CestováníHISTORIE A DINOSAUŘI

Divy starověku Top 10 divů architektury

Staleté stavby po celém světě jsou symbolem architektonického lesku našich předků. Nástroje a různé materiály, které se používaly ke stavbě těchto divů starověkého světa, se zcela vymykají naší představivosti. Je velmi těžké uvěřit, že divy jako Velká čínská zeď, římské Koloseum, Velká pyramida v Gíze nebo Tádž Mahal byly postaveny v době bez technologií. Zde je 10 architektonických divů starověkého světa.

10. Pont Du Gard, jižní Francie

Pont Du Gard

Pont Du Gard je 50 km dlouhý starořímský akvadukt (vodní dílo používané Římany) přes řeku Gardon v obci Remoulins v jižní Francii. Most je skutečným mistrovským dílem starořímské architektury. Byl postaven v polovině 1. století n. l. k přepravě vody z vesnice Uzès do římské provincie Nimes. Divy starověku .

Je to jedna z nejlépe dochovaných památek starořímské architektury a památka světového dědictví ve Francii. Pont Du Gard je třípatrový akvadukt vysoký 50 metrů. Most byl postaven z 50 400 tun vápence bez použití malty. Kvádry byly staviteli přesně nařezány tak, aby do sebe těsně zapadaly. Dnes je most chloubou Francie a pro svůj historický význam je oblíbený po celém světě.

9. Obří Buddha Leshan, provincie S‘-čchuan, Čína

Leshan Giant Buddha

Leshan Giant Buddha je největší vytesaná kamenná socha Buddhy na světě. Je vytesán na útesu hory v čínské provincii S‘-čchuan, kde se stékají řeky Minjiang, Dadu a Qingyi. Je to nejdůležitější atrakce Lešanu, která je obrácena k posvátné hoře Emei. Socha je 71 metrů vysoká a 24 metrů široká.Stavba velké sochy Buddhy začala v roce 713 za dynastie Tchang a trvala dlouhých 90 let. Objednal ji čínský mnich jménem Haitong. Mnich doufal, že Pán Buddha ochrání toto místo před rozbouřenými vodami soutoku tří řek.Divy starověku.

8. Saksaywaman, Cusco, severní Peru

Saksaywaman

Saksaywaman je opevněná pevnost , která se nachází ve městě Cusco v severním Peru. Komplex je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v zemi. Rozsáhlý monumentální komplex se nachází v nadmořské výšce 3 701 metrů a rozkládá se na tisíci hektarech půdy. Jedná se o třístupňový komplex velkých kamenů. Velikost a tvar kamenů použitých na stavbu se v různých částech areálu také liší a největší kameny váží přes 200 tun.Rozsáhlý komplex byl postaven v letech 1438 až 1533.

7. Borobudur, Střední Jáva, Indonésie

Borobudur je největší buddhistický chrám a památka světového dědictví UNESCO nacházející se na Jávě v Indonésii. Působivý archeologický zázrak byl postaven 400 let před stavbou velkého Angkor Watu (největší náboženské památky na světě) v Kambodži.

Borobudur je třípatrový chrám o rozloze 1900 metrů čtverečních. Památka má pyramidální základnu, kuželovitou stavbu uprostřed a stúpu na nejvyšší úrovni. V chrámu je také 504 soch Buddhy a 72 pracovních stupňů. V roce 1991 UNESCO uznalo Borobudur za světové dědictví. Podle nápisů byl chrám Borobudur postaven v době mezi 8. a 9. století. O stavitelích tohoto velkého architektonického zázraku však zatím nejsou k dispozici žádné údaje. Chrám zůstal po staletí skrytý před okolním světem a byl znovu objeven v roce 1814.

6. Petra, Jižní Jordánsko Divy starověku

Petra Divy starověku

Divy starověku. Petra v jižním Jordánsku je jedním z nejznámějších archeologických nalezišť na světě. Skalní město bylo hlavním městem starověkých Nabatejců. Petra je také známá jako „Růžové město“ díky červenohnědému pískovci, do kterého bylo město vytesáno.Petra je také jedinečným příkladem architektury vytesané do skály a přitahuje turisty z celého světa. Město sloužilo jako karavana pro starověké obchodníky cestující mezi Středomořím a Afrikou. Petra zůstala skryta před okolním světem, dokud ji v roce 1812 neobjevil švýcarský badatel Johann Ludwig Burckhardt.

5. Tádž Mahal, Uttarpradéš, Indie Divy starověku

Tádž Mahal Divy starověkého světa

Tádž Mahal je nejvýznamnější historickou památkou a vynikajícím příkladem mughalské architektury v Indii. Tádž Mahal znamená v arabštině „koruna paláců“ a je také považován za symbol lásky. Památka představuje kombinaci mughalského, osmansko-tureckého, perského, islámského a indického architektonického stylu. V roce 1983 UNESCO uznalo Tádž Mahal za světové dědictví podle kritérií mistrovských děl lidských návrhů.Divy starověku.

Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, abyste zabránili vypadávání vlasů

Stavba Tádž Mahalu byla zahájena v roce 1632. Navrhla ji skupina tří kvalifikovaných architektů jménem Ustad Ahmad Lahauri, Makramat Khan a Abd ul-Karim Ma’mur Khan. Na stavbě pracovaly tisíce řemeslníků, umělců a malířů. Klenuté mauzoleum s obrovskou zahradou bylo dokončeno v roce 1953. Bílý mramor pro Tádž Mahal byl dovezen z Makrány v Rádžasthánu. K výzdobě mauzolea se používá až 28 různých druhů drahých a polodrahokamů. Na mnoha místech Tádž Mahalu byly také napsány důležité verše ze svatého Koránu.

Malby na památce také představují různé geometrické vzory.Nejatraktivnějším prvkem Tádž Mahalu je 35 metrů vysoká kopule, postavená podle tradičních perských a hindustánských architektonických stylů.

4. Koloseum v Římě, Itálie Divy starověku

Koloseum Divy starověku

Koloseum je nejpůsobivější památkou Římské říše a nejkrásnějším příkladem římské architektury. Je to také největší amfiteátr na světě. Budova má elipsovitý tvar. Většina vnitřní části kolosea byla vyrobena ze dřeva. Koloseum bylo původně postaveno jako čtyřpatrová budova s 80 vchody a mělo kapacitu 50000-80000 diváků. Byl vyzdoben mramorem a obsahoval stovky soch.

Každé patro amfiteátru bylo určeno pro lidi z různých vrstev, horní patro pro nižší vrstvy a nejnižší patro pro významné občany. V podzemní části se nacházela také klec pro divoká zvířata určená ke gladiátorským zápasům.Památka byla silně poškozena zemětřeseními v letech 847 n. l. a 1231 n. l..

3. Stonehenge, Salisbury, Anglie Divy starověkého světa

Stonehenge Divy starověku

Stonehenge je mohutný prehistorický kamenný monument v anglickém Salisbury. Jedná se o kruh stojících kamenů různých velikostí. Archeologové odhadují, že památka byla postavena před 4 000-5 000 lety. Stonehenge také představuje architektonickou genialitu předků, kteří v té době žili v této oblasti.

Největší ostrov světa – 10 největších ostrovů světa

O lidech, kteří Stonehenge postavili, a o jeho přesném účelu neexistují žádné písemné záznamy.
Stonehenge je také v souladu se západem a východem slunce uprostřed západu. O důvodech stavby Stonehenge se vedou různé spekulace, od hrobky přes náboženské místo až po astronomickou observatoř.

2. Velká pyramida v Gíze, EI Gíza, Egypt

Velká pyramida v Gíze Divy starověku

Velká pyramida v Gíze je jedním ze sedmi divů starověkého světa a největší pyramidou na světě. Byl postaven jako místo posledního odpočinku egyptského faraona Chufua. Chufuova pyramida byla postavena mezi lety 2560 a 2540 př. n. l. . S počáteční výškou 146,5 metru zůstala nejvyšší budovou světa po dalších 3 800 let. Velká pyramida v Gíze je jedinou egyptskou pyramidou, která má vzestupné a sestupné chodby. Archeologové se domnívali, že staroegyptští architekti využívali znalosti o uspořádání hvězd při plánování a navrhování Velké pyramidy v Gíze.

Odhaduje se, že na jeho stavbu bylo použito přibližně 2,3 milionu kamenných bloků. Kamenné bloky byly převáženy z nedalekých lomů přes řeku Nil. Na stavbu pyramidy použili 500 000 tun malty. Dnes není možné tak silnou maltu reprodukovat.

1. Velká čínská zeď, Čína

Velká čínská zeď Divy starověku

je starobylý systém opevnění, který se táhne napříč severní Čínou. Byl postaven za dynastie Ming v období od konce 15. století. století do začátku 17. století. století. Jejím účelem bylo chránit Čínu před mongolskými nájezdy. Podobná opevnění proti nájezdům kočovných kmenů byla budována i v dřívějších dobách. Zeď se táhne v délce 6 700 km; na východě začíná v Šan-chaj-čchuanu u moře a končí daleko na západě v Ťia-juguanu , Ťia-juguanu v provincii Kan-su na okraji pobřeží Gobi, v místech, kde roztroušenou oázou kdysi pokračovala Hedvábná stezka na západ. V některých úsecích probíhá stěna v několika liniích a tvoří větve (započítané do celkové délky), jinde je zastavena.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button