Slovenský jazykSLOVENSKÝ JAZYK A LITERATURA

Franz Kafka – Proměna

Franz Kafka – Proměna vše o autorovi a díle .Proměna  Rozbor díla , Hlavní postavy a jejich charakteristika , Obsah a děj , Vše, co potřebujete vědět . Franz Kafka – Proměna :

Franz Kafka

 • Jeho nejpopulárnější a nejprodávanější povídka Die Verwandlung (Obrácení) byla dokončena v roce 1912. Následovala Kafkova první vydaná kniha Betrachtung (Rozjímání), soubor 18 povídek napsaných v letech 1904-1912.
 • I přes zhoršující se zdravotní stav Kafka pokračoval v psaní. V roce 1916 dokončil povídku Das Urteil (Orteil), která pojednává o jeho vztahu k otci. Dalšími díly byly In der Strafkolonie (V trestanecké kolonii) a Ein Landarzt (Vesnický lékař), obě dokončené v roce 1919.
 • Na začátku 20. Udržoval intenzivní vztah s českou novinářkou a spisovatelkou Milenou Jesenskou. V roce 1923 se přestěhoval do Berlína, aby se mohl věnovat psaní. V té době žil s Dorou Diamantovou, učitelkou mateřské školy z ortodoxní židovské rodiny.
 • V roce 1924 dokončil nemocný, ale stále pracující Kafka povídku Hladovějící umělec (Ein Hungerkünstler).
 • Spolu s Dorou se Kafka nakonec vrátil do Prahy. Ve snaze překonat tuberkulózu odjel do sanatoria ve Vídni. Zemřel v rakouském Kierlingu 3. Červen 1924.
 • Všechny povinné práce naleznete na adrese

  Slovenský jazyk

Transformace

 • Literární druh: próza.
 • Literární forma: povídka.
 • Místo: pražský byt manželů Samsových.
 • Téma: Proměna Řehoře Samsy v hrůzný hmyz a jeho postupný fyzický a duševní úpadek.
 • Hlavní myšlenka: arogantní postoj lidí (i těch nejbližších) k člověku, který se nějakým způsobem odlišuje od společnosti. Autor zde také poukazuje na povrchnost rodinných a mezilidských vztahů.
 • Franz Kafka – Proměna

Analýza práce:

 • Vypravěč – neznámý, vševědoucí, nezaujatý, 3. osoba sg. – vyprávění
 • Kompozice – horizontální členění textu – dílo se skládá ze 3 částí.
 • Dílo začíná In medias res: „Když se Řehoř Samsa jednoho rána probudil z neklidných snů, zjistil, že se v posteli proměnil v jakýsi obludný hmyz.“
 • Autor používá mnoho popisů: “ Jeho pokoj, skutečný, poměrně malý lidský pokoj, klidně spočíval mezi čtyřmi známými stěnami. Nad stolem, na němž byla rozložena sbírka vzorků látek – Samsa pracoval jako prodavač -, visel obrázek, který nedávno vystřihl z ilustrovaného časopisu a zasadil do krásného pozlaceného rámu. Byla tam dáma v kožešinové čepici, která seděla vzpřímeně a tlačila směrem k divákovi těžký kožešinový muft, v němž se jí ztratilo celé předloktí.“
 • Střídání monologů s dialogy.
 • Množí se poetické otázky: „Co se mi to stalo?“, „Nespal snad v tom zvonění, které otřásá i nábytkem?“, „Co kdyby se udělal nemocným?“, „Proč je Gregor sám odsouzen sloužit ve společnosti, kde i to nejnepatrnější opomenutí okamžitě vzbudí nejvyšší podezření?“.
 • Děj se odvíjí.
 • Franz Kafka – Proměna

 

 Hlavní postavy + charakteristika:

 • Gregor Samsa – mladý, pracovitý muž, který pracuje jako obchodní zástupce. Gregor se celý život staral o rodinu a za své rodiče splácel dluh svého šéfa. Kromě toho pracoval také na zaplacení konzervatoře své sestry. Po proměně ztratí kontakt se svou rodinou, která ho zavrhne, a proto zemře vyhublý a opuštěný ve svém pokoji.
  – popis těla – „Když se Řehoř Samsa jednoho rána probudil z neklidných snů, zjistil, že se v posteli proměnil v jakýsi obludný hmyz. Ležel na zádech, tvrdý jako pancíř, a jakmile zvedl hlavu, uviděl své klenuté hnědé břicho, rozdělené klenutými výztuhami, na nichž sotva držela přikrývka…“
  – pracovitý: „Gregor za pět let své služby ani jednou nezparodoval.“
  – ohleduplný – „nebýt tak ohleduplný k rodičům, už dávno bych dal výpověď, šel bych rovnou za šéfem a řekl mu, co si o něm ze srdce myslím.“
 • Greta, Gregorova sestra, je jediná, kdo se o Gregora stará – nosí mu jídlo, uklízí mu pokoj, ale nakonec je to ona, kdo navrhne rodičům, aby se Gregora zbavili.
  – chladnost jejích citů ke Gregorovi – „Sestra, která už nepřemýšlela, čím by mohla být Gregorovi příště zavázána, ráno a v poledne, než odběhla do obchodu, spěšně strčila Gregorovi do pokoje nějaké jídlo, ať už bylo jakékoliv, a večer ho smetákem vymetla, aniž by se starala o to, jestli jídlo vůbec ochutnal, nebo se ho, jak tomu bylo nejčastěji, vůbec nedotkl. Úklid pokoje, který prováděla každý večer, nemohl být rychlejší. Na stěnách byly špinavé šmouhy, na podlaze prach a odpadky…“
 • Samsovi rodiče – přeplatili obchod a Gregor se zavázal dluh splatit, Gregor jim po své proměně způsobí potíže – ty vyřeší až jeho smrt, která přijde všem vhod.

Franz Kafka – Akt proměny:

 Akt 1. Část

Dílo začíná, když se Řehoř Samsa jednoho rána probudí a zjistí, že se proměnil v hmyz. Gregor je obchodní cestující a jeho vlak odjíždí v pět hodin. Je mu už tři čtvrtě na sedm, takže se snaží vstát z postele, ale nejde to, protože má místo rukou a loktů jen hromadu malých nožiček.

Jeho otec, matka a sestra o něj mají strach, chtějí vědět, co se mu stalo a proč nešel do práce. Ve čtvrt na devět přijde do jejich bytu prokurátor – Gregorův nadřízený – aby zjistil, co se děje. Na jeho naléhání se Gregorovi podaří vylézt z postele a otevřít zamčený pokoj. Prokurátor ho uvidí jako první, lekne se a uteče, matka padne na zem a ani se nepohne a otec se rozpláče.

Když ho chce Gregor zastavit, padá dopředu na své malé nožičky a pohybuje se jako brouk, který předtím stál vzpřímeně. Rodiče jsou z něj vyděšení a znechucení, otec vezme hůl a chce ho zahnat zpět do pokoje. Gregor spěchá, protože by mu otec ublížil holí, snaží se projít polootevřenými dveřmi a zraní se přitom.

2. dějství. Část 

Když se Gregor probudí ze spánku, najde přede dveřmi misku s mlékem a suchým chlebem; jídlo nesnědl. Pozdě v noci za ním přijde sestra, vidí, že nic nejedl, a přinese mu výběr z nahnilé zeleniny, másla, starého chleba, plesnivého sýra a vody.

Čerstvé jídlo mu už nechutná, je to to, čeho by se jako člověk nedotkl. Poslouchá za dveřmi, aby zjistil, jak žije jeho rodina. Sestra si všimne, že rád leze po stěnách a stropě, a chce z pokoje odstranit nábytek, aby měl více prostoru. Musí jí však asistovat matka, která se domnívá, že tím Gregor ztratí kontakt se svou lidskou částí, pokud ji ještě má.

Gregor nechce, aby mu vzali všechny věci, a tak vyleze zpod pohovky, kam se schová, když je někdo v jeho pokoji. Matka při pohledu na něj omdlí a sestra vyběhne z pokoje pro léky. Gregor ji chce jít zachránit, jde za ní do obývacího pokoje, ale sestra ho předběhne a zamkne mu pokoj. Přijde otec a v domnění, že napadl matku, začne Gregora pronásledovat a později po něm hází jablka. Jeden z nich udělá díru do Gregorova brnění a zraní ho. Matka se probudí a prosí otce, aby mu neubližoval. Gregor se vrací do svého pokoje.

Dejte 3. Část

Moji rodiče a sestra si našli práci, aby se uživili. Otec pracuje jako sluha, matka šije v továrně a sestra se stala prodavačkou. Jeden pokoj v bytě byl pronajat třem pánům. Gregor postupně chřadne, přestává jíst, sestra si nevšimne, jestli se dotkl jídla, a už mu ho nepřinese. Z jeho pokoje se stává skladiště, je v něm nepořádek a plno prachu. Jednoho večera večeří nájemníci v obývacím pokoji a moje sestra hraje v kuchyni na housle.

Pánové ji vyzvou, aby jim zahrála v obývacím pokoji. Gregor také slyší hudbu a přichází do obývacího pokoje, aby si ji lépe poslechl, protože se mu také líbí, jak jeho sestra hraje. Tam ho pánové uvidí. Začnou křičet a stěžovat si na podmínky, ve kterých žijí, že nebudou platit za žádný den, a nakonec odejdou do svého pokoje. Sestra vybuchne a navrhne, aby se ho zbavili, že už to přece není Gregor a že urážejí jeho památku, když mají brouka stále v bytě. Gregor se vrátí do pokoje, kde ho sestra rychle zamkne.

Za úsvitu Gregor umírá. Ráno ho najde služebná a oznámí to rodině: „Pojďte se podívat, je pryč, leží tam, úplně mrtvý,“ dostává jeho rodina zprávu o jeho smrti. Jako by někde na ulici našli mrtvou krysu. Po Gregorově smrti otec vystěhuje nájemníky a rodina se rozhodne odjet na výlet. Cestou se baví o stěhování a otec s matkou se rozhodnou, že si jejich dcera musí najít ženicha.Franz Kafka – Proměna.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button