Užitečné rostliny

Jak sušit houby – Postup a tipy

Jak sušit houby. Sušené houby jsou neuvěřitelně všestranným doplňkem spíže! Zjistěte, jak snadno si můžete nasušit vlastní houby, abyste je měli vždy po ruce. Není nic otravnějšího než utrácet peníze za „prvotřídní“ houby a pak je nechat vyplivnout vzadu v lednici. Proto je skvělý nápad začít si sušit vlastní houby doma!

 

Jak sušit houby

 

Jak sušit houby

 

Sušené houby mají trvanlivost rok i více a po usušení je můžete používat stejně jako čerstvé houby. Každé jídlo tak můžete vždy ochutit.

Přestože si můžete sušené houby koupit v obchodě, může být mnohem levnější najít si čerstvé houby a usušit si je sami. Navíc budete mít na výběr z více druhů! Kde hledat lanýže – rady a místa

 

Jaké druhy hub lze sušit?

 

Jaké druhy hub lze sušit


Všechny jedlé druhy hub lze sušit. Nejdůležitějším faktorem při výběru hub je používat co nejčerstvější houby! Houby, které již nejsou v nejlepším stavu, se nebudou tak dobře skladovat a v sušičce mohou začít „zapáchat“.

Čerstvost poznáte podle toho, že odlomíte stonek z klobouku. Při odlomení stopky byste měli ucítit (nebo dokonce slyšet!) malé „cvaknutí“. Pokud jsou houby gumovité nebo slizké, pokud se ohýbají, místo aby se lámaly, nebo pokud se na nich začnou objevovat tmavě hnědé nebo černé skvrny, je to známka toho, že houby nejsou dostatečně čerstvé, aby se daly sušit. Kde rostou houby : Tipy pro houbaře a jedovaté houby

Příprava hub k sušení

Příprava hub k sušení

Než začnete houby připravovat, ujistěte se, že máte čisté pulty, vybavení a ruce, abyste zabránili kontaminaci, která by mohla způsobit pozdější zkažení vaší dávky.

 1. Očištění hub: Houby jemně očistěte vlhkou kuchyňskou utěrkou od nečistot a krupice. Vyvarujte se mytí vodou – houby se tím nepoškodí, ale během sušení mohou ztmavnout.
 2. Ořízněte stonky: (uschovejte je pro přípravu zeleninového vývaru). Poté je můžete odříznout příborovým nožem nebo je vytáhnout rukou.
 3. Krájení hub: Ostrým nožem nakrájejte houby na ¼“ plátky. Pokud vám to pro konečné použití vyhovuje více, můžete houby nakrájet na malé kostičky.

 

Postup sušení hub

 

Postup sušení hub

Sušení hub je poměrně jednoduché a přímočaré – skvělá přísada pro začátečníky! Když jsou houby připravené, nastavte sušičku a postupujte podle následujících kroků:

 1. Houby položte na tácy sušičky. Pokud používáte plech s velkými otvory, doporučujeme jej vyložit pergamenovým papírem nebo ještě lépe síťovinou vystřiženou na velikost vašeho plechu. Mezi jednotlivými kusy nechte volný prostor, aby mohl cirkulovat vzduch.
 2. Sušte při teplotě 52 °C po dobu 3 až 8 hodin, dokud houby nezměknou – měly by se lámat, ne ohýbat.
  V závislosti na vybavení může být nutné zásobníky často otáčet, aby se podpořilo rovnoměrné sušení.
 3. Sušení v troubě: houby položte v jedné vrstvě na vyložený plech. Sušte v troubě při nejnižší teplotě – pokud je to možné, nechte dvířka pootevřená, aby mohla unikat pára. Každou hodinu kousky otočte a vyjměte je, jakmile jsou zcela suché.

 

Jak poznat, že jsou houby sušené

 

Jak poznat, že jsou houby sušené

Když jsou houby zcela vysušené, měly by být křehké. Chcete-li to vyzkoušet, nechte je vychladnout a pak několik kousků rozlomte. Pokud se snadno zlomí, jsou hotové. Pokud se plátky ohýbají, vložte je zpět do sušičky nebo trouby, aby se sušily déle. 

Kondicionování – Jak sušit houby

 

Kondicionování - Jak sušit houby

Chcete-li houby zkonzervovat, nechte je zcela vychladnout a poté je vložte do velké vzduchotěsné nádoby (např. čtvrtlitrové sklenice), uzavřete ji a nechte několik dní stát na pultu. Denně kontrolujte, zda se na stěnách nádoby netvoří vlhkost/kondenzace, a protřepávejte obsah, abyste se ujistili, že se nelepí.

Pokud zjistíte, že v něm kondenzuje voda, můžete ho vrátit do sušičky, aby se sušil déle (pokud v něm není plíseň). Dámské zimní boty – nejlepší výběr

Pokud se po týdnu neobjeví žádné známky vlhkosti nebo plísně, můžete houby zabalit k dlouhodobému skladování.

Jak skladovat sušené houby

 

Jak skladovat sušené houby

Při správném sušení a skladování mohou dehydrované houby vydržet rok i déle. Zde jsou naše tipy pro skladování:

 1. Před přenesením nechte houby zcela vychladnout.
 2. Nevynechávejte krok úprav! I malá vlhkost může snížit trvanlivost nebo zničit celou šarži.
 3. Uchovávejte v čisté vzduchotěsné nádobě. Pro delší trvanlivost je vakuově uzavřete.
 4. Pokud předpokládáte, že budete nádobu často otevírat, nebo pokud žijete v oblasti s vysokou vlhkostí, použijte vysoušecí balíček s vysoušedlem pohlcujícím vlhkost.
 5. Nádobu označte datem a dalšími důležitými informacemi.
 6. Nádobu umístěte na chladné, tmavé a suché místo – dobře se hodí do spíže.

 

Jak používat sušené houby – Jak sušit houby

 

Jak používat sušené houby - Jak sušit houby

Houby rehydratujte tak, že je vložíte do mísy, zalijete vroucí vodou a necháte asi 30 minut rehydratovat. Nebo je můžete vařit v malém hrnci, abyste proces trochu urychlili. Rehydrataci poznáte podle toho, že ztratí gumovou strukturu.

Dehydratované houby jsou skvělou surovinou, kterou můžete mít po ruce ve spíži nebo ji použít při přípravě jídel v batohu a při kempování. Zde jsou některé způsoby jejich použití:

 • Vložte je do mixéru a rozmixujte na prášek, který dodá pikantní nádech každému pikantnímu pokrmu – nebo je použijte do marinád či suchých pomazánek.
 • Přidejte do polévek nebo dušených pokrmů
 • použití ve smíšených pokrmech
 • Co dát na pizzu – 16 ingrediencí, které nesmíte vynechat
 • Přidat do rizota
 • použít k přípravě houbové omáčky
 • Recept na houbovou polévku Nejlepší polévka
 • Přidejte do omáčky na těstoviny
 • Přidejte je do hrnce s vývarem, když připravujete zeleninový vývar, abyste získali extra chuť.
 • Použijte je v těchto pokrmech pro kempování a cestování s batohem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button