CestováníZAHRANIČNÍ

Dovolená Zanzibar – 10 důvodů, proč navštívit Zanzibar

Dovolená Zanzibar. 10 důvodů, proč byste měli navštívit Zanzibar Při hledání dalšího výletu jsme měli na mysli jen tři věci. Idylické pláže, pěkné počasí a země, kterou jsme nikdy předtím nenavštívili. Udělali jsme si domácí úkol, co v tomto tropickém ráji vidět a dělat, a našli jsme více než dost důvodů, proč navštívit Zanzibar.

 

Dovolená Zanzibar

 

Dovolená Zanzibar

 

Zanzibar je souostroví vzdálené 20 minut letu od Dar es Salaamu. Zanzibar, známý také jako Ostrov koření, je proslulý svými jedinečnými exotickými plážemi.

V tomto průvodci se s vámi podělím o vše, co potřebujete vědět před návštěvou Zanzibaru. Budu se zabývat tím, co MUSÍTE během své návštěvy vidět a dělat. A nakonec INSIDER TIPY, díky kterým si tento výlet budete pamatovat ještě dlouho!

 

DŮVODY, PROČ NAVŠTÍVIT ZANZIBAR

 

DŮVODY, PROČ NAVŠTÍVIT ZANZIBAR

Zanzibar je ideální destinací, pokud hledáte exotickou dovolenou, která je nenáročná na vaši kapsu. Nikoho nepřekvapí, že ji mnozí přirovnávají k ostrovům, jako jsou Maledivy nebo Seychely. Kilometry bílých písečných pláží a křišťálově čistá tyrkysová voda jsou důvodem číslo jedna, proč byste měli navštívit Zanzibar. Kromě exotických pláží má tento ostrov bohatou historii a skvělou kuchyni. Když to vše spojíte se skvělými lidmi, které na Zanzibaru potkáte, získáte vše, co si od ideální prázdninové destinace můžete přát. Kdy jet na Zanzibar – nejlepší počasí během roku

 

CO MUSÍTE VIDĚT V ZANZIBARU

 

CO MUSÍTE VIDĚT V ZANZIBARU
CO MUSÍTE VIDĚT V ZANZIBARU

STONE CITY – Dovolená Zanzibar

Jediný způsob, jak Stone Town skutečně poznat, je ztratit se. Tato památka zapsaná na seznamu UNESCO se může zdát na první pohled trochu ohromující. Překonejte první dojem, začněte prozkoumávat jeho klikaté úzké uličky a rychle si ho oblíbíte. Jakmile se začnete toulat jeho ulicemi, očekávejte, že se vám zintenzivní všechny smysly. Vůně pouličního jídla, které zahrnuje mimo jiné čapátí, samosy a praženou kukuřici, bude až příliš lákavá. Najdete zde stánky s ovocem a nejrůznějším aromatickým kořením. Na každém kroku narazíte na místní obyvatele, kteří hrají Bao (tradiční stolní hru) a pozorují kolemjdoucí.

 

Kouzlo Stone Townu spočívá v tom, že se zde mísí arabská, indická a africká kultura. Toto dědictví se přirozeně odráží v architektuře. Po celém městě jsou rozesety starobylé budovy s unikátními vyřezávanými dřevěnými dveřmi. Každé dveře v historických budovách Zanzibaru mají svůj jedinečný příběh. Říká se, že dveře odrážejí společenské postavení a náboženství rodiny žijící v domě.

 

TIP: Historická část Stone Townu je rušná, ale velmi zajímavá. Doporučuji si objednat pěší výlet a prozkoumat Stone Town. Zkušený průvodce se s vámi podělí o své znalosti historie ostrova. Podělí se také o své poznatky o životním stylu místních obyvatel.

 

ZANZIBAR NIGHT MARKET – Dovolená Zanzibar

Po prohlídce historických čtvrtí Stone Townu se vydejte do zahrad Forodhani, kde se koná noční trh. Toto místo zcela změní svou tvář, když začne zapadat slunce. To, co přes den vypadá jako obyčejná promenáda, večer ožívá. Připravené stánky s občerstvením vítají místní obyvatele i turisty. Je to ideální místo pro setkání a zároveň ochutnávku místní kuchyně.

Tento trh bude bezpochyby potěšením pro vaše smysly. Nabídka jídel sahá od tradiční zanzibarské pizzy až po falafely, špízy z mořských plodů a kokosový chléb. Určitě ochutnejte urojo, hustou polévku z manga a tamarindu, která je místní specialitou. Neopouštějte trh, dokud neochutnáte lahodnou šťávu z cukrové třtiny. Mezi mnoha důvody, proč navštívit Zanzibar, je na prvním místě bezpochyby místní jídlo.

 

VĚZEŇSKÝ OSTROV

 

VĚZEŇSKÝ OSTROV

Vězeňský ostrov je jedním z těch míst, která se mohou zdát příliš turistická, ale doporučuji vám, abyste si jeho návštěvu nenechali ujít. Své jméno získal ostrov v roce 1890, kdy zde bylo postaveno vězení pro otroky. Tento plán však nebyl po dokončení stavby nikdy realizován. Místo toho sloužil jako místo pro karanténu lidí, u nichž byla diagnostikována žlutá zimnice. Na ostrově žijí také želvy obrovské, které byly na Zanzibar před lety dovezeny ze Seychel. Nejstaršímu z nich je 192 let!

 

JOZANI FOREST

 

JOZANI FOREST

Je pravděpodobné, že většinu času na Zanzibaru budete chtít strávit na pláži (nikdo se vám nemůže divit). Jozanský les však rozhodně stojí za to, abyste na pár hodin vynechali pláž. Je to jediný národní park na ostrově a je domovem jedinečných a hravých zanzibarských opic kolobušek červených. Jedná se o ohrožený druh, který se ochránci přírody v pralese Jozani snaží chránit již několik let. Setkáte se také s několika dalšími krásnými tvory, jako jsou galagové, stromové hyry, motýli a ptáci. Prohlídky může zorganizovat váš hotel a obvykle trvají hodinu. Dovolená Zanzibar.

 

PROHLÍDKA KOŘENÍ V ZANZIBARU

Koření, jako je hřebíček, muškátový oříšek, skořice a mnoho dalších, hrálo v historii Zanzibaru důležitou roli. Koneckonců, ne nadarmo se mu říká Ostrov koření! Určitě si rezervujte výlet a navštivte farmu s bio paprikami. Setkejte se s místními farmáři a dozvíte se vše o koření a jeho historii. Je to skvělá příležitost poznat životní styl místních obyvatel.

Většina výletů zahrnuje ochutnávku svahilských jídel, sezónního ovoce a proslulého místního kořeněného čaje. Na konci prohlídky si můžete zakoupit koření, které si odnesete domů. Není lepší způsob, jak si zapamatovat nějaké místo, než jeho vůně a chutě. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

RESTAURANT ROCK – Dovolená Zanzibar

 

RESTAURANT ROCK - Dovolená Zanzibar

Tento zážitek si nesmíte nechat ujít! Restaurace The Rock se nachází na skále naproti pláži Michanwi Pingwe. Z této vynikající lokality se naskýtá nádherný panoramatický výhled na Indický oceán. Když je příliv, můžete se k němu dostat pěšky.

V opačném případě, kdy to příliv a odliv nedovolí, vás personál může vyzvednout lodí. Vychutnejte si čerstvé ryby při posezení na krásné terase obklopené oceánem. Restaurace má jedinečnou polohu, díky níž si můžete dopřát ty nejčerstvější mořské plody a ryby. Vzhledem k jeho popularitě nejsou špatné ani ceny. Je to možná jedna z nejfotografovanějších restaurací na světě!

 

OSTROV MNEMBA A MODRÉ SAFARI

Exotické ostrovy a vodní sporty jdou ruku v ruce a Zanzibar je skvělou destinací pro vyzkoušení vodních aktivit. Místní obyvatelé a cizinci, kteří žijí na Zanzibaru, vám rychle řeknou, že ostrov Mnemba je ideálním místem pro potápění. Na ostrově se nachází pouze jeden luxusní hotel, což znamená, že přístup na ostrov není ostatním hostům povolen. Dovolená Zanzibar.

Nenechte se tím odradit, protože skutečná zábava se odehrává pod vodou, v útesech obklopujících ostrov. Je to velmi oblíbená destinace nejen pro potápění, ale také pro šnorchlování. Nejlépe jsem si užila koupání v té nejúžasnější tyrkysové vodě a pozorování pestrobarevného útesu a nesčetných ryb. Tuto vzpomínku si budu navždy uchovávat!

 

Nejlepší pláže na Zanzibaru – Dovolená Zanzibar

 

Nejlepší pláže na Zanzibaru - Dovolená Zanzibar

PAJE BEACH

Poslední tři dny na Zanzibaru jsme strávili v hotelu White Sand Villas na pláži Paje. Byla to bezpochyby moje nejoblíbenější pláž na celém ostrově. Nedotčená kilometr dlouhá pláž s jemným bílým pískem a krásnou křišťálově čistou vodou. Občasné rybářské lodě dhow stojící na oceánu jen umocňovaly kouzlo této scenérie. Bylo to jako v ráji a nikdy se mi nechtělo odejít. Pláž Paje byla v době naší návštěvy velmi klidná, což byl jeden z důvodů, proč se mi tak líbila. Později jsme se dozvěděli, že se jedná o vzácný jev. Kdysi se stávalo, že v hlavních měsících přitahovala pláž díky své popularitě vlny návštěvníků.

 

PLÁŽ NUNGWI BEACH

Pláž Nungwi se nachází na samém severu ostrova. Je to jedna z mála pláží na Zanzibaru, která není ovlivněna přílivem a odlivem, a je ideální pro celodenní vodní aktivity a chytání paprsků. Je známý tím, že je velmi živý bez ohledu na denní dobu. Doporučuji vám strávit zde několik dní, abyste si ho užili naplno.

KENDWA BEACH

Tato exotická pláž se nachází na západním pobřeží, pouhých 10 minut jízdy od pláže Nungwi. Obě pláže jsou si v mnohém podobné, ale Kendwa na mě dokázala zapůsobit ještě víc. Líbilo se mi, jak idylicky vypadala její krajina. Dovolená Zanzibar.

Rozlehlé pobřeží lemované palmami a houpacími sítěmi pevně obepínajícími jejich kmeny. Jedná se o organizovanou pláž s restauracemi a plážovými bary přímo u pláže. Položte si plážovou osušku na jedno z dřevěných lehátek, objednejte si osvěžující koktejl a relaxujte za šumění vln.

Pokud budete mít to štěstí a navštívíte pláž za úplňku, určitě se zúčastněte slavné Full Moon Beach Party v hotelu Kendwa Rocks Beach a užijte si zábavu pod hvězdami.

 

MÍSTNÍ Obyvatelé – Dovolená Zanzibar

 

MÍSTNÍ Obyvatelé - Dovolená Zanzibar

Vždycky jsem velmi zvědavá na kulturu a obyvatele země, kterou navštívím. Tentokrát tomu nebylo jinak a já se samozřejmě těšil na nové přátele. Jakmile jsme přistáli na Zanzibaru, první slovo, které jsme uslyšeli, bylo „Jambo“ (svahilské slovo pro „ahoj“). Místní obyvatelé nás vítali stejně dobře, kamkoli jsme na Zanzibaru přišli.

 

Bylo přirozené, že jsem byl zpočátku trochu opatrný a odtažitý. Mysleli jsme si, že tento přístup je s největší pravděpodobností jen pokusem něco nám prodat.

Upřímně řečeno, většinu času to tak bylo. Přátelskost je však pro Zanzibarce přirozená a je důležitou součástí místní kultury. Jakmile jsme polevili v ostražitosti, uvědomili jsme si, že i když jsme neměli zájem nic koupit, stále se s námi bavili a chtěli se zeptat, jaký jsme měli den. Díky tomu jsme se setkali s těmi nejmilejšími a nejpřátelštějšími lidmi na Zanzibaru.

 

KUCHYNĚ ZANZIBARI

Zanzibarská kuchyně je směsicí různých cizích vlivů, včetně indických, afrických, arabských a portugalských. Je to dokonalá kombinace chutných čapátí a kari, pilau, čerstvých ryb a mořských plodů a dalších pokrmů. Nebojte se vyzkoušet nové chutě, pokud si dáváte pozor, kde jíte.

Nejbezpečnější místa, kde můžete ochutnat místní kuchyni, jsou váš hotel, noční trh Stone Town (zde se raději vyhněte rybám a mořským plodům) nebo doporučená restaurace.

Pokrm, který musíte před odjezdem z ostrova ochutnat, je polévka urojo. Kokosový kari vývar plný příloh. Co se týče příloh, čekejte vše od vajec po masové špízy a od falafelů po papriky.

 

JE ZANZIBAR BEZPEČNÝ PRO TURISTY? Dovolená Zanzibar.

 

JE ZANZIBAR BEZPEČNÝ PRO TURISTY Dovolená Zanzibar.

Vím, co si myslíte a proč, ale důvody k návštěvě Zanzibaru už nemusíte hledat. Je Zanzibar bezpečná země? Odpověď zní ano, Zanzibar je jednou z nejbezpečnějších afrických destinací. Cestovní ruch hraje důležitou roli v příjmech země. To znamená, že místní obyvatelé vítají každého, kdo je navštíví, a berou jeho bezpečnost vážně. S ohledem na to je vždy vhodné používat zdravý rozum. Vyhněte se například nočním procházkám o samotě v odlehlých oblastech nebo ponechávání cenností bez dozoru na pláži.

 

CO JE TŘEBA VĚDĚT PŘED CESTOU DO ZANZIBARU

Malárie je na Zanzibaru běžná, nezapomeňte si ji předem naplánovat a vzít si léky proti malárii. O vhodném léku se poraďte v lékárně nebo s lékařem.

Při plánování cesty nám nebylo jasné, zda potřebujeme očkování proti žluté zimnici. Odlétali jsme z Malty přes Istanbul a očkování proti žluté zimnici jsme nemuseli mít.

Při vstupu do Tanzanie jsme také nemuseli při letištní kontrole předkládat doklad o očkování. Očkování je však povinné, pokud přijíždíte ze zemí s velmi vysokým procentem případů žluté zimnice, jako je například Keňa.

 

Kde se ubytovat na Zanzibaru – Dovolená Zanzibar

 

Kde se ubytovat na Zanzibaru - Dovolená Zanzibar

Rozhodli jsme se, že bude nejlepší rozdělit náš pobyt na dvě místa, 6 dní v oblasti Matemwe a 3 dny v Paje. Matemwe bylo skvělé pro odpočinek a pobyt mimo davy lidí. Tato lokalita se také ukázala jako vynikající základna pro poznávání severní části Zanzibaru: Nungwi, Kendwa a ostrov Mnemba. Na druhou stranu, Paje bylo o něco živější a blízko k ostatním místům, která jsme chtěli prozkoumat, jako je les Jozani a restaurace The Rock.

 

BOUTIQUE HOTEL S KMENY

Prvních 6 dní na ostrově byl domovem SeVi Boutique Hotel. Tento nádherný rustikální butikový hotel se nachází na pláži ve vesnici Kigomani. Líbilo se nám, že každý bungalov byl postaven tradičním způsobem s doškovými střechami a měl vlastní verandu s houpací sítí.

Restaurace nabízela kombinaci místních a evropských jídel. Nejlepší byla poloha přímo na pláži s úchvatným výhledem na Indický oceán. Obědové a večeřové menu bylo každý den jiné. Měli jsme tak možnost vyzkoušet některé z nejlepších tradičních zanzibarských receptů. Pláž byla vzdálená jen pár kroků, což mě rozptýlilo od všeho a při opalování jsem ztratila pojem o čase. Poloha a areál hotelu byly idylické!

 

LUXUSNÍ VILY A LÁZNĚ S BÍLÝM PÍSKEM – RELAIS & CHATEAUX

Po zbytek dovolené jsme byli ubytováni ve vilách White Sand v Paje. Při plánování naší cesty jsme viděli fotografie pláže Paje a hotelu. I náš průvodce o něm mluvil pochvalně, ale když jsem ho viděl ve skutečnosti, srdce mi poskočilo. Hotel se nachází v tropické zahradě s výhledem na kilometr dlouhou pláž s bílým pískem (odtud název hotelu) a smaragdovou vodou.

Naše plážová vila byla krásná. Skládal se ze dvou budov, přičemž v jedné byl obývací pokoj a ve druhé ložnice a koupelna. Jakmile jsem uviděla náš soukromý bazén s výjimečným výhledem, byla jsem okamžitě prodána! Celé dny jsme trávili lenošením a užíváním si zázemí a pláže.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button