LIDSKÉ TĚLOZdraví

Kde je srdce – anatomie těla

Kde se nachází srdce. Srdce je jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla. Jeho neustálá pulzace nám dodává životodárnou energii, která rozproudí krev a zajistí tak přenos kyslíku a živin do všech tkání a orgánů. Ale kde přesně se tento mimořádný srdeční zázrak v našem těle nachází? V tomto článku se podíváme na polohu srdce a jeho umístění v lidském těle.

 

Kde se nachází srdce

 

Kde se nachází srdce

 

Srdce je životně důležitý orgán, který zajišťuje krevní oběh a zásobování těla kyslíkem a živinami. Nachází se v hrudní dutině mezi polovinami plic a je obklopen plícemi. Srdce má specifickou orientaci, jeho základna se nachází v horní části hrudní dutiny a hrot srdce je blíže dolní části hrudníku. Je rozdělen na levou a pravou stranu, přičemž každá strana má vlastní komory a ventily. Je také chráněn osrdečníkem, tenkou blánou, která ho obklopuje.

 

Srdce – životně důležitý orgán našeho těla

 

Srdce - životně důležitý orgán našeho těla

 

Srdce je svalový orgán hruškovitého tvaru umístěný v hrudní dutině. Jeho význam je neocenitelný, protože zajišťuje nepřetržitý průtok krve celým tělem. Srdce je propojeno se systémem cév, které tvoří krevní řečiště. Toto úžasné červené srdce je pro nás životně důležité a jeho pozice je také velmi specifická.

 

Poloha srdce v hrudníku

 

Kde se nachází srdce? Srdce se nachází v hrudní dutině za hrudní kostí. Konkrétně se nachází mezi oběma polovinami plic a je obklopena plícemi. Většina srdce se nachází na levé straně hrudníku, a proto má mnoho lidí pocit, že srdce je na levé straně těla. Srdce se však ve skutečnosti nachází uprostřed hrudníku a pouze jeho levá strana vystupuje více doleva. Je pot pro vlasy nebezpečný?

 

Srdce a jeho vztah k ostatním orgánům – Kde se nachází srdce

 

Srdce a jeho vztah k ostatním orgánům - Kde se nachází srdce

 

Kromě plic má srdce úzké vztahy i s dalšími orgány v hrudní dutině. Nachází se nad bránicí, svalem, který odděluje hrudní dutinu od břicha. Pod srdcem se nachází žaludek a játra. Srdce je také spojeno s průdušnicí a jícnem, které vedou. do plic a žaludku. Co dělat při vysokém tlaku – situace pod tlakem

Srdce a jeho postavení v těle

 

Kde se nachází srdce. Srdce se nachází nejen v hrudní dutině, ale má také specifickou orientaci. Jeho nejširší část, tzv. báze, se nachází na vrcholu hrudní dutiny. Horní část srdce, nazývaná hrot nebo apex, se nachází blíže k dolní části hrudníku. Tento vrchol hrotu srdce se obvykle nachází kolem pátého a šestého žebra.

 

Z hlediska vnitřní stavby srdce, jeho přímé polohy a orientace je třeba zmínit, že srdce je rozděleno na dvě části – levou a pravou stranu. Každá strana má svou vlastní sadu komor a ventilů, které zajišťují správný průtok krve.

 

Srdce a jeho ochrana – Kde je srdce

 

Srdce a jeho ochrana - Kde je srdce

 

Přestože je srdce chráněno hrudní kostí a plícemi, existuje ještě další ochranný mechanismus. Srdeční vak, známý jako osrdečník, je tenká blána, která obklopuje srdce. Tato membrána poskytuje dodatečnou ochranu a zároveň umožňuje volný pohyb srdce v hrudní dutině při jeho tlukotu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button