Výuka

Dny v týdnu ve francouzštině – jak se je naučit

Dny v týdnu ve francouzštině. Nyní je ideální čas naučit se dny v týdnu ve francouzštině! Koneckonců se hodí – ať už chcete vyprávět příběh, domluvit si rande nebo se jinak orientovat ve francouzsky mluvícím světě.

V tomto článku se seznámíme s francouzskými názvy dnů v týdnu, s tím, co potřebujete vědět, abyste je mohli používat, a s praktickým trikem, který vám pomůže si je zapamatovat. Nejprve základní informace.

Dny v týdnu ve francouzštině

 

Dny v týdnu ve francouzštině

Zde uvádíme volný návod na výslovnost francouzských dnů v týdnu, ale jak pravděpodobně víte, pokud se učíte francouzsky, zvuky používané ve francouzském jazyce ne vždy odpovídají anglickému hláskování a výslovnosti.

Pokud se chcete opravdu naučit správně vyslovovat tato slova, měli byste se seznámit s francouzskou výslovností.

Připomenutí dnů v týdnu ve francouzštině

Dobře, tohle jsou názvy dnů v týdnu, ale co znamenají? A jak si je zapamatovat? 

 

Francouzské dny si lze snadno zapamatovat – naučíme vás náš oblíbený trik. Jakmile je znáte, dávají stejný nebo větší smysl.

Můžete si všimnout, že anglické dny v týdnu přebírají vlivy z německé, severské, latinské a dalších oblastí, zatímco francouzské dny se řídí spíše určitým vzorcem. Prvních pět dní je pojmenováno podle planet a s nimi spojených římských bohů – francouzština je přece románský jazyk. 11 zajímavostí o Francii, zábavná fakta a překvapení

Dny v týdnu ve francouzštině od pondělí do neděle

 

Dny v týdnu ve francouzštině od pondělí do neděle

 

Pondělí francouzsky – lundi

Pondělí v angličtině pochází z německého slova pro měsíc. Stejně tak Lundi pochází z francouzského slova pro měsíc – lune. Pondělí je prostě den v měsíci.

 

Úterý ve francouzštině – Mardi Gras

En français, úterý je pojmenováno po naší nejbližší planetě (no, většinou, nebudeme se teď zabývat planetární vědou) a římském bohu války Marsu – Mardi Gras. Úterý je zkrátka dnem, kdy se válčí. Takže pokud v úterý vylezete z postele s pocitem frustrace, ve skutečnosti mu jen pomáháte zasloužit si jeho jméno.

Středa ve francouzštině – mercredi
V návaznosti na planetární téma asi tušíte, že Merkur pochází z Merkuru. To je pravděpodobně důvod, proč se ve středu cítíme tak rtuťovitě. Na jedné straně je pracovní týden téměř u konce, ale na druhé straně zbývá ještě polovina pracovního týdne…

Čtvrtek ve francouzštině – jeudi
Pokračujeme další planetou, jeudi (čtvrtek) je pojmenována po Jupiteru, páté planetě od Slunce a římském bohu hromu. Pokud vám hřmí, je to pravděpodobně jeudi!

A další způsob, jak si zapamatovat jeudi? Jeu znamená ve francouzštině hra, a není čtvrtek ideální večer pro hru?

Francouzské dny v týdnu

 

Francouzské dny v týdnu

 

Pátek francouzsky – vendredi
Pátek, francouzsky vendredi, je dokonale pojmenován podle Venuše, naší sousedky blíže ke Slunci a římského boha lásky. Hledáte večerní rande? Nehledejte nic jiného než Venušin velmi romantický den vendredi.

Zajímavost: Zajímalo vás někdy, jestli ve Francii existuje černý pátek? Ačkoli se původně jednalo o jedinečnou americkou událost (protože připadá na období po americkém Dni díkůvzdání), každoroční výprodej se ujal v mnoha společnostech po celém světě. Přestože se nejedná o státní svátek, je Černý pátek ve Francii již do jisté míry známý. A francouzský název pro černý pátek? Vendredi fou – což znamená Šílený pátek nebo Bláznivý pátek. Výstižný název!

sobota ve francouzštině – samedi
 Možná vás překvapí, že francouzský název pro sobotu, samedi, který není pojmenován po Saturnu, ve skutečnosti pochází z latinského názvu pro sobotní den – původně sambati dies nebo sambatum, který byl ve francouzštině upraven na samedi.

Neděle francouzsky – dimanche
V neposlední řadě tu máme neděli – dimanche. Stejně jako sobota pochází název z latinského kořene, který původně znamenal den Páně. Z latinského dies dominica se stalo didominica, z něhož se nakonec vyvinulo dimanche.

Slovenská  Francouzština Nezapomeňte…
Pondělí lundi Měsíční
Úterý mardi Mars
Středa mercredi Rtuť
Čtvrtek jeudi Jupiter
Pátek vendredi Venuše
Sobota samedi sabat
Neděle dimanche Den Páně

 

 

Používání 7 dní v týdnu ve francouzštině: 5 věcí, které byste měli vědět

 

Používání 7 dní v týdnu ve francouzštině 5 věcí, které byste měli vědět

1. Začněte pondělím

V anglicky mluvících zemích kalendář často začíná nedělí. Ve francouzštině však týden začíná v pondělí – stejně jako pracovní týden.

2. Vynechejte slovo „do“

Říkáme, že něco děláme „v pondělí“, „v sobotu večer“ a tak dále. Jen název dne. Podívejte se na to v praxi:

Budu tam (ve) středu ve 20:00.

Je serai là mercredi à 20 heures.

Musím se s vámi setkat (v) pátek!

Il faut que je te voie vendredi!

 

To se trochu překrývá s angličtinou, ale i když bychom mohli přidat „he“, ve francouzštině žádné „he“ není – dokonce ani „the“, jako ve španělských dnech v týdnu.

Ve francouzštině totiž přidání le (the) před den označuje něco obvyklého.

V úterý ráno jsem vždycky ve škole.

Je suis toujours à l’école le mardi matin.

 

3. Velká písmena nejsou nutná

Ve francouzštině není třeba psát dny v týdnu s velkým písmenem, s jedinou výjimkou: když začínají větu. V opačném případě je nechte psát malými písmeny! Totéž platí pro měsíce, národnosti (pokud jsou použity jako přídavné jméno) a jazyky. Francouzská plemena psů – 15 francouzských plemen psů

4. Je to chlapecký klub – Dny v týdnu ve francouzštině

Učit se francouzsky znamená zapamatovat si spoustu rodů. Ale všechny dny v týdnu jsou mužského rodu, takže jsou docela jednoduché. To znamená, že při jejich pojmenování vždy používáme le, un nebo les.

 

5. Množné číslo se řídí jednoduchými pravidly

Pokud potřebujete vytvořit množné číslo dne v týdnu, jednoduše přidáte s na konec, stejně jako v angličtině. Klíčovým rozdílem je pouze pravidlo le habituale. Tipy na vánoční dárek pro maminku – 40 tipů

Pro obvyklé činnosti a konkrétní data používáme le, nikoli množné číslo.

V pátek chodím do kanceláře.

Je vais au bureau le vendredi.

Nesnáším pondělky.

Je déteste le lundi.

Ve čtvrtek 8. Znovu se objevil říjen.

Le jeudi 8 octobre, il est réapparu.

Množné číslo používáme pouze tehdy, když mluvíme o dnech jako o skupině, což je případ, kdy bychom v angličtině přidali člen jako „the“. Například:

V srpnu mám všechny pondělky volné.

Je suis libre tous les lundis d’août.

Neděle, kdy odjížděl, byly vždy deštivé.

Les dimanches où il partait étaient toujours pluvieux.

Je to trochu složitější, ale ve zkratce to znamená, že množné číslo ve všední dny pravděpodobně nebudete potřebovat příliš často.

A nyní znáte dny v týdnu ve francouzštině
A je to, jste připraveni mluvit o dnech v týdnu, od lundi do dimanche. K zahájení oslavy vám chybí už jen poslední věta: le weekend!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button