HISTORIE A DINOSAUŘIKuriozity z živočišné říše

Velociraptor vše o dinosaurech

Velociraptor a od objevu první fosilie velociraptora 11. V srpnu 1923 jsme se v poušti Gobi v Mongolsku dozvěděli mnoho zajímavého o tomto dravci velikosti krocana. Dr. David Button, výzkumník dinosaurů v muzeu, nám o tom řekl více.

 

Velociraptor

 

Velociraptor

 

  • Strava: masožravá masožravá potrava ikona
  • Zuby: mnoho ostrých, špičatých zubů
  • Potrava: ostatní zvířata
  • Jak se pohybuje: na 2 nohách
  • Kdy žil: před 74-70 miliony let
  • Nalezeno v: mongolsko
  • Typ dinosaura: malý teropod
  • Délka: 1,8 m
  • Hmotnost: 7 kg

 

Velociraptor charakteristiky

 

Velociraptor charakteristiky

 

Dinosaurus Velociraptor byl ve skutečnosti rod dromaeosauridního teropodního dinosaura z období pozdní křídy. Který spolu s dalšími unikátními dinosaury obýval území dnešního mongolsko-čínského pohraničí. Velociraptor nebyl větší než vlk a díky svému peří měl velmi ptačí vzhled, který by ho odlišoval od filmů o to více, že připomínal spíše nelétavého jestřába. Na druhém prstu obou nohou měl dlouhý dráp („strašlivý dráp“), dlouhý 8 cm, který pravděpodobně sloužil jako zbraň, zarýval se do masa obětí a způsoboval jim hluboké rány. Velociraptor byl prvním objeveným dromaeosauridem (1923) a dodnes je paleontologům nejznámějším, neboť bylo nalezeno více než deset fosilních koster – nejvíce ze všech ostatních zástupců této čeledi. Od doby, kdy se objevil v prvním filmu, se stal symbolem Jurského parku a objevil se ve všech filmech a hrách.

 

Dinosaurus

 

Fosilie dinosaura

 

Ve světě Jurského parku se termín „velociraptor“ používá pro rod jiného dinosaura dromosaura známého jako Deinonychus. Filmy se stejně jako romány řídily neobvyklou taxonomií, kterou vytvořil Gregory S. Paul, který vyslovil teorii, že deinonychus, stejně jako několik dalších druhů dromaeosauridů, by mohl být zařazen do rodu „Velociraptor“. Co se týče velikosti raptorů, fiktivní raptory zvětšil z neznámého důvodu autor Michael Crichton, zatímco filmoví raptoři byli zvětšeni na žádost Stevena Spielberga, na kterého velikost deinonycha neudělala dojem. Dinosaurus se objevil i ve slavném filmu Jurský park.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button