Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Irský teriér: původ, charakteristika plemene

Irský teriér, známý také jako irský teriér, je středně velké plemeno psa, které vzniklo v 19. století v Irsku. století. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno k lovu drobné zvěře, hlídání domů a ochraně rodiny. Díky své nebojácné a sebevědomé povaze jsou vynikajícími hlídacími psy a věrnými společníky.

 

Irský teriér

 

Irský teriér

 

Irský teriér je pes čtvercového tvaru s pevným a svalnatým tělem. Mají výraznou červenou srst, která je drátovitá a drsná na dotek. Toto plemeno je známé svou inteligencí, obratností a věrností. Jsou také velmi přizpůsobiví a mohou se uplatnit jak v městském, tak ve venkovském prostředí.

Pokud uvažujete o pořízení irského teriéra, je důležité si uvědomit, že potřebují pravidelný pohyb a duševní stimulaci, aby byli šťastní a zdraví. Jsou také známí svou tvrdohlavostí, proto je pro ně zásadní včasný výcvik a socializace. Celkově je irský teriér skvělou volbou pro ty, kteří hledají věrného a ochranitelského společníka, který je zároveň velmi přizpůsobivý.

Historie a původ

 

Historie a původ

 

Irský teriér je plemeno psa, jehož původ sahá až do 19. století. století v Irsku. V té době se používal jako univerzální pes místních rolníků k lovu, hlídání usedlostí, hubení hlodavců a malých šelem ve střežených objektech. Mezi jeho původní vlastnosti patřila odvaha, houževnatost a bojovnost, které získal po svých psích předcích, kteří byli využíváni k bojovým účelům.

 

První chovatelský klub irských teriérů byl založen v Dublinu v roce 1879. V té době se pod pojmem irský teriér skrývala nedefinovatelná směs krátkonohých a dlouhonohých psů s různými typy srsti, odlišnou stavbou lebky a těla. Po založení klubu se začalo se systematickým šlechtěním a chovem, jehož výsledkem je moderní irský teriér.

 

Válečné úsilí

Během první světové války se irský teriér stal oblíbeným vojenským psem, který byl využíván k různým účelům včetně hlášení, zpravodajství a záchranných prací. Nejslavnějším irským teriérem byl Kiliney Boy, který sloužil v britské armádě během první světové války. Byl to úspěšný válečný pes, který byl za svou vynikající službu vyznamenán několika medailemi. Válka se však na plemeni podepsala a po jejím skončení počet irských teriérů výrazně poklesl.

 

Charakteristika a vlastnosti Irský teriér

 

Charakteristika a vlastnosti Irský teriér

 

Vzhled

Irský teriér je středně velký pes s hranatým tělem. Průměrná výška v kohoutku je u psů asi 48 cm a u fen 46 cm. Plemeno má ušlechtilý vzhled a pevnou stavbu těla s dobře vyvinutým osvalením. Jeho srst je tvrdá a drsná, s jemnou podsadou. Barva srsti může být zlatohnědá, pšeničná, červenohnědá nebo šedohnědá.

 

Příroda

Celkově musí irský teriér působit aktivním, živým a flexibilním dojmem. Je velmi hravý, ale zároveň si dokáže získat respekt ostatních psů, kdy se nebojí zaútočit i na plemena mnohonásobně větší. Irský teriér je velmi oddaný svému majiteli a rodině, ale může být také nezávislý a tvrdohlavý. Je to pes s vysokou hladinou energie a potřebuje dostatek pohybu a podnětů.

 

Úroveň inteligence a energie

 

Úroveň inteligence a energie

 

Irský teriér je inteligentní a rychle se učí novým věcem. Je to pes, který potřebuje dostatek fyzické i psychické stimulace, aby byl šťastný a zdravý. Jeho vysoká energetická hodnota znamená, že potřebuje dostatek pohybu a aktivity, takže je vhodný pro majitele, kteří mají rádi aktivní životní styl. Irský teriér je také velmi hravý a rád si hraje s míčem nebo jinými hračkami.

Celkově je irský teriér skvělým společníkem pro rodiny s dětmi a aktivní majitele, kteří mu mohou dopřát dostatek pohybu a podnětů. Díky své oddanosti a inteligenci je skvělým psem pro výcvik a agility.

 

Zdraví a péče

 

Cvičební potřeby

Irský teriér je plemeno, které potřebuje hodně pohybu a pohybu. Je to aktivní pes, který se bude cítit nejlépe, pokud bude mít pravidelný přístup ven, kde se může volně pohybovat a běhat. Doporučuje se chodit s ním každý den na procházku, kde si může dobře odpočinout.

 

Catering

Správná strava je pro zdraví a pohodu irského teriéra velmi důležitá. Je důležité, aby jeho strava byla bohatá na bílkoviny a obsahovala všechny potřebné živiny. O vhodné stravě pro toto plemeno je vhodné se poradit s veterinárním lékařem.

 

Zdravotní problémy

 

Irský teriér může trpět některými zdravotními problémy, včetně hyperkeratózy, cystinurie a problémů s močovým měchýřem. Je důležité, aby majitel sledoval zdravotní stav svého psa a pravidelně ho bral na preventivní prohlídky k veterináři. Při včasném odhalení problému je větší šance na úspěšnou léčbu.

Při péči o irského teriéra je také důležité věnovat pozornost jeho srsti. Toto plemeno má hrubou krycí srst, která vyžaduje pravidelné stříhání a úpravu. Je vhodné poradit se s odborníkem na péči o srst, aby byla vždy v dobrém stavu.

Irský teriér je celkově zdravé plemeno s průměrnou délkou života kolem 12 let. Při pravidelné péči, správném pohybu a stravě může být toto plemeno skvělým společníkem pro celou rodinu.

Výcvik a socializace irského teriéra

 

Výcvik a socializace irského teriéra

 

Metody školení

Výcvik irského teriéra by měl být založen na pozitivním posilování. Toto plemeno je velmi inteligentní a rychle se učí, takže výcvik by se měl zaměřit na stimulaci jeho duševní i fyzické aktivity. Irský teriér má vysokou potřebu pohybu a jeho výcvik by měl zahrnovat dostatek pohybu a hry.

Při výcviku irského teriéra by se mělo používat pozitivní posilování, které spočívá v odměňování chování, které chceme vidět. Tento přístup pomáhá budovat důvěru mezi majitelem a psem a zvyšuje motivaci psa. Je důležité používat odměny, které psa motivují, například pamlsky nebo hračky.

 

Socializace

Socializace je důležitá pro všechny psy a irský teriér není výjimkou. Toto plemeno má vysoký lovecký instinkt a může mít sklony k agresivnímu chování vůči jiným psům nebo zvířatům. Proto je důležité začít se socializací v co nejranějším věku, aby se pes naučil, jak se chovat v různých situacích.

Socializace zahrnuje vystavení psa různým situacím a prostředím, aby se naučil, jak se v různých situacích chovat. Je důležité, aby se pes setkával s různými lidmi a zvířaty a naučil se, jak se chovat ve společnosti. Při socializaci by se mělo používat pozitivní posilování, aby se pes naučil, že setkání s novými lidmi a zvířaty je něco pozitivního.

Při socializaci irského teriéra je důležité, aby majitel sledoval chování psa a dovolil mu setkávat se s jinými psy pouze pod dohledem. Irský teriér má vysoký lovecký instinkt a může mít sklony k agresivnímu chování vůči jiným psům nebo zvířatům. Socializace by proto měla začít co nejdříve, aby se pes naučil, jak se chovat v různých situacích.

 

Irský teriér jako domácí zvíře

 

Rodinný pes

Irský teriér je věrný a oddaný pes, který se velmi dobře uplatní jako rodinný pes. Jeho loajalita k majiteli je mimořádná a vždy ho bude chránit a bránit. Jeho houževnatost a odvaha jsou skvělé vlastnosti, které z něj dělají skvělého společníka pro každého, kdo hledá věrného a ochranitelského psa.

Irský teriér se dobře snáší s dětmi a dokáže se přizpůsobit různým domácím podmínkám. Jeho energie a hravost jsou velkou předností, která je pro rodinný život velmi důležitá. Jeho výcvik a výchova jsou však nezbytné k tomu, aby se dokázal přizpůsobit rodinnému životu a byl poslušný a ovladatelný.

 

Hlídací pes

 

Irský teriér je také skvělý hlídací pes. Jeho věrnost a ochranitelství jsou vynikající a dokáže ochránit svůj domov i své majitele před nebezpečím. Jeho odvaha a houževnatost z něj dělají skvělého strážce, který dokáže bránit své území i rodinu.

Je však důležité, aby byl irský teriér řádně vycvičen a socializován, aby dokázal rozlišit skutečné nebezpečí od běžných situací. Jeho výcvik by měl zahrnovat i výcvik poslušnosti a ovládání, aby byl schopen reagovat na povely svého majitele.

Celkově je irský teriér skvělým domácím mazlíčkem, který může být věrným společníkem a skvělým hlídacím psem. Jeho největšími přednostmi jsou věrnost, houževnatost a ochranitelství, díky nimž je skvělým psem pro každého, kdo hledá věrného a ochranitelského psa.

 

Plemena a organizace

 

FCI

Irský teriér je jedním z plemen uznaných mezinárodní organizací pro chov psů FCI. Kód FCI pro irského teriéra je 3/1/139. FCI je zodpovědná za stanovování standardů pro plemena psů a také organizuje mezinárodní výstavy psů.

 

AKC

American Kennel Club (AKC) je největší organizací pro chov psů ve Spojených státech. AKC uznává irského teriéra jako plemeno a zařadila ho do skupiny teriérů. AKC také stanovuje standardy pro plemena psů a organizuje výstavy a soutěže.

 

Popularita

Irský teriér je poměrně staré plemeno, jehož počátky sahají až do 19. století. století. V minulosti se používal jako lovecký pes, především k lovu lišek a zajíců. Dnes je oblíbeným společníkem a rodinným psem. Přestože irský teriér nepatří mezi nejoblíbenější psí plemena, stále si udržuje své příznivce a fanoušky po celém světě.

 

Sdružení plemen

Existuje několik chovatelských sdružení, která se zaměřují na chov irského teriéra a podporují jeho chovatele. Mezi nejznámější patří Irish Red and White Setter Club of America, Irish Terrier Club of America a Irish Wolfhound Club of America. Tato sdružení pořádají různé soutěže a výstavy irských teriérů a poskytují informace a podporu jejich chovatelům.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button