HISTORIE A DINOSAUŘIOBECNÝ ZÁJEMZajímavosti

Kdo byl první ve vesmíru – lidé ve vesmíru

Kdo byl první ve vesmíru? Zajímá vás, kdo byl první ve vesmíru? Přečtěte si zajímavý článek o prvním astronautovi, který se stal legendou.

 

Kdo byl první ve vesmíru

 

Kdo byl první ve vesmíru

 

Prvním člověkem, který se dostal do vesmíru, byl Jurij Gagarin, kosmonaut z bývalého Sovětského svazu (SSSR). Gagarin se vydal na svůj historický let v raketoplánu Vostok 1 12. prosince. Duben 1961. Tento let trval pouhých 108 minut a Gagarin během něj jednou obletěl Zemi. Tento úspěch znamenal začátek éry cestování člověka do vesmíru.

Jurij Gagarin

 

Jurij Gagarin

 

Jurij Alexejevič Gagarin byl sovětský kosmonaut a první člověk, který vstoupil do vesmíru. Narozen 9. března 1934 v městečku Klušino u Moskvy. Gagarin byl považován za jednoho z nejlepších kandidátů pro program kosmických letů SSSR a po úspěšném absolvování výcvikového programu byl vybrán pro misi Vostok 1. Tento let se uskutečnil 12. Duben 1961 a Gagarin jako první člověk vstoupil do vesmíru. Po svém úspěšném létě se stal mezinárodní celebritou a získal mnoho ocenění a poct. Gagarin zemřel 27. březen 1968 při leteckém neštěstí. Jeho jméno je spojeno s velkými úspěchy v oblasti kosmonautiky a jeho památka je v Rusku i ve světě stále vysoce ceněna.

 

 

Významní lidé ve vesmíru

 

Významní lidé ve vesmíru

 

  1. Jurij Gagarin (SSSR) – první člověk ve vesmíru, 12. duben 1961
  2. German Titov (SSSR) – druhý člověk, který vstoupil do vesmíru, 6. září 1961
  3. John Glenn (USA) – první Američan ve vesmíru, 20. únor 1962
  4. Valentina Těreškovová (SSSR) – první žena, která vystoupila do vesmíru, 16 let. červen 1962
  5. Neil Armstrong (USA) – první člověk na Měsíci, 20. červenec 1969
  6. Edwin „Buzz“ Aldrin (USA) – druhý člověk na Měsíci, 20. červenec 1969
  7. Charles „Pete“ Conrad (USA) – třetí člověk na Měsíci, 23 let. listopad 1969
  8. Alan Bean (USA) – čtvrtý člověk na Měsíci, 15. listopad 1969
  9. Harrison Schmitt (USA) – pátý člověk na Měsíci, 11. prosinec 1972
  10. Soyeon Yi (Jižní Korea) – první jihokorejská žena, která vstoupila do vesmíru, 8. říjen 2008

Tento seznam zahrnuje jen některé z mnoha významných astronautů a kosmonautů, kteří se zúčastnili historických letů do vesmíru. Existuje mnoho dalších významných osobností, které se zasloužily o rozvoj kosmonautiky a astronautiky a přispěly k rozvoji kosmických letů.

 

Jak zemřel Jurij Gagarin?

 

Jak zemřel Jurij Gagarin

 

Jurij Gagarin zemřel 27. březen 1968 při leteckém neštěstí. Gagarin byl pilot a po úspěšném letu raketoplánem Vostok 1 pokračoval v práci kosmonauta a instruktora výcviku. Během jednoho z výcvikových letů se jeho MiG-15UTI zřítil poblíž města Kiržač v Rusku. Příčina nehody není zcela jasná, ale podle některých zdrojů mohlo jít o technickou závadu nebo chybu pilota. Gagarinova smrt způsobila v tehdejším SSSR i ve světě velký zármutek a jeho jméno je dodnes spojováno s velkými úspěchy v oblasti kosmonautiky.

 

Jméno a příjmení muže, který jako první letěl do vesmíru.

Jméno a příjmení muže, který první letěl do vesmíru

Jurij Gagarin.

 

První let do vesmíru – Kdo byl první ve vesmíru

 

První let do vesmíru - Kdo byl první ve vesmíru

 

Kdo byl první ve vesmíru? Prvním člověkem, který se dostal do vesmíru, byl Jurij Gagarin, kosmonaut z bývalého Sovětského svazu (SSSR). Gagarin se vydal na svůj historický let v raketoplánu Vostok 1 12. prosince. Duben 1961. Tento let trval pouhých 108 minut a Gagarin během něj jednou obletěl Zemi.

Vostok 1 byla první kosmická loď, která vyslala člověka do vesmíru. Raketoplán byl navržen tak, aby umožnil cestu do vesmíru a návrat na Zemi jedné osobě. Gagarin byl prvním člověkem, který se na tuto misi vydal a stal se prvním člověkem, který vstoupil do vesmíru.

Gagarinův let v raketoplánu Vostok 1 se stal historickým úspěchem a znamenal začátek éry cestování člověka do vesmíru. Tento úspěch vyvolal velké oslavy v tehdejším SSSR i po celém světě a Gagarin se stal mezinárodní celebritou. Jeho jméno je dodnes spojováno s velkými úspěchy v oblasti kosmonautiky a jeho památka je v Rusku i ve světě stále vysoce ceněna.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button