OBECNÝ ZÁJEMZajímavosti

Jaká je pravda o upírech ?

V roce 1720 řádila v jihovýchodní Evropě epidemie vztekliny, která zabila mnoho lidí i zvířat. O dvanáct let později se rakouští chirurgové a vojáci v srbské vesnici Medvedja u hranic s tehdejším Tureckem setkali s četnými případy podezřelých úmrtí a údajně našli jasné důkazy vampyrismu.

Původcem vztekliny je totiž virus, který se přenáší mimo jiné kousnutím infikovaným vlkem nebo psem. Virus se šíří nervovými drahami do míchy a mozku a odtud do slinných žláz.

Příznaky této nemoci jsou naprosto stejné jako u hraběte Drákuly. Onemocnění se nejprve projevuje nevolností , nechutenstvím a zvýšenou teplotou. Postižený reaguje extrémně citlivě na světlo, což se nazývá fotofobie, a na silné pachy, například na vůni česneku. Při polykání dochází k bolestivým křečím hltanových svalů , zejména když se infikovaná osoba snaží polykat tekutiny. Stejně jako nakažení psi se nemocný člověk chová velmi agresivně.

dracula

Když před staletími zemřel člen rodiny a krátce nato za podobných okolností zemřeli další členové rodiny , při dalším kopání hrobu byl často znovu vykopán ten, který zemřel jako první. Našli mrtvého muže s růžovým obličejem a krvavě rudou tekutinou v ústech. Tyto příznaky jsou přirozeným projevem rozkladu , ale to ještě nebylo známo. Lidé proto věřili, že zemřelý ještě není zcela mrtvý , v noci vychází z hrobu a útočí na živé.

Z 18. století se dochovaly zprávy o pitvách mrtvých lidí podezřelých z vampyrismu, kteří byli někdy skutečně bodnuti do srdce. Zabití upíra dřevěným kůlem bylo rozšířeným lidovým zvykem. V desítkách upířích hrobů v Rakousku, Srbsku, USA a Mexiku objevili vědci kostry, které byly buď nabodnuty na kůl, nebo jim byla useknuta hlava. U některých mrtvol byly nalezeny stehenní kosti zkřížené na hrudníku. nejlepší série

jak zničit rezistor

Proč to všechno? Lidé se totiž od pradávna zabývali stále stejným jevem , který je znepokojoval. v židovské démonologii vystupuje do popředí Lilith , prapůvodní upírka , která vysávala krev a kostní dřeň novorozenců.

Římané se třásli před Strix, ženou v ptačí podobě , která požírala vnitřnosti malých dětí , ve starém Řecku Lamia , která sála krev mladíkům a dětem , dělala neplechu . Jižní Amerika byla domovem upíra Azemana , Indie byla domovem Vetela a Gandharvena a Borneo bylo domovem upíra Buaose .

upir

Důvodem, proč vampyrismus přetrvával hlavně v jihovýchodní části Evropy, je podle historika Maria Kreutera to, že pravoslavné církve nevěnovaly kultu mrtvých dostatečnou pozornost.Tyto mezery pak lidé zaplňovali rekvizitami z mnohem starší vrstvy lidových pověr, říká profesor.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button