Problémy při líhnutí mláďat: příčiny a řešení
Problémy při líhnutí mláďat. Při líhnutí kuřat se mohou vyskytnout různé problémy, které mohou zhatit vaše úsilí o odchov kuřat. Některé z těchto problémů mohou být způsobeny nevhodnou teplotou a vlhkostí v líhni, zatímco jiné mohou být způsobeny nesprávným umístěním vajec nebo nedostatečnou silou kuřat.
Obsah článku:
Problémy při líhnutí mláďat
Pokud se vám podaří tyto problémy překonat, můžete se těšit na zdravá a silná kuřata. Proto je důležité znát některé nejčastější problémy, které se mohou při líhnutí mláďat vyskytnout, a vědět, jak je řešit. Máte-li například problémy s vlhkostí v líhni, můžete ji zvýšit pomocí zvlhčovače vzduchu nebo přidáním vlhkých ručníků do líhně.
Pokud se vám navíc nepodaří mláďata z vejce uvolnit, můžete jim pomoci jemným proříznutím skořápky nebo navlhčením vejce. Pokud se vám nedaří nastavit správnou teplotu v líhni, můžete použít termostat k regulaci teploty nebo přidat více tepla pomocí žárovek. Díky těmto jednoduchým krokům a znalosti problémů při líhnutí kuřat můžete být při odchovu vlastních kuřat úspěšní.
Proces líhnutí
Chyby při líhnutí. Při líhnutí kuřat je důležité zajistit správnou teplotu a vlhkost v líhni, otáčet vejce, provzdušňovat vejce, sledovat vývoj embryí a předcházet úhynu. V následujících podkapitolách se o těchto krocích dozvíte více.
Teplota a vlhkost v líhni
Teplota a vlhkost v líhni jsou velmi důležité pro úspěšné vylíhnutí mláďat. Ideální teplota v líhni by se měla pohybovat kolem 37,7 °C a vlhkost vzduchu by měla být 55-65 % po dobu prvních 17 dnů inkubace. Pokud teplota nebo vlhkost klesne nebo stoupne, může to mít negativní vliv na vývoj embrya. Mnoho inkubátorů má zabudované alarmy, které vás upozorní na náhlý pokles nebo zvýšení teploty nebo vlhkosti.
Obracení vajec
Při líhnutí kuřat je důležité vejce v líhni pravidelně otáčet, aby se zabránilo přilepení zárodku na vnitřní stranu skořápky a zajistilo se rovnoměrné rozložení tepla a vlhkosti. Vejce se obvykle obracejí 3-4krát denně, a to buď ručně, nebo pomocí automatického otočného roštu.
Průsvitnost vajec
Průsvitnost vajíčka je důležitá pro kontrolu vývoje embrya. Když je vajíčko průsvitné, je osvětleno a lze sledovat vnitřní vývoj embrya. Vejce by se měla smažit jednou denně, ale ne déle než 5-10 minut, aby se zabránilo jejich vychladnutí.
Vývoj embrya
Vývoj embrya je sledován v průběhu celého procesu líhnutí. Oplodněná vajíčka by se měla začít líhnout po 21 dnech inkubace. Během tohoto období se embrya vyvíjejí a rostou a je důležité sledovat jejich vývoj a zdravotní stav.
Ústup
Chyby při líhnutí. K úhynu může dojít z mnoha důvodů, včetně nevhodné teploty a vlhkosti v líhni, poškozených vajec nebo nemocných embryí. Pokud zjistíte, že některá embrya jsou mrtvá, měli byste je z líhně odstranit, abyste zabránili šíření nákazy.
Chyby při jarním líhnutí
Po úspěšném vylíhnutí je třeba mláďata odchovat. Kuřata můžete chovat buď ručně, nebo v inkubátoru. Po vylíhnutí by měla být umístěna do teplého a suchého prostředí, kde se mohou postupně adaptovat na nové prostředí.
Příprava na líhnutí – Problémy při líhnutí kuřat
Než začnete líhnout kuřata, musíte mít vše připraveno. V této části se podíváme na to, jak se připravit na líhnutí a co je třeba zvážit.
Výběr vajec
Pokud se rozhodnete pro líhnutí kuřat, musíte si nejprve vybrat kvalitní násadová vejce. Vejce by měla být zdravá, čistá a bez prasklin. Měly by být skladovány v suchém a chladném prostředí a neměly by být starší než 10 dní. Pokud nevíte, jak vybrat vhodná vejce, můžete se poradit s místním chovatelem nebo veterinářem.
Plemena a chovatelé
Při výběru plemene kuřat se můžete rozhodnout pro hybridní nebo čistokrevná plemena. Hybridní plemena jsou obvykle odolnější vůči nemocem a mají vyšší produkci vajec, zatímco čistokrevná plemena mají obvykle lepší kvalitu masa. Při výběru chovatele se ujistěte, že má dobrou pověst a že jsou jeho kuřata zdravá.
Líheň – Problémy s líhnutím kuřat
Existují různé typy líhní pro kuřata, včetně plně automatických líhní a líhní, které vyžadují ruční otáčení vajec. Při výběru líhně zvažte, kolik kuřat chcete vylíhnout a jaké máte zkušenosti s líhnutím. Důležité je také zajistit, aby v líhni byla správná teplota a vlhkost pro úspěšné líhnutí.
Připravte kuřatům krmivo a vodu a zajistěte dostatek prostoru pro líhnutí. Po provedení těchto základních kroků byste měli být připraveni na úspěšné vylíhnutí mláďat. Šampon na hnojení vlasů
Po vylíhnutí
Po vylíhnutí mláďat je třeba o ně pečovat, aby měla co nejlepší podmínky pro růst a vývoj. V této části se dozvíte, jak postupovat po vylíhnutí.
Chov Problémy při líhnutí mláďat
Po vylíhnutí se mláďata přemístí do odchovny, kde je třeba udržovat teplotu kolem 30 °C. Školka by měla být suchá a čistá, aby se předešlo nemocem. Kuřata by se neměla zapojovat do krmení a pití ihned po vylíhnutí, protože by se mohla udusit. Doporučuje se počkat alespoň 12 hodin, než se mláďata otráví.
Krmení a krmné směsi
Kuřata jsou krmena směsí, která odpovídá jejich věku. V prvních dnech života se doporučuje krmit mláďata černým čajem nebo vaječným žloutkem smíchaným s vodou. Později lze přidávat krmné směsi s kukuřičným šrotem nebo jinými krmivy. Je důležité zajistit, aby mláďata měla vždy čistou vodu.
- 5 největších plemen kuřat na světě
- 100 faktů o kuřatech a jejich vejcích
- Chov brojlerů: vše, co potřebujete vědět
- Černá slepice: popis, charakteristika a chov
Běh a hnízdění
Kuřata by měla mít přístup do výběhu, kde se mohou pohybovat a hledat potravu. Výběh by měl být dostatečně velký a zabezpečený proti predátorům. Mláďata by také měla mít přístup k hnízdu, kde mohou odpočívat a udržovat si teplotu. Hnízdo by mělo být čisté a suché.
V této fázi je důležité zajistit, aby bylo o mláďata dobře postaráno a aby měla co nejlepší podmínky pro růst a vývoj. Sledování jejich chování a zdravotního stavu je klíčem k zajištění zdraví celého plemene.