ZAHRANIČNÍZajímavosti

Proč je moře slané a modré? Zde jsou odpovědi

Proč je moře slané? Sůl v moři nebo slanost oceánů je způsobena především deštěm, který vyplavuje minerální ionty z pevniny do vody.

 

Proč je moře slané?

 

Proč je moře slané

 

Oxid uhličitý obsažený ve vzduchu se rozpouští v dešťové vodě, která se tak stává mírně kyselou. Při dešti horniny zvětrávají a uvolňují minerální soli, které se rozkládají na ionty. Tyto ionty jsou odváděny spolu s odtékající vodou a nakonec se dostanou do oceánu.

Sodík a chlorid, které jsou hlavními složkami soli používané při vaření, tvoří více než 90 % všech iontů obsažených v mořské vodě. Přibližně 3,5 % hmotnosti mořské vody tvoří rozpuštěné soli. Proč je moře slané?

Některé minerální ionty jsou využívány mořskými živočichy a rostlinami a jsou z vody odstraňovány. V průběhu milionů let se v nich koncentrovaly zbytky minerálů. Podmořské sopky a hydrotermální průduchy na mořském dně mohou rovněž uvolňovat soli do oceánu.

 

Mořská voda

 

slané moře

 

Izolované vodní plochy se mohou odpařováním stát extrémně slanými nebo hyperslanými. Mrtvé moře je toho příkladem. Vysoký obsah soli zvyšuje hustotu vody, a proto se lidé v Mrtvém moři vznášejí snadněji než v oceánu.

 

Proč je moře slané?

 

Proč je moře slané

Každý, kdo někdy ochutnal mořskou vodu, ví, že je neuvěřitelně slaná – průměrný obsah soli v ní totiž činí přibližně 3,5 %. Část soli v moři pochází z podmořských sopek a hydrotermálních vývěrů, ale většina pochází z pevniny. Proč je moře slané?

Dešťová voda rozpouští minerály a uvolňuje soli z hornin na pevnině, které pak řeky odnášejí do moře. Když slunce moře ohřívá, voda se odpařuje, ale sůl zůstává, takže moře je ještě slanější.

Odhaduje se, že do moře se ročně dostanou 4 miliardy tun soli, ale oceán není slanější, protože podobné množství soli se každoročně usazuje na dně oceánu, takže hladina soli je poměrně vyvážená.

 

Slanost (tzv. salinita) moře není ve všech částech světa stejná. V blízkosti rovníku, kde jsou vyšší teploty, dochází k většímu odpařování, a proto má mořská voda vyšší koncentraci soli. V blízkosti pólů tání ledu a silné deště ředí mořskou vodu, takže je méně slaná. Živočichové žijící v Černém moři

 

Proč je moře modré?

 

Proč je moře modré

Moře se často jeví jako modré, protože na vodu působí světlo. Bílé světlo se skládá z mnoha různých viditelných barev od červené po fialovou – červené světlo má nejdelší vlnovou délku, modré nejkratší. Protože molekuly vody lépe absorbují světlo delších vlnových délek, pohlcují většinu červeného, oranžového, žlutého a zeleného světla. Modré barvy s kratší vlnovou délkou jsou méně absorbovány, což dává moři modré odstíny.

 

Mělká voda se často jeví jako průzračná, protože je v ní méně molekul vody, které pohlcují světlo, a proto se na mořském dně odrážejí jiné barvy. Proč je moře slané? Čím hlouběji jdete, tím více jsou ostatní barvy pohlcovány a světlo je stále modřejší, až dosáhnete bodu, kam nedosáhne žádné viditelné světlo a kde je úplná tma. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

Barva vody závisí také na dalších faktorech, například na tom, jaké částice v ní plavou. Pobřežní oblasti mohou někdy vypadat bahnitě a hnědě, protože obsahují písek z mořského dna, který byl rozrušován vlnami.

 

Barva moře

 

Barva moře

 

Barvu ovlivňují také živé organismy. Fytoplankton jsou drobné organismy, které se chovají podobně jako rostliny a pomocí chlorofylu absorbují sluneční světlo a rostou. Pohlcují červené a modré světlo, odrážejí zelené světlo a dodávají moři zelenější vzhled. Obecně platí, že čím více je ve vodě fytoplanktonu, tím je zelenější.

Fytoplankton je opravdu důležitý, protože produkuje více než 50 % světového kyslíku (což znamená, že každý druhý nádech pochází z moře!) a je základem mořských potravních řetězců.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button