ZAJÍMAVOSTI O ZVÍŘATECHZemědělská zvířata

Lama Alpaka – 6 rozdílů mezi lamou a alpakou

Lama alpaka (Lama pacos) je jihoamerický druh velbloudovitého savce. Je podobný lamám a často je s nimi zaměňován. Alpaky jsou však často výrazně menší než lamy. Obě zvířata jsou si blízce příbuzná a mohou se úspěšně křížit. Předpokládá se, že oba druhy byly domestikovány ze svých divokých příbuzných, vikuní a guanaků. Existují dvě plemena alpak: alpaka Suri a alpaka Huacaya.

 

Lama Alpaca

 

Lama Alpaca

 

Alpaky se chovají ve stádech, která se pasou na plochých náhorních plošinách And v jižním Peru, západní Bolívii, Ekvádoru a severním Chile v nadmořské výšce 3 500 až 5 000 m. n. m.

Alpaky jsou podstatně menší než lamy a na rozdíl od lam nebyly chovány jako pracovní zvířata, ale byly vyšlechtěny speciálně pro své vlákno. Vlákno alpaky se používá k výrobě pletených a tkaných výrobků, podobně jako ovčí vlna. Mezi tyto výrobky patří přikrývky, svetry, čepice, rukavice, šály, různé látky a ponča v Jižní Americe a svetry, ponožky, kabáty a lůžkoviny v jiných částech světa.

Vlákno má více než 52 přírodních barev podle klasifikace v Peru, 12 barev podle klasifikace v Austrálii a 16 barev podle klasifikace ve Spojených státech.

 

Chov lam alpak

 

Chov lam alpak

 

Alpaky komunikují řečí těla. Nejčastějším projevem je kvičení, když jsou rozrušené, bojí se nebo chtějí ukázat svou dominanci. 

Samci alpak jsou agresivnější než samice a mají tendenci ve skupině dominovat. V některých případech alfa samci znehybní hlavu a krk slabšího nebo vyzývavého samce, aby ukázali svou sílu a dominanci. Účesy pro řídké vlasy.

 

 

V textilním průmyslu se „alpaka“ vztahuje především na srst peruánských alpak, ale v širším smyslu se vztahuje na styl tkaniny původně vyrobené ze srsti alpaky, jako je mohér, islandská ovčí vlna nebo dokonce vysoce kvalitní vlna jiných plemen ovcí. Obchod rozlišuje mezi alpakou a několika styly mohéru a lesku.

 

Výška a hmotnost alpaky

 

Výška a hmotnost alpaky

 

Dospělá alpaka měří v kohoutku zpravidla 81 až 99 cm. Obvykle váží 48 až 90 kilogramů. Při chovu ve stejných podmínkách může být rozdíl v hmotnosti malý.

 

6 rozdílů mezi lamami a alpakami

 

6 rozdílů mezi lamami a alpakami

 

Na první pohled mohou alpaky připomínat své větší příbuzné lamy, ale jsou zcela odlišné.

 

  • Jejich uši: Alpaky mají krátké uši ve tvaru kopí, zatímco lamy mají mnohem delší uši ve tvaru banánu.
  • Velikost: alpaky obvykle váží kolem 70 kg, zatímco lamy mohou vážit až 180 kg.
  • Lamy a alpaky Jejich obličeje: lamy mají delší obličeje, alpaky jsou trochu tupější, takže vypadají, jako by „šilhaly“.
  • Jejich účel: Alpaky se chovají pro vlákno (a v Peru pro maso) již více než 5 000 let, zatímco lamy se chovají jako tažná zvířata a pro maso stejně dlouho.
    Plemena masných prasat : 10 nejlepších masných prasat.
  • Srst: alpaka má mnohem jemnější vlákno než lama. Alpaka také produkuje více rouna než její větší příbuzná a v mnohem širší škále barev. Lamy také obecně nemají tolik srsti na hlavě a obličeji jako alpaky.
  • Jejich povaha: alpaky jsou převážně stádní zvířata, zatímco lamy jsou samostatnější. Alpaky jsou také o něco plachější než lamy, které se často používají jako hlídací zvířata pro alpaky, ovce a další drobná hospodářská zvířata.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button