Kuriozity z živočišné říše

Zvířata na c 7 zvířat na písmeno c

Zvířata na c 7 zvířat na písmeno c. Zajímá vás, která zvířata začínají na písmeno c? Připravili jsme seznam zvířat začínajících na písmeno c. Zvířata na c a něco o nich .

 

Zvířata na c

 

zvířata na c

 

  • uzávěr
  • civet
  • Chibik
  • Cihlasoma
  • cichlid
  • cikády
  • karta

 

1. Čepice Zvířata na c

 

Čepice Zvířata na c

 

Koza domácí je druh nebo poddruh rodu Capra.

Samice kozy, samec čepice, vykastrovaný samec chňapavce a kůzle. Období od oplodnění do porodu je ukotvení, porod se také nazývá okotace. Období produkce mléka se nazývá laktace. 

Ve slovenském zemědělství je méně významným hospodářským zvířetem, jeho chov je většinou pouze doplňkovým odvětvím živočišné výroby. Chov koz je častější u menších chovatelů nebo soukromých osob. Koza poskytuje cenné mléko, maso, kůži a rohovinu.

 

2. Civet 

 

Civet 

 

Civety jsou podčeleď malých šelem z čeledi civetovitých, které se vyznačují dlouhým štíhlým tělem s protáhlou hlavou, špičatým čenichem a dlouhým huňatým ocasem; některé druhy mají zatažitelné drápy. Podčeleď civet zahrnuje několik rodů civet a genet, z nichž rody Poiana a Genetta lze zařadit do vlastní podčeledi Genettinae.1 Jedná se o starobylou formu šelmy.

Civety jsou rozšířené od Asie přes Afriku až po jižní Evropu. Živí se hmyzem a tropickým ovocem, včetně plodů kávovníku. Sběrači v deštném pralese hledají jejich trus, ze kterého sbírají kávová zrna. Díky vlastnostem jejich trávicího traktu zůstávají po jeho průchodu neporušené. Z těchto zrn se pak vyrábí údajně nejlepší a nejdražší káva na světě, Kopi Luwak.

Většina civetů má v pohlavním ústrojí pachové žlázy, které vylučují štiplavě vonící látku zvanou civet, jež se v minulosti používala v parfémovém průmyslu.

 

3. Cíbik Zvířata na c

 

Cíbik Zvířata na c

Čičorka pestrá neboli čičorka obecná je druh z čeledi cibulovitých. Obývá nížiny s nízko položenou palearktickou vegetací. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody a přírodních zdrojů je čejka chocholatá téměř ohroženým druhem, celkový populační trend je klesající a podle výsledků celoevropského projektu monitoringu běžných ptáků, který probíhá v 21 zemích, populace v Evropě od roku 1980 mírně klesá. Zvířata na c. To potvrzují i nejnovější poznatky, které předpovídají pokles o 30-49 % během několika generací (27 let). Podle výsledků zimního sčítání došlo v letech 1988-2012 v Evropě a západní Asii k výraznému poklesu početnosti. Ze zbytku rozšíření jeho areálu nejsou k dispozici žádné aktuální údaje.

 

4. Cihlazoma 

 

Cihlazoma 

Cichlazomy jsou považovány za potenciálně agresivní, zejména v období rozmnožování, ale některé druhy bývají mírumilovné. Z tohoto důvodu a vzhledem k velikosti jejich těla a potřebě rozdělení podle velikosti a terénu je nutné chovat tyto nádherné cichlidy ve velkých až velmi velkých prostorách – u menších druhů alespoň 200 litrů.

Cichlazomy jsou všežravé. Samice je menší než samec. Jsou to litofilní druhy a kladou vajíčka na pevný substrát, který tvoří plochý kámen.  Zvířata na c. Během námluv a přípravy na rozmnožování samec nejprve očistí substrát, na který láká samičku. V některých případech vyčistí několik substrátů, než se rozhodne, na který z nich samice naklade vajíčka, která pak oplodní. V první fázi rozmnožování probíhá kladení vajíček s poměrně dlouhými přestávkami, které se ke konci tření zkracují a prodlužují. Pokud samice klade jikry, samec se nachází v blízkosti místa tření a hlídá je. Samice pak převezme hlídání a samec oplodní vajíčka. V některých případech probíhá kladení vajíček dokonce tak, že samice naklade vajíčka a samec je ihned oplodní.

 

Mohlo by vás zajímat:

Zvířata do A 23 zvířat k písmenu a

Zvířata k písmenu b 21 zvířat k písmenu b

Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

 

5. Cichlida Animals on c

 

Cichlida Animals on c

 

Cichlidy jsou velmi oblíbenou, doslova populární čeledí ryb chovaných v lidské péči. Jejich tělo je většinou robustní a mají čelisti plné zubů a dobrý apetit. Velikost se pohybuje od 25 mm do 650 mm a hmotnost od 4 do 5 kg. Největší druhy v lidské péči dosahují délky 20 až 30 cm, ale mnohé, zejména jihoamerické druhy, dorůstají maximálně 10 cm.

Cichlidy mají pověst zlomyslných ryb, které ničí vybavení akvária a napadají ostatní obyvatele nádrže. Tato pověst vznikla v důsledku neznalosti jejich etologie v době, kdy byly první druhy této čeledi chovány v lidské péči, a přetrvává dodnes.

 

6. Cikády Zvířata na c

 

Cikády Zvířata na c

 

Cikády jsou nadčeleď hmyzu, která dříve patřila do jedné okřídlené čeledi, nyní řazené do řádu Hemiptera.

Charakteristika
Dospělý jedinec je dlouhý asi 2-5 cm, ale některé tropické druhy mohou dosahovat délky až 15 cm. Cikády mají velmi velké oči, které jsou umístěny odděleně po stranách hlavy, a tři malé oči umístěné nad nimi. Dalšími znaky jsou poměrně krátká tykadla a blanitá křídla. Pouštní cikády jsou také jedny z mála, které se mohou ochlazovat pocením. Zvířata na c, Samci vydávají charakteristický hlasitý cvrčivý zvuk pomocí blány na zadečku. Je to nejhlučnější zástupce hmyzí říše. Cikády se vyskytují i na moři.

Cikády mohou vydávat hlasitost až 120 decibelů, což je pro lidský sluch na hranici bolestivosti.

 

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button