Jak včely komunikují?
Zajímalo vás někdy, jak včely komunikují? Včely se dorozumívají specifickými tanci a tichými zvuky. Jak včely komunikují čtěte .
Obsah článku:
Jak včely komunikují
Včely patří mezi hmyz, který vytváří společenství nebo státy. To znamená, že žijí v menších či větších uskupeních, včelstvech, která se skládají z jedné plodné královny, určitého počtu trubců a ještě většího počtu neplodných dělnic.Společným znakem těchto společenství je, že jsou organizovaná a mají podrobně rozpracované úkoly, které musí jednotliví členové plnit.Zatímco královna a trubci mají na starosti rozmnožování, všechny ostatní důležité a náročné roboty přebírají dělnice.
Včely vosk a med jsou lidem známy již více než 9000 let , jeden včelí roj vyprodukuje 7 až 10 kg medu ročně.
Jak včely komunikují? Včelí řeč
Včely mezi sebou komunikují tancem. Pomocí tance se informují o vzdálenosti a poloze potravy . Před úlem se dorozumívají pomocí délky přímého úseku tance kývání a polohy slunce. Kromě toho včelí taneční řeč informuje také o hojnosti nově objeveného zdroje potravy. Čím hojnější co do množství a sladkosti , tím divočeji a intenzivněji objevitel tančí. Pokud naopak obsah cukru nepřesáhne určité procento , nezačne zpočátku vůbec tančit.
Včely , včela medonosná – co byste měli vědět o včelách
Ukazuje také vzdálenost zdroje potravy. Pokud se nachází ve vzdálenosti do 100 metrů od úlu , informuje družky pouze kruhovým tancem. Vzdálenosti nad 100 metrů popisuje kolébavým tancem. Pokud vzdálenost zdroje jen o málo přesáhne 100 metrů , následují během tance otočky v rychlém sledu. Přibližně 9 až 10krát za 15 sekund.S rostoucí vzdáleností se tempo zpomaluje.
Když se včela pohybuje vrtivým tancem vzhůru , nachází zdroj potravy přesně ve směru slunce, ale když běží svisle dolů, ukazuje směr od slunce. Běh pod úhlem 60 vlevo nahoru znamená, že jídlo je 60 vlevo od směru ke slunci a tak dále .
Kromě toho tanečník přidává také zprávu o typu zdroje potravy .
Jak včely komunikují? Různé jazyky:
Stejně tak šokující je skutečnost, že stejné včely v různých částech světa komunikují různými jazyky a dialekty. Jazyk italských včel má však jiný rytmus, jiné figury a jiné pohyby. Pokud bychom teoreticky umístili italskou včelu do německého roje , italská včela by podávala nepravdivé informace o zdroji potravy.
Včelí královna
Jedinou úlohou včelí matky je klást vajíčka, a to až 1 500 denně. Dělníci ji musí krmit. Včelí královna se dožívá 3-5 let.
Kariérní pracovníci:
- V prvních třech dnech života po vylíhnutí se mladá včela věnuje čištění plastů.
- V dalších dnech přebírá náročnější úkol krmení starších larev. v následujících třech dnech má na starosti krmení a ošetřování mladších larev , mezi nimiž si intenzivnější péči zaslouží zejména budoucí královny.
- Poté následuje venkovní služba a včela podniká první orientační lety v blízkosti úlu, aby se seznámila s vnějším světem. Poté až do dvacátého dne svého života vykonává různé úkoly dospělého pracovníka .
- Přibližně dvacátý den je pracovník povýšen na pozici strážného. Hlídá vchod do úlu , odráží útoky vetřelců a kontroluje vracející se družky podle pachu, který je jim vlastní.
- Po práci strážce se ujímá dalších rolí jako dodavatel a sběrač potravin. Nakonec plní po zbytek života nesmírně důležitou roli zvěda, protože pouze starší včelí dělnice zřejmě ovládají obecný informační systém, který v úlu panuje.
Program pracovníka vypadá asi takto:
- budování buněk
- Příjem sběračů a sběr nasbíraného materiálu (medu a pylu).
- péče o královnu
- odstraňování odpadu a mrtvých včel, které vynesou ven.
- Dělnice zkrátka dělá vše, co je potřeba pro správný chod včelstva.