AUTO A MOTOZimní pneumatiky

Jak vybrat zimní pneumatiky – 9 důležitých rad

Jak vybrat zimní pneumatiky – 9 důležitých rad Jízda na sněhu nebo v chladném počasí je na Slovensku nevyhnutelná. Důležitost pořízení zimních pneumatik však již není nutné zdůrazňovat, protože v zimě jsou povinné.

 

Jako každého zodpovědného řidiče vás pravděpodobně zajímá, jak zjistit, jaké zimní pneumatiky zvolit. Tady je tip: ignorujte své přátele a rodinu. Váš švagr se může chlubit, že našel úžasné zimní pneumatiky, ale to neznamená, že jeho pneumatiky jsou vhodné pro vaše auto. Nemůžeme to říct dostatečně – při výběru pneumatik je naprosto nezbytné zohlednit typ vozidla a jízdní návyky.

 

Jak vybrat zimní pneumatiky

 

Jak vybrat zimní pneumatiky

 

Zde je 10 tipů, které vám pomohou najít správnou rovnováhu mezi vašimi potřebami a rozpočtem při nákupu příští sady zimních pneumatik.

 

1. Zjistěte si velikost pneumatik

Nejprve se ujistěte, že znáte rozměr svých pneumatik – je to jedna z prvních otázek, na kterou se vás v prodejně zeptají. Zimní a letní pneumatiky musí mít stejný rozměr.

Chcete-li zjistit velikost svých pneumatik, stačí se podívat na boční stranu letních pneumatik na vašem vozidle. Najdete zde podobný kód: P225/60 R17. Zde naleznete pokyny ke čtení kódu pneumatiky:

P225 – Toto číslo odpovídá šířce běhounu nebo části pneumatiky, která se dotýká vozovky, v milimetrech.

60 – Toto číslo představuje poměr (v procentech) mezi horní částí pneumatiky (výškou bočnice) a šířkou běhounu (šířkou profilu).

17 – Toto číslo udává vnitřní průměr pneumatiky v palcích.

 

2. Znát typy silnic, po kterých jezdíte

 

Poznejte typy silnic, po kterých jezdíte Jak vybrat zimní pneumatiky

To je velmi důležité při výběru zimních pneumatik. Jezdíte převážně po městských silnicích, vedlejších silnicích nebo dálnicích?

Pokud hodně jezdíte, investujte do kvalitních pneumatik. To je důležité zejména v případě, že řídíte kompaktní vůz, u něhož je větší pravděpodobnost smyku ve špatných podmínkách.

Pokud jezdíte převážně po městě, postačí vám pneumatiky s dobrým poměrem ceny a výkonu.

 

3. Podívejte se na pneumatiky

Může se to zdát samozřejmé, ale věnujte čas návštěvě obchodu. Můžete vizuálně porovnat kvalitu různých dostupných pneumatik, zejména drážek, pružnosti a boční tuhosti.

Mějte na paměti, že velké drážky zajišťují lepší trakci na zimním povrchu a zároveň pomáhají vytlačovat sníh a břečku. Můžete také zkontrolovat kvalitu pneumatik čínské výroby. Jsou sice levnější, ale rychleji se opotřebovávají a mají horší jízdní vlastnosti. Jak číst pneumatiku – vysvětlení

 

4. Ptejte se správně – Jak vybrat zimní pneumatiky

 


Dobrý prodejce vám dokáže položit správné otázky, které vám pomohou při výběru zimních pneumatik. Kromě běžného používání vašeho vozu se vás bude ptát na váš roční nájezd kilometrů, místo vašeho bydliště a především na váš rozpočet.

Důkladný prodejce se vás také zeptá, zda chcete zesílené pneumatiky, abyste měli lepší kontrolu nad zatáčkami, a vysvětlí vám různé typy běhounů (s hroty nebo bez nich) a jejich výhody a nevýhody, zejména z hlediska hlučnosti.

 

5. Vyberte si mezi zimními pneumatikami a pneumatikami na led

 

Výběr zimních pneumatik a pneumatik na led Jak vybrat zimní pneumatiky?

 

Které jsou lepší, zimní nebo ledové pneumatiky? Pneumatiky na led jsou obecně považovány za lepší, protože mají vynikající trakci na sněhu i ledu, a ne vždy naopak.

Pokud jezdíte převážně po dálnicích a suchých površích, doporučuje se používat ledové pneumatiky. Pokud jezdíte převážně v centru města, vyberte si pneumatiky s lepší trakcí, které vám pomohou překonat sněhové závěje.

 

6. Informace o řízení a brzdění – Jak vybrat zimní pneumatiky

 

Informace o jízdních vlastnostech a brzdění - Jak vybrat zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky mají velký vliv na ovladatelnost a brzdění, což je jeden z hlavních důvodů, proč jsou zimní pneumatiky povinné. Při poklesu teploty pod 7 °C ztrácejí celoroční pneumatiky příliš velkou přilnavost a pružnost pro bezpečnou jízdu.

 

S lepšími pneumatikami bude váš vůz účinněji a spolehlivěji brzdit a lépe se ovládat v zatáčkách.

 

7. Trvejte na více nabídkách

 

Mnoho obchodních zástupců nebo prodejců vám rádo nabídne nejlepší nabídku dne, ale nespokojte se jen s jednou nabídkou – zejména proto, že je často spojena se slevou na poštovné (což může být někdy překvapením) nebo s reklamní akcí a nemusí být nutně tou nejlepší pneumatikou pro váš vůz.

 

Trvejte na tom, abyste dostali několik návrhů. Budete si tak moci vybrat z řady modelů zimních pneumatik v závislosti na ceně, vlastnostech a vašich specifických potřebách.

 

8. Vyvarujte se kombinování pneumatik.

Mít na autě pneumatiky různých značek není nikdy dobrý nápad. To může mít vliv na jízdu, zhoršit jízdní vlastnosti a způsobit předčasné opotřebení některých dílů. Pokud možno se vyhněte míchání pneumatik.

 

Pokud řídíte vozidlo s pohonem 4×4, je to ještě důležitější. Ujistěte se, že jste namontovali čtyři stejné pneumatiky stejné značky, jinak zvýšíte zatížení diferenciálu vozidla.

 

9. Zůstaňte v rámci rozpočtu – Jak vybrat zimní pneumatiky

Při výběru pneumatik je důležitým faktorem váš rozpočet. Udělejte si čas na porovnání cen. Nebojte se navštívit několik prodejen. Při rozhodování vám může pomoci také vyhledávání na internetu. Sledujte nabídky a propagační akce. Zjistěte si informace o možných finančních plánech.

 


Vaše zimní pneumatiky by měly odpovídat vašim potřebám a neměly by se řídit doporučeními vašich přátel a rodiny. Zamyslete se nad svými řidičskými návyky a předejte tyto informace prodejcům, se kterými se setkáte. Poradí vám, jak postupovat při nákupu.

 

Mějte na paměti, že dokonalá pneumatika neexistuje! I ty nejdražší a nejspecializovanější pneumatiky mají své silné a slabé stránky. Nákup zimních pneumatik vždy zahrnuje prvek kompromisu. V neposlední řadě s výběrem a montáží zimních pneumatik příliš dlouho neotálejte. Po 1. V listopadu obvykle roste poptávka a s ní i cena.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button