Jak vybrat matraci – Kompletní průvodce nákupem
Jak vybrat matraci? Pokud si chcete koupit novou matraci, je asi nejtěžší zjistit, kde začít. Půjdete do obchodu, nebo budete nakupovat online? Dáváte přednost levným variantám, nebo volíte luxusní model? Co velikost, tvar, materiálové složení a design? Ano, je to spousta věcí, které je třeba zvážit, zejména pokud nakupujete poprvé.
Obsah článku:
Jak vybrat matraci
V tomto praktickém průvodci vás provedu tím, jak si přesně vybrat ideální matraci pro vás. Povíme si o různých typech matrací, o tom, jak zjistit, která je pro váš styl spánku nejvhodnější, a o mnohém dalším! Nakonec vám zaručuji, že budete přesně vědět, jak najít matraci svých snů. Zní to jako plán? Tak se do toho pusťte!
Důležité otázky o matracích
Když jsem přemýšlel, jak tento zdroj uspořádat, rozhodl jsem se ho rozdělit na šest nejdůležitějších otázek, které je třeba při nákupu nové matrace zvážit. V každé části se pak dozvíte, jak na tyto otázky odpovědět způsobem, který je pro vás vhodný. Pro trochu vzrušení uvádím seznam otázek, které budeme zkoumat.
- Jak stará je vaše matrace?
- V jaké poloze spíte?
- Jakou tvrdost potřebujete?
- Kolik vážíte?
- Jaký typ matrace potřebujete?
- Jaký je váš rozpočet?
- Vypadávání vlasů: 3 jednoduché domácí přípravky proti řídnutí vlasů
I když každý bude hledat trochu jinak, vyřešení těchto otázek vás připraví na velký nákupní úspěch. Začněme tedy povídáním o stáří matrací!
Jak stará je vaše matrace?
To je první otázka, na kterou si musíte odpovědět. Proč? Stáří matrace může hrát velkou roli při určování, zda potřebujete novou matraci. Obecně platí, že pokud máte matraci déle než 8 let, měli byste začít uvažovat o koupi nové. V žádném případě se nejedná o pevně stanovený standard, ale obvykle je to dobré měřítko pro kontrolu vaší matrace a zjištění, zda stále plní svou funkci: ukládá vás ke spánku!
I když jsou tato čísla užitečná při určování životnosti matrace, nejlepším způsobem, jak zjistit, zda je čas na změnu, je naslouchat svému tělu. Probouzíte se ráno s novými bolestmi? Máte v noci problém najít pohodlnou polohu? Zaznamenali jste nové prověšení matrace, které nelze napravit pravidelným otáčením? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli kladně, možná je čas na změnu.
Jak vybrat matraci podle polohy při spánku
Jak vybrat matraci podle polohy při spánku? Teď, když jsme vyřešili otázku věku, je čas myslet na vás jako na spícího člověka. Ačkoli se budeme zabývat řadou různých faktorů, které souvisejí s vámi a vaším jedinečným stylem spánku, v první řadě je třeba zjistit, v jaké poloze spíte.
Ačkoli většina lidí má tendenci se v noci převalovat v různých polohách, většina lidí dává přednost určitým polohám před jinými. Možná patříte k lidem, kteří rádi začínají na zádech a pak se převalí na bok. Nebo možná trávíte většinu noci na boku a ráno, když usnete, skončíte na břiše. Pokud jste se nikdy předtím nezamýšleli nad svými oblíbenými spánkovými polohami, doporučuji vám, abyste během příštího týdne věnovali zvýšenou pozornost tomu, jak spíte. Pravděpodobně zjistíte, že spíte buď na zádech, na boku, na břiše, nebo v nějaké kombinaci těchto tří poloh.
Tyto informace jsou důležité, protože všechny matrace vyhovují různým typům spáčů. Níže vás provedeme typy matrací, které jsou nejvhodnější pro jednotlivé skupiny poloh.
Spím na zádech
Jestli někdy nějaký typ spáčů potřeboval zlatou matraci, pak to byli lidé, kteří spí na zádech. Příliš tvrdá matrace může způsobit zbytečné napětí v ramenou a dolní části zad. Příliš měkká matrace může způsobit, že boky nebudou v rovnováze s rameny, což se projeví prohnutím zad a bolestí vystřelující do páteře. Proto tito snílci potřebují středně tvrdé lůžko, které je přesně uprostřed těchto dvou extrémů.
Podle mých zkušeností by si lidé, kteří spí na zádech, měli vybrat postel, která se na stupnici tvrdosti pohybuje někde mezi 5,5-7/10, přičemž 1 je nejměkčí matrace na světě a 10 je nejtvrdší matrace na světě. Pro srovnání, hodnota 6,5 je obvykle považována za průmyslový standard střední tvrdosti.
Proč je tato tvrdost vhodná pro lidi, kteří spí na zádech? Pomáhá zvednout a nastavit páteř do neutrální polohy. Když mluvím o neutrálním zarovnání páteře, mám v podstatě na mysli vytvoření rovné linie od ramen až po boky. To pomáhá uvolnit napětí v celé páteři a předcházet bolestem spojeným s fibromyalgií a artritidou.
Ačkoli lidé, kteří spí na zádech, mají to štěstí, že obvykle najdou pohodlí na různých typech matrací a materiálech, doporučuji těmto lidem vyzkoušet hybridní matrace, které kombinují pěnovou a spirálovou vrstvu (více o tom později!).
Spím na boku
Lidé, kteří spí na zádech, potřebují rovnováhu, zatímco lidé, kteří spí na boku, potřebují hlubokou úlevu od tlaku v oblasti ramen a boků. To znamená, že si obvykle chtějí vybrat měkčí matraci, která se přizpůsobí křivkám těla, aby se zabránilo nepříjemnému bouchání v noci. Dobrou noc – 150 přání na dobrou noc
I když je měkkost poměrně subjektivní pojem, pro mě se dá definovat jako cokoli mezi 1-5/10 na stupnici tvrdosti. Tyto sazby opět porovnáváme s průmyslovým standardem 6,5 pro střední tvrdost.
Protože lidé, kteří spí na boku, vyvíjejí v noci na své klouby velkou sílu, je důležité, aby si lehli na měkké lůžko navržené speciálně s ohledem na snížení tlaku. Mnoho matrací tvrdí, že zmírňují bolest ramen a kyčlí, ale je důležité se skutečně ponořit do konstrukčních specifikací a zjistit, jak dobře postel zmírňuje tlak v těchto oblastech. Lidem, kteří spí na boku, doporučuji matrace z paměťové pěny, které jsou známé svým hlubokým tvarováním těla, propadáním a zmírněním tlaku.
Spím na břiše
Lidé, kteří spí na břiše, jsou v podstatě opakem lidí, kteří spí na boku, protože chtějí velmi tvrdou matraci, která zvedá boky do jedné linie s rameny. Největším problémem, se kterým se tito lidé setkávají, je měkká matrace, která způsobuje pokles kyčlí mimo linii zbytku páteře.
Pokud jde o rozsah pro lidi, kteří spí na břiše, chtěl bych se pohybovat v rozmezí 7-9/10 na stupnici tvrdosti. Srovnání těchto čísel s průmyslovým standardem 6,5 pro střední tvrdost opět ukazuje, že lidé, kteří spí na břiše, budou určitě chtít být na krajním konci tohoto rozmezí.
To však neznamená, že chcete skončit s matrací tvrdou jako kámen. Klíčem k úspěchu je najít postel, která kombinuje velmi podpůrný základ s tenkými komfortními vrstvami, které poskytují jen malé polstrování pro celkovou pevnost. Lidé, kteří spí na břiše, proto pravděpodobně nejlépe využijí pružinové nebo hybridní matrace, které kombinují vysoké cívkové části s polštáři nebo prošívaným potahem.
Kombinované spaní – Jak vybrat matraci
A konečně kombinovaní spáči, lidé, kteří kombinují všechny tři polohy do příjemného švédského pohodlí. Jedná se o oblíbený styl spaní, který však vyžaduje dynamickou matraci, jež je schopna poskytnout pohodlí na zádech, na boku i na břiše.
Obecně doporučuji osobám s kombinovaným spánkem zvolit matraci středně tvrdou, t. j. který se pohybuje kolem hodnoty 6,5 pro střední tvrdost.
Středně tvrdá matrace je vynikající volbou pro osoby s kombinovaným spánkem, protože obvykle zajišťuje dobrou rovnováhu mezi úlevou od tlaku a podporou. Jsou dostatečně měkké, aby ulevily ramenům při spaní na boku, a dostatečně pevné, aby podepřely boky při spaní na zádech. Myslím si však, že spáčům s kombinovaným spánkem záleží více na odrazivosti a pohyblivosti matrace než na čemkoli jiném. Je velmi důležité, aby se mohli snadno pohybovat a upravovat polohu, takže se pravděpodobně budou chtít zaměřit na latexovou nebo hybridní matraci.
Jak vybrat matraci podle tvrdosti
Jakou tvrdost potřebujete? Jakmile jsme začali diskutovat o tvrdosti, napadlo mě, že bychom jí mohli věnovat celou sekci. Jednoduše řečeno, tvrdost znamená, jak tvrdá nebo měkká je matrace. Ačkoli se může zdát, že odpověď na tuto otázku je jednoduchá, určení tvrdosti matrace (a tvrdosti, kterou potřebujete) může být ve skutečnosti poměrně složité. Je to proto, že pocit a tvrdost matrace závisí na vašich osobních definicích pro měkkou, střední a tvrdou matraci, stejně jako na vašem konkrétním typu postavy, hmotnosti a velikosti.
Tuto konverzaci může dále komplikovat skutečnost, že mnoho spotřebitelů zaměňuje podporu s odolností. Podpůrná matrace je matrace, která udržuje páteř v rovné linii a nevytváří tlakové body, a to na měkké, střední nebo tvrdé matraci. Tvrdost se vztahuje pouze na skutečný „pocit“ lůžka. Podpůrnou matraci zkrátka najdete v celém spektru tvrdosti.
S ohledem na to se průměrná preferovaná tvrdost pro spáče pohybuje v rozmezí 4-7 z 10. Jak jsme již zmínili výše, někteří spáči se budou chtít ponořit buď do dolní, nebo do horní části tohoto rozmezí, v závislosti na jejich preferovaných polohách při spánku.
Jak vybrat matraci podle hmotnosti
Jak vybrat matraci podle hmotnosti? Dalším důležitým faktorem, který je třeba při výběru nové matrace zvážit, je hmotnost, protože to, kolik vážíte, může mít velký vliv na proležení, objímání, pocit, chlazení a oporu postele. Jak rychle usnout za 10, 60 nebo 120 sekund
V závislosti na vaší hmotnosti a celkovém typu postavy můžete potřebovat specifický typ matrace, který bude vyhovovat vašim jedinečným potřebám v oblasti spánku. Projdu tedy několik různých váhových tříd, abych ukázal, jaké typy matrací by mohly být v každé třídě nejlepší.
Pro srovnání je rozdělím na lehké spáče (osoby s hmotností do 70 kg), průměrné spáče (osoby s hmotností mezi 70 a 90 kg) a těžké spáče (osoby s hmotností 90 kg a více).
Lehcí lidé
I když lidé s nízkou hmotností mohou spadat do stejného váhového rozmezí (opět obvykle 70 kg nebo méně), neznamená to, že všichni spí stejně. Proto jim doporučím matrace podle různých pocitů, po kterých mohou toužit.
Měkký pocit (4-6/10 na stupnici tvrdosti): Jako lehký spáč byste neměli mít problém s přistáním na měkké matraci. Není tak pravděpodobné, že byste se na materiálech propadali jako jiní spáči, takže by vám měla vyhovovat jakákoli celopěnová matrace, nejlépe s pohodlnou vrstvou paměťové pěny.
Střední pocit (5,5-7/10 na stupnici tuhosti): lidé s nižší hmotností se do matrace nezaboří tak hluboko, což může způsobit, že postele s velmi silnými nebo tlustými pěnovými deskami mohou být pro tyto lidi nepohodlné. Pokud jste lehčí, doporučuji zvolit matraci s tvrdostí o 5 až 1 bod nižší, než skutečně potřebujete. Většina středně tvrdých matrací je dimenzována s ohledem na průměrnou hmotnost spáče (obvykle kolem 80 kg).
Tvrdý pocit (7-9/10 na stupnici tvrdosti): lehčí spáči, kteří touží po tvrdém pocitu, by měli dávat přednost matracím s tenkými komfortními vrstvami. Ve skutečnosti by pro ně mohla být lepší jednoduchá komfortní vrstva s polštářem nebo prošívaným potahem. Proč? Tito kluci se tak snadno nepropadnou skrz vrchní vrstvy pěny, takže je není třeba vytloukat z ultra podpůrných základních vrstev.
Průměrní lidé
Tuto váhovou kategorii (od 70 do cca 90 kg) opět prozkoumáme rozdělením na různé požadavky na tvrdost.
Měkký pocit (4-6/10 na stupnici tvrdosti): vaše potřeby v této oblasti jsou dosti podobné potřebám lehčích lidí. Pokud vážíte více než 70 kg, můžete se řídit přesně stejnými pravidly, která jsme uvedli výše pro lehké spáče. Pokud se však blížíte hmotnosti 90 kg, budete pravděpodobně chtít matraci s tlustými pěnovými vrchními vrstvami, které vám poskytnou dostatečné odpružení při zatlačení do konstrukce.
Střední pocit (5,5-7/10 na stupnici tvrdosti): tento pocit bude pravděpodobně nejsnadnější pro středně tvrdé spáče. Vzhledem k tomu, že většina matrací je navržena s ohledem na spáče se střední hmotností a střední tuhostí, neměli byste mít problém najít matraci, která tento požadavek splňuje. Obecně platí, že střední tuhost je dosažena tehdy, když je poměr komfortních a podpůrných vrstev matrace vyvážený.
Tvrdý pocit (7-9/10 na stupnici tvrdosti): pokud hledáte něco tvrdšího, budete chtít snížit tloušťku komfortních vrstev a zvýšit tloušťku podpůrných vrstev. Středně těžcí lidé budou do konstrukce více tlačit, takže budou potřebovat dodatečnou oporu v základně, aby dosáhli „tvrdého“ pocitu.
Obtížní lidé
Bohužel pro těžší osoby (s hmotností nad 90 kg) může být někdy obtížné najít pohodlnou matraci. To neznamená, že neexistují pohodlné možnosti, ale mnoho značek vyrábí svá lůžka s ohledem pouze na jeden typ spáčů. I když to může být frustrující, existuje několik tipů a triků, které můžete použít k nalezení matrace, která bude splňovat všechny vaše požadavky na tvrdost a podporu.
Měkký pocit (4-6/10 na stupnici tuhosti): Pokud hledáte měkčí pocit, doporučuji zvolit matraci s tlustou pěnovou vrchní vrstvou nad pevnou cívkovou částí. Těžcí spáči se pravděpodobně propadají hluboko do postele, proto je třeba se ujistit, že na horní straně je alespoň 4-5 palců pěny, přes kterou se mohou propadnout, což pomůže vytvořit měkčí pocit.
Středně tvrdý pocit (5-7/10 na stupnici tvrdosti): pro středně tvrdý pocit bych ponechal horní vrstvy pěny silné, ale snížil je o jeden nebo dva centimetry. Ačkoli průmyslový standard pro střední tuhost je 6,5/10, pro těžší lidi bych doporučil něco v rozmezí 7-8/10. To, co je pro jiné spáče považováno za tvrdé, by mělo vyhovovat těm, kteří potřebují středně tvrdý pocit!
Tvrdý pocit (7-9/10 na stupnici tvrdosti): Pokud máte těžší spánek a hledáte tvrdý pocit, doporučuji zvolit tvrdou pružinovou matraci s polštářovou vrstvou. Na trhu je dnes k dispozici řada tvrdých modelů, ale já bych se zaměřil na matrace, které se pohybují někde v rozmezí tvrdosti 8-9/10. Jaký typ matrace potřebujete?
Jak vybrat matraci podle materiálu
Jak vybrat matraci podle materiálu ? Nyní, když jsme si prošli některé z nejdůležitějších faktorů, které je třeba při nákupu nové matrace zvážit, je čas zjistit, jaký typ přesně potřebujete. Níže uvádím nejoblíbenější možnosti. Popíšu, jaké jsou, jak se cítí a komu by mohly nejlépe vyhovovat. Proč nemohu usnout – Důvody problémů se spánkem
Matrace z paměťové pěny
Matrace z paměťové pěny jsou vyrobeny převážně z paměťové pěny. Materiál známý svou pomalou reakcí na tlak a hlubokým obepnutím kontur. Proto poskytují obrovskou úlevu od tlaku v citlivých oblastech, jako jsou ramena, boky a dolní část zad.
Drobnou výhradou hustého materiálu je, že má tendenci zachycovat a absorbovat tělesné teplo. To může být pro lidi velký problém. kteří přirozeně spí v horku. Dnes však většina značek tento nepříjemný problém obchází přidáváním chladicích látek, jako je měď, gel nebo grafit, do materiálů z paměťové pěny.
Nejlepší pro: Podle mého názoru je paměťová pěna nejlepší pro spáče. Kdo se chce cítit více „v“ matraci než „na“ ní. Zejména ti, kteří spí na boku, mohou využít hlubokého objetí tohoto materiálu, když se přitisknou k jeho struktuře.
Nejhorší pro: Paměťová pěna je velmi měkký materiál, takže pravděpodobně nebude dostatečně pevná pro lidi, kteří spí na břiše. Pokud chcete od matrace obzvláště tvrdý pocit, paměťovou pěnu zcela vynechejte.
Latexové matrace
Na rozdíl od paměťové pěny reaguje latexová pěna rychle na tlak, takže je pružná a živá. Jedná se také o zcela přírodní materiál, takže by mohl být skvělým řešením pro ekologicky šetrné spáče, kteří hledají matraci šetrnou k životnímu prostředí. Navíc přirozeně chladí, takže je příjemnou volbou pro lidi, kteří spí v horku.
Nejlepší pro: Latex je vhodný pro širokou škálu spáčů, ale obzvlášť se mi líbí pro kombinované spáče. Tito lidé potřebují mít možnost snadného pohybu a změny polohy, proto by měli využívat přirozenou pružnost latexové pěny. A jak již bylo zmíněno výše, ekologičtí spáči budou pravděpodobně spokojeni s jeho organickým složením.
Nejhorší pro: Pokud potřebujete hlubokou úlevu od tlaku v oblasti ramen nebo boků, latex pro vás nemusí být nejvhodnější. Materiál je měkký a pohodlný, ale neobejme vás tak jako matrace z paměťové pěny.
Matrace s pružinami
Vnitřní pružinové matrace jsou jedním z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších typů matrací, jsou pružné, podpůrné a pevné. Tyto matrace s vysokými částmi z ocelových vláken jsou nejvhodnější pro ty, kteří touží po tradičním vzhledu ve „starém stylu“.
Nejlepší pro: Pružinové matrace doporučuji lidem, kteří potřebují velkou oporu. Konkrétně lidé, kteří spí na zádech, na břiše a hůře se jim spí. Mohou také dobře posloužit těm, kteří dávají přednost extrémně flexibilní struktuře.
Nejhorší pro: Pokud máte problémy s bolestmi kyčlí, ramen nebo zad, možná byste měli zvážit jiný typ matrace.
Hybrid Jak vybrat matraci
Jedním z nejnovějších typů matrací jsou hybridní matrace. Kombinuje vrchní vrstvy pěny s polštáři nebo pružinami, které poskytují úlevu od tlaku a oporu. Tyto matrace se od pružinových modelů liší tím, že působí vyváženějším dojmem.
Nejlepší pro: Doporučuji je lidem, kteří spí na zádech. Pro kombinované spáče: hybridní matrace mohou být vhodné pro širokou škálu spáčů. Tito lidé by měli ocenit dodatečnou oporu, stejně jako jejich flexibilitu a mobilitu.
Nejhorší pro: Na trhu je tolik různých typů hybridních matrací, že bych vám to ani nemusel říkat. Pro někoho jsou špatné. Klíčové je zaměřit se na typy pěn použitých v horních vrstvách – na lidi. Ti, kteří spí na boku, budou chtít hybridní postel s paměťovou pěnou. Lidé, kteří spí na zádech, mohou chtít například latexový hybrid.
Jak vybrat matraci podle ceny
Jak vybrat matraci podle ceny? Po zvážení všech těchto různých otázek nám zbývá poslední otázka: Jaký je váš rozpočet? Každý kupující má na tuto otázku jinou odpověď. Je však důležité o tom přemýšlet, než začnete hledat. Naštěstí existují neuvěřitelně výhodné možnosti napříč finančním spektrem. Najděte si matac, který se vám líbí, za cenu, kterou potřebujete. Neměl by to být problém. Je však třeba mít na paměti několik věcí.
Dostanete to, za co zaplatíte: Ačkoli bych si přál, abych mohl říct. Za méně než 200 eur dostanete ultra-luxusní matraci, oba víme, že to není pravda. Přizpůsobte proto svá očekávání rozpočtu, se kterým pracujete. Nezapomeňte, že existuje mnoho matrací, které jsou stejně pohodlné jako jejich dražší sourozenci.
Značkové, značkové: Nenechte se zmást okázalými reklamami! To, že všude vidíte určitý typ matrace, ještě neznamená, že je pohodlná. Zkrátka se nenechte rozptylovat drzými reklamními kampaněmi, ale udělejte si průzkum a zaměřte se na své konkrétní potřeby v oblasti spánku.
Špehuji záruku: existuje mnoho způsobů, jak zvýšit hodnotu nákupu matrace. Jednou z nejjednodušších možností je vybrat si značku s velmi solidní zárukou. Na mnoho matrací je poskytována doživotní záruka, která zaručuje, že vaše postel bude v případě poškození opravena nebo vyměněna. Přečtěte si drobné písmo a zjistěte, jaká je skutečná životnost vaší matrace!
Nakupování během svátků: Pokud máte velmi omezený rozpočet, doporučuji nakupovat během svátků.