst, která tvoří kudrlinky. Barva srsti může být různá, od jednobarevné, jako je bílá, černá, hnědá, šedá nebo žlutá, až po kombinace barev.

 

Temperament a temperament

Pumi je aktivní a hravý pes, který má spoustu energie. Je to skvělý hlídač, který se snadno učí a je pozorný. Pumi má velký smysl pro humor a bývá velmi výrazný, což mu vysloužilo přezdívku „klaun“. Je to skvělý společník pro rodiny s dětmi, ale i pro jednotlivce.

 

Zdraví a výživa

Pumi je obecně v dobrém zdravotním stavu, ale může být náchylná k některým zdravotním problémům, jako je dysplazie kyčelních kloubů, oční problémy a alergie. Je důležité, aby pumi dostával přiměřenou výživu a dostatečný pohyb, aby se předešlo obezitě a zdravotním problémům. Strava by měla být vyvážená a obsahovat všechny potřebné živiny. Nejnovější plemena psů – 15 nových plemen

To jsou vlastnosti pumiho, které z něj dělají skvělého společníka pro rodiny i jednotlivce.

 

Historie a původ pumi

 

Historie a původ pumi

 

Pumi je plemeno psa, které pochází z Maďarska. Jeho původ sahá až do 17. a 18. století, kdy byl vyšlechtěn křížením primitivního plemene puli s německými a francouzskými ovčáky a teriéry.

Původně byl pumi vyšlechtěn jako rychlý a nebojácný pastevecký pes, který dokázal hnát stáda po pastvinách západního Maďarska. Její povaha a vlastnosti se však od ostatních plemen ovcí lišily.

V roce 1920 byla pumi oficiálně uznána jako samostatné plemeno. V současné době je zařazen do skupiny I – Ovčáčtí a honáčtí psi, do sekce ovčáckých psů podle Mezinárodní kynologické federace (FCI).

Pumi bývá často zaměňován s puli, což je příbuzné plemeno. Pumi má však výrazné vnější znaky a temperament. Pumi se vyznačuje hravostí, inteligencí a oddaností svému majiteli.

V současné době je pumi stále méně rozšířeným plemenem, ale jeho obliba roste, zejména v oblastech chovu ovcí a skotu. Pumi je ideálním společníkem pro lidi, kteří mají rádi aktivní životní styl a rádi tráví čas venku se svými zvířaty. Maďarská plemena psů – 9 plemen psů z Maďarska

 

Školení a socializace

 

Školení a socializace

 

Výcvik i socializace psa jsou důležité pro jeho správné fungování ve společnosti. Školení by mělo být založeno na pozitivní motivaci, tj. na odměňování dobrého chování. Při výcviku je důležité psa vytrvale a důsledně učit základním povelům, jako je sedni, jdi, zůstaň atd.

Socializace psa znamená, že se naučí komunikovat s ostatními psy a lidmi. Je důležité, aby se pes setkával s různými druhy psů, aby se s nimi naučil komunikovat a spolupracovat. Při kontaktu s lidmi je důležité, aby se pes setkával s různými typy lidí, jako jsou muži, ženy, děti, starší a mladší.

Výchova psa by měla být založena na důslednosti a trpělivosti. Je důležité, aby se pes naučil základní společenská pravidla a zvyky. Při výchově je důležité psa netrestat, ale odměňovat ho za správné chování.

Výcvik a socializace psa jsou důležité pro jeho správné fungování ve společnosti. Je důležité, aby se pes naučil základní povely a spolupracovat s ostatními psy a lidmi. Výchova psa by měla být založena na důslednosti a trpělivosti.

 

Péče o pumi

 

Pumi jsou středně velcí psi s hustou kudrnatou srstí, která vyžaduje pravidelnou péči. Je důležité srst pravidelně pročesávat, aby se nezamotávala a nedělala uzly. Doporučuje se česání alespoň dvakrát týdně. Pumy lze také koupat, ale příliš časté koupání může poškodit srst a kůži. Psy se doporučuje koupat pouze v nezbytných případech.

Kromě péče o srst je důležité dbát na správnou výživu pumi. Psi potřebují stravu bohatou na bílkoviny a vitamíny. Doporučuje se podávat kvalitní krmivo s vysokým obsahem masa. Pumy jsou aktivní psi a potřebují dostatek pohybu. Je důležité zajistit jim pravidelné procházky a dostatek fyzické aktivity.

Pumy jsou obecně zdravá plemena, ale mohou trpět některými genetickými chorobami. Mezi nejčastější patří dysplazie kyčelních kloubů a oční choroby. Je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a sledovat zdravotní stav psa.

Pumy jsou vhodné i do vnitřních podmínek, ale i v bytě potřebují dostatek pohybu. Doporučujeme pravidelné procházky a aktivní trávení času se psem. Pumy jsou také společenští psi a potřebují dostatek pozornosti a interakce s lidmi.

Celkově je péče o pumiho poměrně snadná, ale vyžaduje pravidelnou péči a správnou výživu a pohyb. Pumi jsou zdravá a společenská plemena, která se hodí pro aktivní majitele, kteří se jim budou věnovat.

 

Pumy při různých aktivitách

 

Pumy při různých aktivitách

 

Pumi je energické plemeno, které se hodí k různým aktivitám. Tito psi jsou velmi inteligentní a mají velkou schopnost se učit. Proto jsou vhodné nejen pro pasení, ale také pro mnoho psích sportovních aktivit, jako je agility, dog dancing, flyball nebo mantrailing.

Agility je jednou z nejoblíbenějších aktivit pro pumi. Tento sport zahrnuje překonávání překážek na čas a vyžaduje rychlost, obratnost a koordinaci. Pumi jsou velmi obratní a mají vynikající paměť, což je pro tento sport skvělé.

Tradiční prací pumi je hlídání ovcí a skotu. Tito psi jsou velmi věrní a mají vynikající schopnost pracovat ve skupině. Díky své inteligenci a energii jsou vynikajícími hlídači a dokáží ochránit své majitele i majetek.

Další oblíbenou aktivitou pumi je psí tanec. Tento sport zahrnuje tanec se psem a vyžaduje vysokou úroveň tréninku a koordinace. Pumi jsou velmi šikovní a mají vynikající schopnost se učit, což je pro tento sport skvělé. Šampon na hnojení vlasů

Aktivní životní styl je pro pumi velmi důležitý. Tito psi mají hodně energie a potřebují dostatek pohybu a podnětů. Proto jsou vhodné pro majitele, kteří se svými psy rádi provozují různé aktivity a sporty.

 

Pumi ve srovnání s ostatními plemeny

 

Pumi je plemeno psa, které vzniklo křížením plemene puli, francouzský ovčák a německý teriér. V porovnání s ostatními plemeny má pumi své vlastní charakteristické rysy, které ho činí jedinečným.

V porovnání s puli má pumi kratší a hustší srst. Pumi je také menší než Puli, ale stejně jako on má pevnou a atletickou postavu. Pumi je také učenlivý a inteligentní, což z něj dělá vynikajícího společníka.

V porovnání s teriérem má pumi méně energie a je méně samostatný. Pumi je také méně agresivní a přátelštější k lidem i ostatním zvířatům. Pumi má také menší sklony k destruktivnímu chování.

V porovnání s pudlem má pumi kratší srst a je méně náchylný k alergiím. Pumi také není tak náročný na péči jako pudl. Nicméně pumi, stejně jako pudl, vyniká inteligencí a učenlivostí.

Ve srovnání s mudi má pumi kratší srst a je menší. Pumy také nemají tak silný lovecký instinkt jako mudi. Pumi je však také učenlivý a inteligentní, což z něj dělá dobrého společníka.

Ve srovnání s pasteveckými a ovčáckými psy není pumi tak velký a silný. Pumi má však stále pevnou a atletickou postavu a vynikající inteligenci. Pumi také nemá tak silný lovecký instinkt jako někteří pastevečtí psi.

V porovnání s honiči není pumi tak rychlý a odolný. Pumi je však stále velmi atletický a má vynikající výdrž. Pumi také nemá tak silný lovecký instinkt jako někteří ohaři.

Celkově má pumi své charakteristické vlastnosti, které ho činí jedinečným ve srovnání s jinými plemeny. Pumi je učenlivý, inteligentní a přátelský k lidem i ostatním zvířatům. Pumi má také pevnou a atletickou postavu a vynikající výdrž.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button