Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Finský špic: Vše o plemeni

Finský špic, známý také jako suomenpystykorva, je malé, energické plemeno psa, které pochází z Finska. Je národním plemenem Finska a je uznán Mezinárodní kynologickou federací (FCI) jako plemeno severského špice. Původně se toto plemeno používalo k lovu drobné zvěře a ptáků, ale také jako saňový pes.

 

Finský špic

 

Finský špic

 

Finský špic je silně stavěný pes s hustou dvojitou srstí, která má obvykle červenohnědou nebo šedou barvu. Má liščí obličej s ostrýma špičatýma ušima a zatočeným ocasem. Toto plemeno je známé svou inteligencí, obratností a věrností, takže je oblíbeným rodinným mazlíčkem. Je však důležité si uvědomit, že finský špic vyžaduje hodně pohybu a duševní stimulace, aby byl šťastný a zdravý.

Standard plemene finský špic je stanoven Finským kynologickým svazem a obsahuje konkrétní pokyny pro vzhled, temperament a zdraví. Zodpovědné chovatelské postupy jsou důležité pro zajištění toho, aby plemeno zůstalo zdravé a bez genetických poruch.

 

Historie

 

Historie

 

Finský špic má svůj původ ve Finsku a Rusku, kde se používal k hlídání domů a lovu. Její původní využití není známo a neexistují žádné záznamy o jejím překročení. Finský špic byl však v minulosti velmi oblíbený a často se vyskytoval po celém Finsku.

V 19. století se však začala objevovat jiná plemena psů, která byla vhodnější pro lov, a tak počet finských špiců postupně klesal. Ve 20. století se však podařilo plemeno zachránit díky založení plemenné knihy a zvýšenému zájmu o finské špice.

Dnes je finský špic národním psem Finska a je známý po celé Skandinávii. Kromě Finska se finský špic vyskytuje také ve Švédsku a na Karelsko-finském jezeře.

 

Finský špic je potomkem ugrofinských Áslandů a jeho historie sahá do doby před více než 2000 lety. Tento pes byl pro Finy v minulosti velmi důležitý a byl součástí jejich kultury a života.

V roce 1979 byl finský špic oficiálně uznán za národní plemeno Finska a od té doby se stal jedním z nejoblíbenějších plemen v této zemi.

 

Vzhled

 

Vzhled

 

 

Finský špic je středně velký pes s kompaktní stavbou těla. Vyznačuje se vztyčenýma ušima a huňatým ocasem stočeným na zádech. Jeho srst se skládá ze dvou vrstev – měkké, husté podsady a hrubé krycí srsti. Tato kombinace chrání psa před chladem a vlhkem v chladném finském podnebí.

 

Physique Finský špic

 

Physique Finský špic

 

Finský špic má pevnou stavbu těla a elegantní vzhled. Má středně dlouhý krk a středně velkou lebku. Zuby jsou silné a kohoutek dobře vyvinutý. Kříže jsou široké a hrudník hluboký. Ocas je dlouhý a vzadu zatočený. Loket je ve výšce přední třetiny těla a lopatky jsou dobře skloněné.

 

Kabát

Finský špic má hustou a jemnou srst, která se skládá z podsady a krycí srsti. Barva srsti může být červená nebo zlatohnědá. Výjimkou jsou bílé skvrny na hrudi, krku a nohách. Srst líná v malém množství po celý rok, ale lnění je výraznější na jaře a na podzim.

 

Oči

Oči finského špice jsou středně velké a oválného tvaru. Barva očí obvykle odpovídá barvě srsti, ale může být i tmavší. Výrazné obočí a husté řasy dodávají psovi charakteristický vzhled.

 

Uši

Uši finského špice jsou vztyčené a středně velké. Mají trojúhelníkový tvar a zaoblené konce. Uši jsou pokryté hustou srstí.

Celková výška finského špice se pohybuje od 43 do 50 cm a hmotnost od 8 do 15 kg. Má silnou čelist a dobře vyvinuté tváře. Záda jsou rovná a boky široké. Přední končetiny jsou dobře úhlené a předloktí jsou rovná. Zadní končetiny mají dobře zaúhlená stehna a hlezna jsou dobře zaúhlená. Podpatky jsou nízké a paty dobře vyvinuté.

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Finský špic je živý a odvážný pes, který na sebe rád upozorňuje. Je to inteligentní a oddané plemeno, které se může stát skvělým společníkem pro každého majitele. Tento pes je velmi samostatný a dokáže se přizpůsobit různým prostředím.

Finský špic má skvělou povahu a ke svým majitelům se chová velmi láskyplně. Je to pes, který velmi dobře vychází s dětmi, ale stejně tak si užívá společnost dospělých. Jeho povaha je velmi ostražitá a odolná, což z něj dělá skvělého hlídacího psa. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

Tento pes má velmi silný hlas a rád štěká. Při lovu se to od něj také vyžaduje. Jeho oddanost a inteligence jsou vynikající kombinací pro každého majitele, který hledá věrného společníka.

Finský špic je velmi odolný vůči povětrnostním vlivům a nemá téměř žádné specifické dědičné choroby. Proto je důležité nakupovat od renomovaných chovatelů, kteří chovají toto plemeno zodpovědně.

Celkově je finský špic skvělý pes pro každého majitele, který hledá věrného a oddaného společníka. Jeho temperament a povaha jsou vynikající kombinací pro každého, kdo chce mít doma skvělého psa.

 

Výcvik a výchova Finský špic

 

Finský špic je inteligentní a samostatný pes, který vyžaduje důslednou a láskyplnou výchovu. Výcvik finského špice může být náročný, ale s trpělivostí a důsledností lze dosáhnout úspěchu.

Při výcviku finského špice je důležité začít co nejdříve. Od štěněte je třeba mu ukázat, co je správné a co ne. Finský špic má sklony k dominanci, proto je důležité mu od začátku ukázat, že má v rodině jasné postavení.

Výcvik finského špice by měl být založen na pozitivním posilování. To znamená, že pes má být odměňován za chování, které se od něj očekává. Při výcviku lze použít různé metody, včetně klikání a odměn nebo slovní pochvaly a odměn v podobě pamlsků. Zvířata s písmenem f – 13 zvířat s písmenem f

 

Finský špic je velmi vnímavý pes, který se rychle učí, pokud je mu věnována pozornost a čas. Při výcviku poslušnosti je důležité, aby se pes naučil základní povely, jako je sedni, lehni, ke mně a podobně. Výcvik poslušnosti by měl probíhat postupně a měl by být založen na úspěších, aby se pes cítil úspěšný a motivovaný.

Při výcviku finského špice se doporučuje používat pozitivní metody výcviku, které zahrnují odměňování dobrého chování. Je třeba se vyvarovat trestání psa za špatné chování, protože to může vést ke špatné reakci a strachu majitele.

Výcvik a výchova finského špice vyžaduje trpělivost, důslednost a lásku. Pravidelným výcvikem a pozitivním posilováním se z finského špice může stát dobře vychovaný a poslušný společník.

 

Péče

Finský špic je plemeno psa, které vyžaduje minimální péči. Srst finského špice je poměrně nenáročná na údržbu, ale v období líhnutí očekávejte spoustu chlupů a každodenní česání. Díky bohaté podsadě je srst finského špice velmi odolná vůči povětrnostním vlivům a vodě.

Kromě péče o psa je důležité pečovat také o jeho zdraví. Finský špic je náchylný k obezitě, proto je důležité kontrolovat jeho stravu a pravidelně cvičit. Důležitou součástí péče o finského špice je pravidelná kontrola zubů a uší, aby se předešlo zánětům.

Důležitá je také péče o čenich a ocas finského špice. Mek by se měl pravidelně stříhat, aby se předešlo zraněním a infekcím. Ocas by se měl také pravidelně čistit a stříhat, aby se zabránilo jeho znečištění a poranění.

Celkově je finský špic poměrně nenáročné plemeno psa, které vyžaduje minimální péči. Je však důležité sledovat zdravotní stav psa a pravidelně ho kontrolovat.

 

Použití Finský špic

Finský špic je lovecký pes, který se používá především k lovu ptáků, malých dravců, vodního ptactva a losů. Je náruživý lovec, spíše samostatný, ale při lovu spolupracuje, kořist si označí štěkotem. Tento pes je vhodný i pro lov v zimě, kdy může být použit jako tažný pes. Díky své odolnosti a výdrži se může pohybovat i v obtížných podmínkách.

 

Kromě lovu se finský špic používá také jako ochránce a strážce domu. Díky své povaze je vhodný i jako rodinný pes a společník. Tento pes je velmi přátelský a miluje děti. Je to pes s velkou povahou, ale také s velkým srdcem.

Finský špic je vhodný také pro canicross, protože je to pes se silnými končetinami a vytrvalostí. Tento pes patří mezi severské lovecké psy, kteří mají v sobě obsaženy vlastnosti jako odvaha, vytrvalost a věrnost.

Obecně je finský špic pes s vysokou povahou a temperamentem, ale dokáže být také velmi oddaný a věrný svému majiteli. Tento pes je vhodný pro zkušené majitele, kteří s ním umí pracovat a vycházet.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button