PLOCHY PRO UŽITKOVÉ ÚPRAVYZajímavosti

Jak sušit fíky – rady a tipy, jak na to

Jak sušit fíky – rady a tipy, jak na to. Proč byste měli sušit fíky?
Čerstvé, zralé fíky mají poměrně krátkou trvanlivost… Sušení fíků umožňuje udržet tyto křehké plody déle čerstvé a přináší další výhody.

Jak sušit fíky

Zde jsou tři důvody, proč byste měli fíky uchovávat sušením:

1. Prodloužení životnosti:

Sušením fíků lze prodloužit jejich trvanlivost o několik měsíců. Sušené fíky vydrží šest měsíců až rok, zatímco čerstvé fíky mají trvanlivost dva až tři dny.

2. Vysoká nutriční hodnota:

Sušené fíky obsahují v jedné porci více vlákniny než čerstvé fíky, a jsou tak častým lékem na zažívací potíže. Sušené fíky také obsahují více fenolických sloučenin a antioxidantů (obojí může zabránit poškození buněk) než čerstvé fíky.

3. Všestrannost:

Sušené fíky mají žvýkací strukturu a sladkou ovocnou chuť, takže jsou skvělou svačinkou i ingrediencí na vaření. Sušené fíky můžete přidat do salátu nebo je jíst celé. Před přidáním do fíkového džemu nebo fíkové zmrzliny namočte fíky do vody, aby byly kypré.

Jak sušit fíky v troubě

Sušení fíků v troubě je snadný způsob uchování čerstvých fíků. Při přípravě sušených fíků v troubě postupujte podle následujících pokynů:

 •  Předehřejte troubu: Nastavte troubu na nejnižší teplotu, ideálně 140 stupňů nebo nižší.
 • Omyjte a nakrájejte: Fíky omyjte pod studenou vodou, osušte v cedníku a osušte papírovou utěrkou. Poté fíky uprostřed odřízněte od stopky.
 • Vložení do trouby: nakrájené fíky položte na drátěný rošt nebo chladicí mřížku do předehřáté trouby. Dejte každému fíku prostor, aby se vzájemně nedotýkaly. Plech na pečení položte na prostřední rošt trouby. Fíky nechte osm hodin sušit a pravidelně kontrolujte jejich stav.
 • Sušené ovoce vyjměte z trouby. Sušené fíky skladujte ve vzduchotěsné nádobě při pokojové teplotě. Sušené fíky vydrží šest až dvanáct měsíců.

 

Jak sušit fíky v sušičce 

Sušení fíků je užitečný způsob konzervace, ale vyžaduje sušičku potravin. Při domácí dehydrataci čerstvých fíků postupujte podle následujících pokynů.

 • Omyjte a osušte: Fíky opláchněte pod tekoucí studenou vodou. Osušte je papírovou utěrkou.
 • Připravte si hrnec s vroucí vodou. Celé fíky vložte do vroucí vody. Asi po 30 sekundách vyjměte fíky z vroucí vody. Vložte je do studené vody, aby se proces vaření zastavil. Ledová voda narušuje jejich kůži a maso a napomáhá procesu dehydratace.
 • Fíky roz krojte napůl od stopky ke špičce. Chcete-li fíky rozdělit na menší, křupavější kousky, rozčtvrťte je.
 • Fíky položte slupkou dolů v jedné vrstvě na tác dehydrátoru. Fíky v sušičce nemačkejte, protože by se tím mohla zvýšit vlhkost a narušit proces sušení.
 • Sušičku nastav te na nastavení pro ovoce, přibližně 135 stupňů. Sušte až osm hodin a po celou dobu kontrolujte jejich průběh. Když se slupky zbarví do kůže, jsou hotové.
 • Čerstvě usušené fíky dejte vychladnout na chladné místo. Po vychladnutí přendejte fíky do nádoby, například do plastového sáčku nebo sklenice. Odstraňte ze sáčku veškerý přebytečný vzduch.

sušené fíky

 

Jak sušit fíky na slunci

Sušení na slunci je tradiční a starý způsob sušení fíků. Při sušení fíků na slunci postupujte podle následujících pokynů:

 • Omyjte a osušte: Fíky opláchněte pod tekoucí studenou vodou. Osušte je papírovou utěrkou.
 • Fíky rozkrojte na polovinu od stopky ke stopce.
 • Fíky nakrájené na plátky položte v jedné vrstvě řeznou stranou nahoru na plech  vyložený pergamenovým papírem. 
 • Umístění venku: tácek s čerstvými půlkami fíků umístěte venku na slunné místo a během dne je pravidelně otáčejte. Po západu slunce přeneste fíky dovnitř a ráno je opět umístěte ven. Doba sušení se může lišit v závislosti na klimatických podmínkách. Proces sušení trvá dva až sedm dní.

Mohlo by vás zajímat:

Jak zvětšit prsa – rady a tipy

Švestkový džem

Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

Jak skladovat sušené fíky

Sušené fíky skladujte ve vzduchotěsné nádobě (například ve skleněné sklenici) při pokojové teplotě na chladném a suchém místě, například ve spíži nebo ve skříni. Případně je skladujte v silném vakuově uzavřeném plastovém sáčku, abyste zabránili hromadění nadměrné vlhkosti. V teplejším nebo vlhčím podnebí skladujte sušené fíky v chladničce nebo mrazničce.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button