VZTAHYŽivotní styl

Jak si najít přátele – 10 tipů pro nová přátelství

Jak si najít přátele. Získávání nových přátel může být děsivé, ale rozhodně je přínosné. Vždyť přátelé tvoří velkou část našeho života pro většinu z nás. Jsou to ti, kteří společně kráčejí životem a sdílejí naše vzestupy i pády, bolesti i radosti. Bez přátel by život nebyl vůbec stejný. Nebýt jich, nebyli bychom tím, čím jsme.

Jak si najít přátele

 

Jak si najít přátele

 

Pokud chcete získat nové přátele, musíte si ujasnit, jaké přátele chcete získat. Obecně existují 3 typy přátel:

 • „Ahoj“ přátelé (nebo známí). Jsou to ty, se kterými se setkáváte ve škole/práci, protože to vyžaduje kontext. Když se vidíte, pozdravíte se a na konci dne se rozloučíte, ale to je tak všechno. Vztah nikdy netrvá, pokud je kontext odstraněn, tj. j. když opustíte školu nebo pracoviště.
 • Stálí přátelé. Kamarádi do společnosti, kamarádi na aktivity, se kterými se občas sejdete, abyste si popovídali nebo se pobavili. Obecně můžete mluvit o běžných tématech pod sluncem.
 • Skuteční, intelektuální přátelé (nebo nejlepší přátelé). Lidé, se kterými můžete mluvit o čemkoli. Můžete, ale nemusíte se vídat každý den, ale na tom nezáleží, protože síla vašeho přátelství není dána tím, jak často se vídáte – jde o víc. Jsou to přátelé, kterým můžete věřit, že tu pro vás budou, kdykoli je budete potřebovat, a že pro vás udělají něco navíc. Většina z nás se snaží získat stálé přátele, a pokud možno skutečné, intelektuální přátele. Pravděpodobně se musíme rozloučit s mnoha přáteli – s více, než dokážeme spočítat. Poměr mých přátel Hello, normálních přátel a skutečných, intelektuálních přátel je asi 60-30-10 %. V průběhu let, kdy se setkávám s více a více lidmi, je to spíše 75-20-5 %. Předpokládám, že u ostatních lidí je to přibližně stejné, s odchylkou asi 5-10 %. Pozdrav na dobrou noc

 

O přátelství

 

Nezáleží na tom, jestli chcete jen najít normální nebo nejlepší přátele, můžete to udělat. Možná tomu nebudete věřit, ale na základní a střední škole jsem byla velmi tichá a uzavřená dívka. Když jsem byl na střední škole, pokračoval jsem v tomto samotářském stylu života, i když jsem začal být hlasitější. Díky studiu na univerzitě a později v P&G (mé bývalé firmě) jsem se stal společenštějším.

Dnes vedu svůj blog a koučuji ostatní prostřednictvím 1-1 koučování a seminářů, kde se s ostatními dělím o velkou část svého života. Kdybych v mládí přemýšlela o tom, jaká budu v budoucnu, nikdy by mě nenapadlo, že budu tak otevřená a výrazná jako dnes.
Citáty o přátelství 55 nejlepších citátů o přátelství

 

Pokud se podíváte na lidi, kteří si snadno nacházejí přátele, pravděpodobně byli sami někdy samotáři. Jejich sociální dovednosti byly pravděpodobně získány v průběhu času. Stejně tak se časem a praxí můžete naučit být společenštější. Citáty o přátelství

 

1. Uvědomte si, že váš strach je jen ve vaší hlavě – Jak si najít přátele

 

Uvědomte si, že váš strach je jen ve vaší hlavě - Jak si najít přátele

Prvním krokem je vytvořit si zdravou mentální představu o setkávání s novými lidmi. Někteří z nás považují setkání s novými lidmi za děsivou událost. Děláme si starosti, jestli uděláme dobrý dojem, jestli se druhé osobě budeme líbit, jak udržet konverzaci a podobně.

Čím více o tom přemýšlíme, tím děsivější se to zdá. Tyto počáteční obavy přerostou v psychologické strachy, které si žijí vlastním životem a nevědomky nám brání v navazování nových přátelství. Stydlivost vůči druhým je ve skutečnosti důsledkem strachu.

Ve skutečnosti jsou všechny tyto obavy pouze v naší hlavě. Když se nad tím zamyslíte, 99 % lidí je příliš zaneprázdněno starostmi o tyto věci, než aby vám věnovali pozornost. Zatímco vy se staráte o dojem, který děláte, oni se starají o dojem, který dělají.

Pravdou je, že se bojí stejně jako vy. Zbývající 1 % jsou lidé, kteří si uvědomují, že vztah je postaven na mnohem silnějších hodnotách než na konkrétních slovech nebo věcech řečených/udělaných během jediného setkání. I když existují lidé, kteří vás soudí na základě toho, co děláte/říkáte, jsou to lidé, se kterými se chcete přátelit? Myslím, že ne.

 

2. Začněte s lidmi, které znáte

 

Začněte s lidmi, které znáte

Pokud jste se dosud s lidmi příliš nestýkali, může vám setkání s řadou nových lidí připadat děsivé. Pokud ano, začněte nejprve v malém. Snižte obtížnost úkolu tím, že začnete v okruhu svých přátel, t. j. s lidmi, které znáte. Několik způsobů, jak toho dosáhnout:

 

 • Oslovte přátele. Máte nějaké přátele z předchozích let? Nebo přátelé, se kterými jste časem ztratili kontakt? Napište přátelskou textovou zprávu a pozdravte. Požádejte je o schůzku, až budou mít čas. Zjistěte, zda existují příležitosti k obnovení kontaktů.
 • Zjistěte, jestli existují kliky, ke kterým byste se mohli přidat. Kliknutí vytvářejí skupiny přátel. Nejde o to, abyste zapadli do nějaké party, ale abyste si vyzkoušeli, jaké to je být ve společnosti nových přátel. Ve skupinách budou pravděpodobně konverzovat stávající členové, takže můžete zaujmout roli pozorovatele a sledovat dynamiku mezi ostatními lidmi.
 • Seznamte se s přáteli svých přátel. Můžete se k nim připojit na jejich výletech nebo jen požádat přítele, aby vás s nimi seznámil. Pokud se cítíte dobře se svými přáteli, je pravděpodobné, že se budete cítit dobře i s jejich přáteli.
 • Přijímejte pozvání na schůzky. Mám přátele, kteří chodí ven jen zřídka. Když jsou pozváni ven, většina z nich odmítne, protože raději zůstávají doma. Jejich společenské kruhy jsou proto omezené. Pokud chcete mít více přátel, musíte vystoupit ze své komfortní zóny a chodit častěji ven. Pokud zůstanete doma, nemůžete si v reálném životě najít další přátele!

3. Vyjděte ven – Jak si najít přátele

 

Vyjděte ven - Jak si najít přátele

Jakmile se znovu spojíte s okruhem svých přátel, dalším krokem je seznámení s lidmi, které neznáte.

Zapojte se do skupinových setkání. Meetup.com je skvělá sociální síť. Existuje mnoho zájmových skupin, například skupiny pro podnikatele, začínající autory, vegetariány, milovníky deskových her, cyklisty atd. Vyberte si své zájmy a připojte se k těmto skupinám. Schůzky se konají obvykle jednou měsíčně v závislosti na skupině. Skvělý způsob, jak rychle poznat spoustu nových lidí.
Účast na seminářích/kurzech. Ty slouží jako ústřední cesty, které sdružují podobně smýšlející lidi. Minulý rok jsem se zúčastnila semináře osobního rozvoje a poznala jsem spoustu skvělých lidí, z nichž někteří se stali mými dobrými přáteli.

Dobrovolnictví. Je to skvělý způsob, jak zabít dvě mouchy jednou ranou – nejenže můžete šířit laskavost a vřelost, ale také se setkáte se soucitnými lidmi, kteří mají důvod. Jak poznám, že mě miluje – 15 signálů

Jděte na večírky. Oslavy, jako jsou narozeninové oslavy, vánoční/novoroční/velikonoční večírky, kolaudace, akce atd. Pravděpodobně je to místo, kde navážete spoustu nových přátelství, ale ne nutně kvalitních vztahů. Přesto je to dobrý způsob, jak poznat více lidí. Jak si najít přátele.

 

Od té doby jsme se několikrát setkali a stali se z nás velcí přátelé. I dnes mám spoustu skvělých přátelství s lidmi, které jsem nikdy nepotkala (další blogeři osobního rozvoje a moji čtenáři). To, že jsme se (zatím) nesetkali, neznamená, že nemůžeme být skvělí přátelé. Online fóra jsou dnes jedním z hlavních míst, kde se komunity setkávají. Podívejte se na online fóra o tématech, která vás zajímají. Konstruktivně se zapojte do diskuse a přispějte k ní. Brzy se s tamními lidmi lépe seznámíte 🙂

 

4. Udělejte první krok

 

Udělejte první krok

Jak si najít přátele. Jakmile máte kolem sebe lidi, někdo musí udělat první krok. Pokud druhá strana konverzaci nezahájí, udělejte první krok a pozdravte ji. Poznejte se trochu lépe! Podělte se o něco o sobě a pak dejte druhé straně příležitost, aby se podělila o sebe. Skvělým začátkem konverzace je něco jednoduchého, například otázka, jaký měl den nebo co dělal dnes nebo minulý týden. Když se ledy prolomí, bude snazší navázat kontakt. 

 

5. Buďte otevření – Jak si najít přátele

 

Buďte otevření - Jak si najít přátele

 

a) Buďte otevření. Nesuďte.

Někdy můžete mít předem danou představu o tom, jakého přítele chcete. Třeba někoho, kdo je chápavý, naslouchá, má stejné koníčky, sleduje stejné filmy, má podobné vzdělání atd. A když se s ním setkáte a zjistíte, že se liší od vašich představ, uzavřete se do sebe. Jak si najít přátele.

 

Nedělejte to. Dejte přátelství šanci rozkvést. A co je důležitější, dejte tomuto začínajícímu přátelství šanci i vy. Mám několik velmi dobrých přátel, kteří pocházejí z úplně jiného prostředí, a nikdy by mě nenapadlo, že si budeme tak blízcí, když jsem je poznala, prostě proto, že jsme tak odlišní. Mnozí z mých bývalých klientů jsou lidé, se kterými bych se vzhledem k našemu rozdílnému původu nikdy normálně nesetkal, a přesto spolu vycházíme velmi dobře, jako dobří přátelé.

 

b) Otevřete své srdce

Stejně tak otevřete své srdce dané osobě. Toto spojení mezi vámi a druhou stranou může začít pouze tehdy, když je vaše srdce otevřené. Jak si najít přátele. Znamená to být důvěřivý, mít víru a věřit v dobrotu druhého. Pokud druhým nedůvěřujete nebo se bojíte, že to nevyjde, nemůžete navazovat nové kontakty. Vyšle to špatné signály a způsobí to, že se před vámi také uzavřou.

 

Když získávám nové přátele, plně se jim otevírám a věřím, že jsou to dobří lidé s dobrým srdcem a dobrými úmysly. Všiml jsem si, že mi to pomohlo upevnit spoustu skutečných vztahů, které jsou založeny na důvěře, lásce a víře. Jaké ženy mají muži rádi – 25 ideálních vlastností

Tyto smysluplné vztahy by nebyly možné, kdybych se na začátku uzavřel do sebe. Jedním z jednoduchých příkladů je to, jak se na svém blogu plně otevírám vám všem a na oplátku přitahuji čtenáře, kteří jsou upřímní, podporují mě a jsou laskaví. Nejsem si jistá, jak je to v jiných online komunitách, ale vím, že čtenáři Personal Excellence vyzařují autenticitu a lásku. Vím to, protože z vás všech cítím vřelost, ať už ve vašich mailech, komentářích nebo vzkazech 🙂

 

6. Poznejte osobu 

 

Poznejte osobu

Přátelství je o vás i o druhém člověku. Poznejte člověka jako osobnost. Zde je několik otázek, které byste měli zvážit:

 • Jak si najít přátele.
 • K čemu slouží?
 • Jaké má koníčky?
 • Co v poslední době dělal?
 • Jaké jsou jeho nejbližší priority/cíle?
 • Čeho si nejvíce ceníte?
 • Jaké jsou jeho hodnoty?
 • Co ho motivuje?
 • Jaké jsou jeho/její životní vášně? Cíle? Sny?

 

7. Spojte se s realitou – Jak si najít přátele

 

Spojte se s realitou - Jak si najít přátele

Často se stává, že se příliš zabýváme svými vlastními starostmi – například tím, co si o nás budou myslet ostatní, co bychom měli říct dál, jaký bude náš další krok – a uniká nám smysl přátelství. Můžete zapracovat na prezentačních aspektech, jako je to, jak vypadáte, co říkáte a jak to říkáte, ale nebuďte jimi posedlí. Tyto činnosti (skutečně) nedefinují přátelství. Přátelství definuje spojení mezi vámi a přítelem.

 

Projevujte vřelost, lásku a úctu každému, koho potkáte. Dělejte věci, protože chcete, ne protože musíte. Pečujte o ně stejně jako o sebe. Pokud k druhým přistupujete upřímně, přitahujete lidi, kteří se s vámi opravdu chtějí spojit. Mezi nimi budou vaši budoucí opravdoví přátelé.

 

8. Buďte sami sebou

 

8. Buďte sami sebou

Neměňte se, abyste si našli nové přátele. To je to nejhorší, co můžete udělat. Proč to říkám?

Řekněme, že díky tomu, že budete hlasití a drzí, získáte spoustu nových přátel. Vaše normální já je však tiché a introvertní. Co se stane potom? Zpočátku může být skvělé navázat nová přátelství, ale ta vznikla díky tomu, že jste extrovert. To znamená, že buď:

I nadále budete hlasitým a drzým člověkem, jakým vás vaši noví přátelé poznali. Bude to však jen fasáda. Z dlouhodobého hlediska by bylo únavné udržovat tuto image. A nejen to, přátelství se bude budovat na prázdné frontě. Jak si najít přátele.

Vrátíte se zpět ke svému introvertnímu já. Vaši přátelé se však budou cítit podvedeni, protože to není osoba, se kterou se přátelili. Pokud se vaše osobnosti neshodují, postupně se od vás odkloní.
Buďte sami sebou.

Potenciální noví přátelé vás tak poznají jako vás a na základě toho se rozhodnou, zda chtějí své přátelství posunout dál. Nemyslím si, že je nutné vystupovat navenek a vyjadřovat se jako Tony Robbins, abychom získali přátele. Jde o to být sám sebou. Nejopravdovější přátelství vzniká tak, že obě strany přijímají jeden druhého takového, jaký je.

 

9. Buďte tu pro ně

 

Buďte tu pro ně

Přátelství je podpůrné pouto mezi dvěma lidmi. Buďte tu pro své přátele, kde můžete. Potřebuje někdo z vašich přátel v současné době pomoc? Můžete jim s něčím pomoci? Jak je můžete lépe podpořit? Zimní pneumatiky – kompletní průvodce výběrem

 

Když pomáháte svým přátelům, nedělejte to s očekáváním, že příště pomohou oni vám. Pomáhejte spíše bezpodmínečně. Chovejte se k nim s citovou velkorysostí. Dávejte, protože chcete, ne protože se cítíte povinni. Zjistil jsem, že uspokojení, které mi přináší pomoc druhým a vědomí, že se jim daří lépe, je větší odměnou než cokoli, co mohu dostat na oplátku.

 

10. Snažte se zůstat v kontaktu – Jak si najít přátele

 

Snažte se zůstat v kontaktu - Jak si najít přátele

Koneckonců udržení přátelství vyžaduje neustálé úsilí. Ochota vynaložit úsilí je to, co odlišuje skvělé přátele od přátel, kteří se rozcházejí. Občas pozvěte své přátele ven. V závislosti na intenzitě přátelství není nutné setkávat se každých několik dní nebo jednou týdně – může stačit setkání jednou za měsíc nebo jednou za několik měsíců.

Síla vašeho vztahu se neměří podle toho, jak často se vídáte. Někteří z mých nejlepších přátel se scházejí jen jednou za několik měsíců. Přesto nikdy nepochybujeme o tom, že jsme úzce propojeni a že si budeme vzájemně nápomocni, až to bude potřeba.

 

Pokud máte oba své vlastní závazky, může být obtížné najít si na sebe čas. Uspořádejte jednoduchou schůzku, například v době oběda, čaje nebo večeře. Nebo se s nimi můžete kdykoli spojit prostřednictvím textových zpráv, online chatu nebo telefonních hovorů. Díky technologiím je komunikace tak snadná, že je těžké nezůstat v kontaktu.

 

Doufám, že vám těchto 10 tipů pomohlo 🙂 Které z nich můžete použít, abyste si hned našli nové přátele?

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button