CIZÍ JAZYKVýuka

Dny v týdnu v němčině – Naučte se dny v týdnu

Dny v týdnu v němčině. Naučte se dny v týdnu v němčině. Guten Tag a vítejte u další krátké lekce němčiny! Od Montag do Sonntag – zde jsou dny v týdnu v němčině.

Dny v týdnu v němčině

 

Dny v týdnu v němčině

 

Pokud se někdo zeptá welchen Wochentag haben wir heute? („který den v týdnu máme dnes?“), co odpovíte? Dny v týdnu jsou pravděpodobně jednou z prvních věcí, které se naučíte nejen v němčině, ale v každém jazyce. Jako batole jste pravděpodobně začínali s „máma“, „táta“, „ahoj“ a „děkuji“, pak jste pravděpodobně přešli k počítání, barvám a samozřejmě ke dnům v týdnu. Pokud jste na cestě k výuce němčiny, jsou všední dny v němčině rozhodně dobrým výchozím bodem.

 

Dny v týdnu v němčině. Když se nad tím zamyslíte, Tage (dny) Woche (týden) je jednou z nejzákladnějších a nejdůležitějších jazykových dovedností. Pouhá znalost těchto sedmi krátkých slov vám pomůže stanovit schůzky a termíny a vytvořit týdenní plán, který bude určovat každý váš společenský a pracovní krok. Vždyť celý náš život se točí kolem pojmu čas a mnoha způsobů, jak jej zaznamenáváme: vteřiny, minuty, hodiny, dny, týdny, měsíce, roky atd. Pomůžeme vám tedy začít a zjistit, které dny v týdnu jsou v němčině.

Dny v týdnu v němčině

 

Dny v týdnu v němčině

Zjednodušeně řečeno, dny v týdnu v němčině jsou:

  • Pondělí – Montag
  • Úterý – Dienstag
  • Středa – Mittwoch
  • Čtvrtek – Donnerstag
  • Pátek – Freitag
  • Sobota – Samstag
  • Neděle – Sonntag

Každý německý pracovní den (samozřejmě kromě středy nebo Mittwoch) končí tagem, což už znáte z Guten Tag, který znamená„den“.

Abyste si německé dny v týdnu zapamatovali ještě snadněji, řekněme si něco o jejich etymologii. Například:

  • Montag, což je německý výraz pro pondělí, pochází z německého slova Mond („měsíc“). Pondělí je tedy v němčině doslova „měsíční den“.
  • Dienstag („úterý“) zase souvisí se starogermánským bohem Tyrem, který se staral o válečné formality (zejména smlouvy) a také o spravedlnost. Dienstag byl považován za Tyršův den, což zní jako „úterý“, protože odtud vlastně pochází slovo „úterý“. Jak již víte, angličtina je germánský jazyk, takže mezi současnou němčinou a angličtinou existuje mnoho podobností.
  • Mittwoch, jediný německý den v týdnu, který nekončí značkou, znamená jednoduše „uprostřed týdne“.
  • „Čtvrtek“, v němčině Donnerstag, znamená doslova „den hromu“. Tento den byl původně pojmenován po Thorovi, úžasném severském bohu, kterého proslavila společnost Marvel. V německy mluvících kulturách byl Thor známý jako Donar, odtud tedy pochází název Donnerstag. Je zřejmé, že anglické slovo „Thursday“ pochází z „Thor’s day“.
  • Freitag – pátek je spojen s bohyní Frige (norsky Frigg). Byla bohyní mateřství a manželství a její jméno pochází ze slovesa „phrya“ = „milovat“.
  • Sobota je německy Samstag (nebo Sonnabend „slunečný večer“ v některých částech severního a západního Německa). Samstag pochází z řeckého sambaton nebo staršího sabbaton, což souvisí se slovem „sabat“.
  • Sonntag („neděle“) pochází z německého slova Sonne („slunce“). Sonntag a „neděle“ jsou tedy doslova „den slunce“ nebo „den slunce“. Dny v týdnu v němčině.

Jak vidíte, německé dny v týdnu jsou velmi podobné těm anglickým, takže byste neměli mít problém si je zapamatovat.

 

Jak správně používat německé dny v týdnu

 

Jak správně používat německé dny v týdnu

Dny v týdnu v němčině. Pokud chcete jít ještě dál, zde je několik základních pravidel, která vám pomohou správně používat německé dny v týdnu v každé situaci.

  1. Na rozdíl od některých míst, kde je za první den týdne považována neděle, je v německy mluvících zemích za první den týdne považován Montag („pondělí“);
  2. Německé dny v týdnu se obvykle píší s velkým počátečním písmenem, ale v jedné situaci se tak neděje. Když chcete vyjádřit, že se něco děje každý týden v určitý den, nepíšete velké písmeno, ale přidáte „s“, abyste vyjádřili množné číslo: Ich gehe dienstags in die Klasse („V úterý chodím do třídy“);
  3. všechny dny v týdnu jsou v němčině mužského rodu. To znamená, že se budou používat předměty mužského rodu der  a ein;
  4. použít am („na“), abyste řekli, že se něco děje v určitý den – am Montag („v pondělí“);
  5. použít„von … bis ...“ vyjádřit „od… na …“. Například Von Mittwoch bis Freitag, bin ich in Paris („Od středy do pátku jsem v Paříži“).

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button