PENÍZE A PODNIKÁNÍZajímavosti

Jak ušetřit za elektřinu – 10 tipů, jak platit méně

Jak ušetřit za elektřinu. 10 tipů pro úsporu elektřiny v domácnosti. Existuje mnoho drobností, které můžete udělat pro úsporu elektřiny a peněz. Stále více lidí se zajímá o životní prostředí a hledá různé způsoby, jak v domácnosti ušetřit energii.

 

Jak ušetřit za elektřinu

 

Jak ušetřit za elektřinu

 

Někdy existují možnosti, které vyžadují počáteční plánování nebo investice. Jsou však i chvíle, kdy je opravdu snadné začít. Jak ušetřit za elektřinu. Dobrým výchozím bodem je co nejlépe využívat elektřinu ve vaší domácnosti.

Úspora elektřiny je v dosahu každého z nás. Využijte těchto 10 tipů a začněte šetřit účty za elektřinu ještě dnes.

 

1. Optimální regulace teploty

Pokud se vám zdá plná automatizace domácnosti přehnaná, nemusíte jít tak daleko, abyste ušetřili elektřinu pomocí automatizovaných systémů v domácnosti.

Například i jednoduchý programovatelný termostat přináší významné úspory na účtech za elektřinu, protože přizpůsobuje teplotu našim různým potřebám: den/noc, víkendy, cestování atd. Jak ušetřit za elektřinu.

Ideální teplota v domácnosti se pohybuje v rozmezí od 20º do 23º přes den a od 15º do 17º v noci. Naprogramujte čas tak, aby se topení zapnulo těsně předtím, než vstanete nebo přijdete domů. Uvidíte, že to stačí k tomu, abyste se cítili pohodlně.

A pro ty, kterým je zima, je lepší obléknout si trochu více oblečení než zvýšit teplotu o několik stupňů. Pokud budete doma nosit mikinu, ušetříte za elektřinu.

 

2. Využívejte sluneční světlo

 

Využijte sluneční světlo

Oblíbená fráze „v neposlední řadě“ se sem dokonale hodí. Již jste se seznámili s několika způsoby, jak doma ušetřit elektřinu pouhou změnou některých svých návyků.

Kéž by však existoval způsob, jak spotřebovat méně elektřiny, aniž bychom museli cokoli dělat. Zde může pomoci optimální využití slunečního světla. Pokud je váš dům orientován správným směrem, měli byste se snažit tento nevyčerpatelný zdroj světla co nejlépe využít. Umístěte studijní stoly a čtecí místa do blízkosti oken, abyste získali přirozené světlo.

 

V domě můžete také umístit zrcadla, abyste co nejlépe využili denní světlo. Strategie, která se pro osvětlení používá již od starověku a kterou nyní můžeme přidat k našim závazkům šetřit elektřinu, platit méně a starat se o planetu.

 

3. Kdykoli můžete, zvolte efektivní domácí spotřebiče.

 

Klíčem k úsporám elektřiny v domácnosti je používání spotřebičů třídy A a jejich maximální využití. 14 důkazů, že práce elektrikáře není snadná

Pokud potřebujete vyměnit domácí spotřebič, vyberte si takový, který má nejúčinnější energetický štítek, například A+, A++ nebo A+++. Přestože jsou obvykle dražší, v dlouhodobém horizontu ušetří tolik elektřiny, že na konci své životnosti budou stát méně než levnější domácí spotřebiče.

„Účinná chladnička spotřebuje až o 40 % méně elektřiny, což znamená úsporu více než 250 eur ročně.“

4. Správné používání domácích spotřebičů je klíčem k úsporám

 

Správné používání domácích spotřebičů je klíčem k úsporám

Klíčem k úsporám elektřiny je efektivní využívání domácích spotřebičů.

 • Plně naplňte pračku a myčku nádobí. Pokud voda nemusí být příliš horká, ušetříte při praní na 40º místo 60º až 55 % účtu za elektřinu. Jak ušetřit za elektřinu.
 • Indukční sporáky spotřebovávají méně elektřiny než sklokeramické sporáky.
 • Používejte hrnce a pánve o správném průměru pro každou varnou plochu, abyste zabránili plýtvání teplem. Elektřinu můžete také co nejlépe využít tím, že na hrnec nasadíte pokličku nebo použijete tlakový hrnec. Drobné detaily, které nám v konečném důsledku umožňují ušetřit na konci roku značné množství elektrické energie.
 • Chladnička je spotřebič, který spotřebovává nejvíce elektřiny. Nastavte teplotu uvnitř chladničky na 3 až 7 °C, nedovolte, aby se v ní vytvořila námraza, a ujistěte se, že je dobře větraná a vzadu bez prachu.

 

5. Zhasínání světla při odchodu z místnosti – Jak ušetřit elektřinu

Nikdy nezapomeňte zhasnout světlo, když opouštíte místnost, koupelnu nebo kuchyň. Plýtvá elektřinou a je snadné se mu vyhnout. Samozřejmě se ujistěte, že při odchodu z domu zhasnete všechna světla, zejména pokud odjíždíte na několik hodin nebo dní.

Falešné zprávy: Navždy odmítněte nepodloženou fámu, že rozsvěcení a zhasínání světel stojí více, než kdybyste je nechali svítit stále. Vypínač je naším spojencem, pokud jde o úsporu elektřiny v domácnosti.

 

6. Neodpojujte nabíječky od elektrické sítě.

 

Neodpojujte nabíječky od elektrické sítě.

 

Věděli jste, že pohotovostní režim nebo falešné vypnutí může představovat až 10 % spotřeby elektřiny za rok?

Nezapomínejte, že televizor, počítač, nabíječka mobilního telefonu, ohřívač vody a dokonce i klimatizace, pokud jsou neustále připojeny k elektrické síti, skutečně spalují energii.

Pokud chcete doma ušetřit elektřinu a platit méně za účty, snažte se omezit počet neustále zapojených zařízení na minimum.

 

7. Používejte úsporné žárovky

 

Používejte úsporné žárovky

Žárovky s nízkým příkonem jsou skvělým způsobem, jak ušetřit elektrickou energii ve srovnání s klasickými nebo žárovkami. Jak změkčit vlasy: 5 přírodních způsobů

Rozdíl v ceně je kompenzován jejich životností a úsporou energie: až o 50 % nižší spotřeba u CFL žárovek a až o 80 % nižší spotřeba u LED osvětlení.

8. Využijte výhod chytré domácnosti – Jak ušetřit za elektřinu

Chytrá domácnost znamená mnohem víc než jen požádat reproduktor, aby přehrál vaši oblíbenou skladbu. Existuje mnoho technologických vymožeností, které můžete využít k tomu, abyste začali své spotřebiče používat efektivněji a šetřili elektřinu ve své domácnosti.

 • Účinné klimatizační systémy.
 • Osvětlení s čidlem přítomnosti.
 • Chytré žárovky pro ovládání intenzity osvětlení.
 • Zařízení, která otevírají a zatahují žaluzie podle toho, kolik světla potřebujete.
 • To je jen několik příkladů toho, jak se investice do domácí automatizace projevuje v pohodlí, kvalitě života a samozřejmě v měsíčních úsporách elektrické energie.
 • Nejvíce sledujících na Instagramu – Top 10 účtů

Inteligentní řídicí systémy mohou optimalizací řízení osvětlení, teplé vody, vytápění a klimatizace ušetřit až 50 % spotřeby elektrické energie.

9. Přizpůsobte si výkon podle svých požadavků

Součástí měsíčního vyúčtování za elektřinu je smluvní energie. Jedná se o fixní náklady, které se zvyšují s rostoucím počtem smluvních kW.

Uzavírání smluv na nadbytečnou energii je zbytečný výdaj a právě zde můžete začít šetřit elektřinou v domácnosti. Dávejte však pozor, abyste příliš nesnížili výkon. Nedostatek elektřiny vám může zkomplikovat život.

 • Jak ji správně nastavit? Vysvětlíme vám, jak ušetřit elektřinu ve vaší domácnosti výběrem správného zdroje.

Výkon je počet kilowattů (kW), které můžete současně získat z elektrické sítě. Pokud jste nikdy nevyhodili pojistky, a to ani při současně zapnutém topení, sporáku a pračce, pak máte rezervu, kterou můžete omezit.

Ale pozor, nejde ani o to, abyste ji maximalizovali. Pokud se vám to nepodaří, budete ji možná muset znovu zvýšit a s tím jsou spojeny náklady.

10. Nejlepší možností jsou časové tarify – Jak ušetřit za elektřinu

 

Nejlepší možností jsou časové tarify - Jak ušetřit na účtech za elektřinu

 

 • Spotřeba mimo špičku, kdy je cena elektřiny nejnižší, je jedním ze zdrojů úspor, který vám může pomoci snížit náklady.
 • Tyto tarify jsou ve většině domácností nejlepším způsobem, jak ušetřit elektřinu, pokud v tomto období můžete soustředit alespoň třetinu své spotřeby.
 • Myslíte si, že je to obtížné? Aniž by si to většina lidí uvědomovala, spotřebovává již 50 % elektřiny v době mimo špičku.
 • Přechod na diskriminační tarif podle doby spotřeby vám tak může pomoci ušetřit mnoho eur ročně na účtech za elektřinu bez jakýchkoli potíží.

Tento tip funguje stejně dobře na volném trhu jako na trhu regulovaném a v obou případech máte možnost přihlásit se k diskriminačním tarifům podle doby spotřeby, které vám pomohou šetřit elektřinu v domácnosti a platit méně na účtech.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button