Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Rumunský karpatský ovčák: charakteristika plemene

Rumunský karpatský ovčák, známý také jako karpatský ovčák, je velké plemeno psa, které pochází z rumunských Karpat. Toto plemeno se po staletí používalo k ochraně stád a domů zemědělců v regionu. Plemeno je uznáno Mezinárodním kynologickým svazem (FCI) pod číslem 350.

 

Rumunský karpatský pastevec

 

Rumunský karpatský pastevec

 

Rumunský karpatský ovčák je silný a robustní pes, který je vysoce ceněn pro své hlídací instinkty. Je to také věrný společník a skvělý rodinný mazlíček. Toto plemeno je známé svou klidnou a vyrovnanou povahou, takže je ideální volbou pro rodiny s dětmi. Podlouhlé tělo a široké zadní nohy dodávají psovi charakteristický vzhled. Je to vysoce inteligentní plemeno, které vyžaduje pravidelný pohyb a výcvik, aby bylo šťastné a zdravé.

 

Rumunský karpatský ovčák je vzácné a jedinečné plemeno, které si získává oblibu po celém světě. Je to plemeno, které vyžaduje velkou pozornost a péči, ale je to také věrný a milující domácí mazlíček, který může přinést radost a společnost do každé domácnosti.

 

Historie a původ

 

Historie a původ

 

Rumunský karpatský ovčák je plemeno psa vyšlechtěné v karpatsko-dunajské oblasti. Cílem chovu bylo získat psa se schopnostmi hlídat stáda před velkými predátory, jako jsou vlci nebo rysi. Rumunský karpatský ovčák byl vyšlechtěn z místních psů z vyloučených oblastí regionu.

Po staletí byla základním kritériem chovu užitkovost a plemeno si svůj charakter zachovalo dodnes. První normu vytvořil v roce 1934 Národní zootechnický institut. Oficiální uznání plemene však trvalo až do roku 2005, kdy byl standard ratifikován valným shromážděním FCI v Buenos Aires v Argentině.

Rumunský karpatský ovčák není jediným rumunským plemenem ovcí. Existují i další plemena, například rumunský ovčák z Bukoviny, rumunský miorit a černý rumunský ovčák. Tato plemena jsou také známá svou fyzickou odolností a odvahou a používají se k ochraně dobytka a domů zemědělců v Karpatech.

Rumunsko, odkud plemeno pochází, leží v jihovýchodní Evropě a je obklopeno řekou Dunaj. Dunaj je důležitou součástí historie a kultury Rumunska a ovlivnil také vývoj rumunského karpatského pasteveckého psa.

 

Charakteristika rumunského karpatského ovčáka

 

Charakteristika rumunského karpatského ovčáka

 

Rumunský karpatský pastevecký pes je plemeno ovčáckého psa, které pochází z Rumunska. Podle standardu FCI patří do sekce 1 – plemena ovcí. Je to velký pes s robustní postavou a výškou v kohoutku 59 – 73 cm.

Jeho hlava má mírně zaoblené čelo a stop. Vůně je dobře vyvinutá a černá. Zuby jsou silné a mají nůžkový skus. Oči jsou středně velké a tmavé. Uši mají trojúhelníkový tvar a na konci jsou mírně zaoblené. Krk je silný a svalnatý, stejně jako hrudník.

 

Tělo je dobře osvalené a má hluboký hrudník. Záda jsou široká a silná. Horní linie je rovná a kohoutek je vysoký. Boky jsou široké a silné. Žebra jsou dobře klenutá a břicho je mírně stažené. Ocas je vysoko nasazený a huňatý.

Rumunský karpatský ovčák má silné a svalnaté nohy. Pánevní končetiny jsou široké a silné, zatímco hrudní končetiny jsou rovné a rovnoběžné. Tlapky jsou kulaté a dobře vyztužené. Kdy začít s výcvikem psa – věk, kdy můžete začít s výcvikem

Podle standardu ČMKU je délka lebky 12-13 cm a délka těla o 10 % větší než výška v kohoutku. Bederní oblast je krátká a silná. Je to mezocefalický typ.

Rumunský karpatský ovčák je velmi aktivní pes, který potřebuje hodně pohybu. Je to inteligentní a vyrovnaný pes s vynikajícími instinkty a schopností učit se. Má silné ochranné instinkty a je velmi oddaný svému majiteli.

 

Chov a šlechtění

 

Chov a šlechtění

 

Rumunský karpatský pastevecký pes je pastevecké plemeno lupoidního typu, které se vyznačuje silnou kostrou a mandlovýma očima. Tito psi mají nůžkový skus a jsou odolní a odvážní. Chov a výběr tohoto vzácného plemene pasteveckých psů je pečlivě kontrolován klubem a technickou komisí Mezinárodní kynologické federace (FCI).

Cílem chovu rumunského karpatského pasteveckého psa není jen vzhled, ale také povahové vlastnosti, jako je schopnost hlídat stáda i před velkými predátory, jako jsou vlci nebo rysi. První standard pro toto plemeno pasteveckých psů byl vytvořen v roce 1934 Národním zootechnickým ústavem.

Rumunský karpatský ovčák se používá jako společník a strážce stáda. Tito psi jsou velmi oddaní svému majiteli a mají vyrovnanou povahu. Je důležité, aby byli dobře socializováni a vycvičeni a stali se poslušnými a spolehlivými společníky. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

V Karpatech jsou tato zvířata velmi hojná, a proto se rumunský karpatský pastevecký pes stále používá ke svému účelu. Existuje teorie, že rumunský karpatský pastevec je přímým potomkem vlka. Zástupci plemene například neuvádějí, že existují kříženci vlků, což bylo prokázáno.

Rumunský karpatský pastevecký pes patří do skupiny I plemen ovčáckých, pasteveckých a honáckých a do 1. sekce ovcí a pasteveckých plemen. V České republice existují kluby, které se věnují chovu tohoto plemene pasteveckých psů, například Klub rumunských pasteveckých psů.

 

Povaha a chování rumunského karpatského pasteveckého psa

 

Povaha a chování rumunského karpatského pasteveckého psa

 

Rumunský karpatský ovčák je odvážný, energický a vyrovnaný pes, který je oddaný svému majiteli. Je to přirozený hlídací pes s důstojným a krotkým chováním. Tento pes je zařazen do skupiny 1, která zahrnuje pastevecké psy a honiče. Jeho povaha z něj činí ideálního strážce a pastýře.

Tento pes má velmi klidnou povahu a je velmi oddaný svému majiteli. Jeho přirozené sklony z něj dělají skvělého hlídače, který se dokáže postarat o svůj domov a rodinu. Rumunský karpatský ovčák je také velmi pohyblivý a má silný zadek, což mu umožňuje být vynikajícím pastevcem.

 

Kromě toho je rumunský karpatský ovčák velmi inteligentní a rychle se učí. Jeho energická povaha znamená, že potřebuje dostatek pohybu a pohybu, aby byl šťastný a zdravý. Díky své vyrovnané povaze dobře vychází s dětmi i ostatními domácími zvířaty.

Celkově je rumunský karpatský ovčák skvělým společníkem pro majitele, kteří hledají oddaného a dobře přizpůsobeného psa, který se dokáže postarat o svou rodinu a domov. Jeho inteligence, energie a přirozené sklony z něj dělají skvělého pastýře a hlídače.

 

Zdraví a péče

 

Rumunský karpatský ovčák je obecně zdravé plemeno, které se může dožít až 12 let. Jako u každého psa se i u tohoto plemene mohou vyskytnout zdravotní problémy. Je důležité, aby majitelé věnovali pozornost zdraví svého psa a nechali ho pravidelně kontrolovat u veterinárního lékaře.

Podle FCI, která toto plemeno uznává, patří dysplazie kyčelních kloubů a oční problémy k nejčastějším zdravotním problémům rumunského karpatského ovčáka. Majitelé by měli být s těmito problémy obeznámeni a sledovat svého psa, aby těmto problémům předešli.

Kromě návštěv veterináře by měli majitelé psovi pravidelně pečlivě čistit uši a zajistit mu dostatečný přístup k čisté vodě. Důležitý je také dostatek pohybu a zdravé stravování.

Majitelé by měli být informováni o správné péči o svého psa a zajistit, aby byl jejich rumunský karpatský ovčák ve zdravé a spokojené kondici. Wikimedia Commons poskytuje množství informací a zdrojů, které mohou majitelům pomoci při péči o psa.

Rumunský karpatský ovčák je skvělý společník a pracovník, který si zaslouží kvalitní péči a pozornost svých majitelů.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button