Slovenský jazykSLOVENSKÝ JAZYK A LITERATURA

Moliere – Lakomec – Vše o Lakomci

Moliere-Lakomec vše o díle a autorovi . Moliere-Lakomec :

Obsah článku:

Moliere

 • vlastním jménem Jean Baptiste Poquelin(klečící)1622 -1673)
 • patří do období francouzského klasicismu
 • Pracoval jako dramatik, herec, režisér a divadelní ředitel.
 • Jeho divadelní společnost vystupovala před králem Ludvíkem XIV.
 • Moliere znamená pro komedii to, co Shakespeare pro tragédii.
 • Napsal mnoho komedií: LakomecZdravý nemocný, Měšťák šlechtic, Tartuffe, Misantrop atd.
 • Moliere-Lakomec

 

Moliere-Lakomec

Všechny povinné práce naleznete na adrese

Slovenský jazyk 

 

Lakomec

 • Námět pochází z antiky, od římského autora Plauta(v 1. pádu Plautus).
 • Autor  se vysmívá lakotě, která deformuje charakter člověka a ničí mezilidské vztahy v rodině.
   
 • V klasicismu, který je obdobím 17. na 18. století se literární žánry dělí na vysoké a nízké. Komedie patřila mezi nízká, protože byla napsána v prozaická forma, jazyk měl Hovorová a čísla pocházejí z. buržoazie.
 •  Komedie Lakomec zachovává jednotu místa, času a děje . Odehrává se na v domě Harpagona v Paříži po dobu jednoho dne a celý příběh je analýzou lakomého člověka. Autor Hyperbolizuje  – zveličuje rys hrabivosti. Autor používá Zmatek postav jako zdroj komedie/humoru.
   
 • Venkovní kompozice: 5 aktů
 • Vnitřní kompozice: děj není důležitý, důležitý je pohled na lakomce ze všech stran. Rozuzlení je nečekané.
   
 • Postavy: v postavě Harpagona vytvořil autor typ postavy.
   
  Harpagon(arpagon, francouzština nečte počáteční h): je to groupie, 56 let, vdovec, otec dvou dospělých dětí: Kleant, Eliza. Je chamtivý, sobecký, podezíravý, nespolečenský. Nestará se o nic jiného než o peníze, nedá nic sobě, ani svým dětem, ani svým služebníkům. Bojí se, že přijde o peníze . Je to lichvář, tedy člověk, který půjčuje na vysoký úrok. Služebnictvo má hlad, Harpagon dokonce krade koním oves a nechává je vyhublé, hladové. Harpagon správci Valerovi důvěřuje, protože mu neustále lichotí a se mu klaní. Harpagon si hodlá vzít mladou dívku Marianu a od ní žádá také věno. Zápletka spočívá v tom, že se ztratí jeho truhla s penězi . Málem se zblázní a se uklidní až po nalezení peněz.  Nakonec souhlasí se sňatkem svých dětí hlavně proto, aby je nemusel financovat.
   
  Valere: pracuje v domě Harpagonů jako sluha, ale ve skutečnosti je to šlechtic, který je zamilovaný do Elizy. Je chytrý a ví, jak nad Harpagonem vyhrát.
   
  Kleant: syn Harpagona, je ve sporu s svým otcem, nehodlá ho poslouchat. Hraje hazardní hry, chce si půjčit peníze od lichváře a z se vyklube jeho otec. Miluje Marianu, takže je v lásce soupeřem svého vlastního otce. 
   
  Eliza: dcera Harpagona, krásná, plachá, miluje Valere, ale její otec ji chce provdat za starého muže.
   
  Frosine: pařížská dohazovačka. Je mistryní v lichocení , v předstírání .  
   
 • Děj: Valér pracuje na domě Harpagonů, protože chce být nablízku Elize, kterou miluje. Kleantes se svěří sestře Elize, že miluje chudou dívku Marianu. Harpagon neví nic o citech svých dětí, protože ho zajímají jen peníze. Oznámí dětem, že se hodlá oženit s Marianou. Cleanthes našel vdovu a Elizu staršího pana Anselma. Děti jsou proti. Večer přijde Mariana na návštěvu, jeho skupinovost se opět projeví. Při návštěvě Mariana zjistí, že její milý Kleanthes je synem jejího budoucího ženicha. Klent se pokřižuje a jeho otec pochopí, že má syna v lásce. Zmizí Harpagonova truhla s penězi , komisař krádež vyšetřuje a Harpagon požaduje, aby bylo celé město uzavřeno. Truhlu odnesl sluha Šiloh a ji předal Kleantovi. Anselm přichází do domu. Valér přiznává, že miluje Elišku, a , že přijel do Paříže hledat svého otce, který si myslí, že jeho děti zahynuly při ztroskotání lodi. Ukáže se, že Valér a Mariana jsou ztracené děti Anselma, který je ve skutečnosti neapolský šlechtic. Když Anselm slíbí, že zařídí svatby obou svých dětí, Harpagon  jim požehná. Obzvlášť šťastný je proto, že Kleant našel jeho peníze a vrátil mu je pod podmínkou, že souhlasí s tím, aby si on a jeho sestra vzali partnery, které milují.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button