OBECNÝ ZÁJEMZajímavosti

Eiffelova věž – 20 zajímavostí

Zajímavosti Eiffelovy věže. Eiffelova věž, jedna z nejznámějších staveb na světě, je ikonickým symbolem Paříže a technického pokroku. Díky své impozantní výšce a revolučnímu designu si získal srdce návštěvníků z celého světa. V tomto článku se podíváme na 20 zajímavostí o Eiffelově věži, od její rychlé výstavby až po její význam pro vědecký výzkum a filmový průmysl. Zjistěte více o tomto architektonickém skvostu a objevte fascinující fakta, díky nimž je Eiffelova věž jedním z nejoblíbenějších míst na světě.

Zajímavosti Eiffelovy věže

 

Zajímavosti Eiffelovy věže

 

Eiffelova věž je nejen architektonickým a technickým zázrakem, ale také ikonou francouzské kultury a symbolem technického pokroku. Jeho význam a popularita přetrvávají dodnes a lákají miliony návštěvníků z celého světa, aby si vychutnali jeho nádherný výhled a zážitek z výstupu na jeho vrchol.

 

1. Design a výška

 

Konstrukce a výška

 

Eiffelova věž, pojmenovaná po svém tvůrci Gustavu Eiffelovi, je jednou z nejznámějších staveb na světě. S výškou 324 metrů (včetně antény) byla 41 let nejvyšší budovou světa.

 

2. Původní účel

 

Věž byla postavena jako hlavní atrakce Světové výstavy v Paříži v roce 1889. Původně byla zamýšlena jako dočasná stavba, ale dnes je jedním z nejikoničtějších symbolů Paříže.

 

3. Rychlá výstavba – atrakce Eiffelovy věže

 

Rychlá výstavba - atrakce Eiffelovy věže

 

Stavba Eiffelovy věže byla zahájena v roce 1887 a dokončena o dva roky později. Jeho rychlá konstrukce byla umožněna použitím předvídatelného a přesného předvýrobního systému.

 

4. Množství železa

 

Na stavbu věže bylo použito více než 7 000 tun železa, což je téměř tolik, jako kdybyste spojili všechny nosníky z nerezové oceli na palubě jednoho vlaku.

 

5. Výjimečná stabilita – atrakce Eiffelovy věže

 

Eiffelova věž je navržena tak, aby odolala silnému větru. Jeho konstrukce je tak pevná, že se při silném větru může posunout až o několik centimetrů. Jak se stát milovníkem francouzštiny: 7 tipů

 

6. Technický zázrak

 

V době své výstavby byla Eiffelova věž technickým zázrakem. Použití železa a nových technických postupů umožnilo vytvořit velkolepou a revoluční stavbu.

 

7. Turistická atrakce

 

Turistická atrakce

 

Věž je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí na světě. Ročně ho navštíví více než 7 milionů návštěvníků. Účesy pro řídké vlasy

 

8. Pohled z vrcholu – atrakce Eiffelovy věže

 

Z vrcholu věže se vám naskytne úchvatný výhled na panorama Paříže. Můžete se kochat výhledem na slavné památky, jako je Louvre, Notre-Dame, mosty přes Seinu a další.

 

9. Tři patra – atrakce Eiffelovy věže

 

Tři patra - atrakce Eiffelovy věže

 

Eiffelova věž má tři patra přístupná veřejnosti. Každé patro nabízí návštěvníkům různé pohledy a perspektivy na okolní krajinu. V prvním a druhém patře se nacházejí restaurace, obchody se suvenýry a výstavní prostory.

 

10. Významná struktura

 

Eiffelova věž je jednou z nejvýznamnějších staveb 19. století. století. Je symbolem technického pokroku a inženýrského umění.

 

11. Oslňující světla

 

Každou noc je věž osvětlena tisíci žárovek, které vytvářejí působivou světelnou show. Je to jedna z nejromantičtějších a nejfotografovanějších scén v Paříži.

 

12. Změna barev

 

Při zvláštních příležitostech a svátcích se barva osvětlení Eiffelovy věže mění. Například v Den dobytí Bastily je věž osvětlena v barvách francouzské trikolóry.

 

13. Význam pro vědecký výzkum – atrakce Eiffelovy věže

 

Význam pro vědecký výzkum - atrakce Eiffelovy věže

 

Eiffelova věž měla také významný vliv na vědecký výzkum. Na vrcholu věže byly postaveny meteorologické stanice pro měření různých parametrů, jako je vítr a teplota.

 

14. Zaznamenávání návštěv

 

Když byla Eiffelova věž v roce 1889 otevřena pro veřejnost, navštívily ji více než 2 miliony lidí. Byla to nejvyšší návštěvnost až do roku 2016, kdy ji překonala Burdž Chalífa v Dubaji.

 

15. Odvrácení demolice

 

Po Světové výstavě v roce 1889 plánovali místní obyvatelé věž zbourat. Vzhledem k jeho vědeckému významu a komunikačnímu potenciálu však byl zachován.

 

16. Původně značně populární

 

Původně značně populární

 

Během stavby i po otevření byla Eiffelova věž kritizována mnoha umělci a intelektuály. Říkalo se o ní, že je to „železná vodárenská věž“, ale její obliba a popularita postupně rostla a dnes je ikonickou stavbou a symbolem Paříže.

 

17. Použití ve filmu a televizi

 

Eiffelova věž se stala oblíbenou kulisou mnoha filmů a televizních pořadů. Ztvárnila ji ve filmech jako Počátek nebo Báječný osud Amélie Poulain, díky čemuž se stala ještě populárnější u diváků po celém světě.

 

18. Lezecké rekordy

 

Od roku 1985 se Eiffelova věž stala atrakcí pro sportovce a dobrodruhy, kteří se pokoušejí zdolat její výšku. Mnoho sportovců dosáhlo při výstupu na věž různých rychlostních a dovednostních rekordů.

 

19. Renovace a údržba – atrakce Eiffelovy věže

 

Od svého otevření prošla Eiffelova věž několika zásadními rekonstrukcemi a údržbou. Přestože byla postavena jako dočasná stavba, dnes je nedílnou součástí pařížského panoramatu a musí být pravidelně udržována a opravována.

 

20. Inspirace pro další budovy

 

Eiffelova věž se stala inspirací pro mnoho dalších staveb po celém světě. Například Tokijská věž Skytree v Japonsku byla navržena s ohledem na Eiffelovu věž a je jednou z nejvyšších televizních věží na světě.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button