PLOCHY PRO UŽITKOVÉ ÚPRAVYUžitečné rostliny

Jahody Elsanta – jak je správně pěstovat

Jahody Elsanta. Tipy pro péči o jahody Elsanta na zahradě. Co je to jahoda Elsanta? Jahodník ‚Elsanta‘ (Fragaria x ananassa ‚Elsanta‘) je statná rostlina se sytě zelenými listy, velkými květy a velkými, lesklými a chutnými plody, které dozrávají v polovině léta.

 

Jahody Elsanta

 

Jahody Elsanta

 

Tato robustní rostlina se snadno pěstuje a její sklizeň je snadná, takže je vhodnou volbou pro začínající zahradníky. Je vhodný pro pěstování v mrazuvzdorném prostředí. Máte zájem o pěstování jahod Elsanta? Přečtěte si více. Kdy sázet jahody? Nejlepší doba pro výsadbu

Fakta o jahodách Elsanta

 

Fakta o jahodách Elsanta

 

Elsanta je holandská odrůda, která se v průběhu let stala známou pro svou spolehlivou plodnost a odolnost vůči chorobám. V supermarketech je oblíbený díky své kvalitě, pevnosti a dlouhé životnosti. Pěstuje se ve Spojených státech a v Evropě.

 

Někteří lidé si stěžují, že jahody Elsanta a jiné jahody ze supermarketů ztratily svou chuť, ale existuje teorie, že se to stává, když se rostliny příliš zalévají, aby rychle rostly. To je dobrý důvod, proč si doma vypěstovat jahody Elsanta! Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

Jak pěstovat jahody Elsanta

 

Jak pěstovat jahody Elsanta

 

Jahody Elsanta vysazujte na slunné a chráněné místo hned po jarním zpracování půdy. Včasná výsadba umožní rostlinám dobře zakořenit před příchodem horkého počasí. Jahody vyžadují dobře propustnou půdu, proto je před výsadbou pohnojte velkým množstvím kompostu nebo jiného organického materiálu spolu s vyváženým univerzálním hnojivem. Jahodám Elsanta se daří i na vyvýšených záhonech a v nádobách.

Jahody nesázejte na místa, kde se pěstovala rajčata, papriky, brambory nebo lilek; v půdě se může vyskytnout závažná choroba známá jako verticiliové vadnutí.

 

Jahody rostou nejlépe na plném slunečním světle po dobu nejméně šesti až osmi hodin denně. Mezi rostlinami ponechte vzdálenost přibližně 46 cm a nesázejte je příliš hluboko. Dbejte na to, aby koruna rostliny byla mírně nad povrchem půdy a zakrývala pouze špičky kořenů.

Za čtyři až pět týdnů začnou rostliny vytvářet výhony a „dceřiné“ rostliny. Péče o Elsantu Během první vegetační sezóny odstraňte květy, jakmile se objeví, abyste podpořili vývoj většího počtu oddenků a vyšší úrodu v následujících letech. Po první sklizni v polovině léta a od druhého roku hnojte rostliny vyváženým univerzálním hnojivem. Jahody pěstované v kontejnerech hnojte každé dva týdny během vegetace hnojivem rozpustným ve vodě.

Zavlažování

 

Zavlažování

 

Zalévejte často, ale ne nadměrně. Obecně stačí asi 2,5 cm vody, i když v horkém a suchém počasí a v době, kdy rostliny tvoří plody, mohou rostliny potřebovat o něco více vody. Pravidelně odstraňujte plevel ze záhonu s jahodami.

Plevel odčerpává z rostlin vláhu a živiny. Na jaře dobře mulčujte shnilým hnojem nebo kompostem, ale pokud jsou slimáci problémem, mulčujte střídmě. V takovém případě zvažte použití plastového mulče. Ošetřete slimáky a plže komerční návnadou na slimáky. Možná se vám podaří potlačit slimáky pomocí pivních pastí nebo jiných domácích řešení. Rostliny přikryjte plastovou sítí, aby byly plody chráněny před ptáky.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button