OBECNÝ ZÁJEMZdraví

Proč nemohu usnout – Důvody problémů se spánkem

Proč nemohu usnout? Důvody problémů se spánkem. Co dělat, když nemohu usnout? Často se setkáváte s otázkou „Proč nemohu spát?“. nebo „Proč jsem po probuzení unavenější, než když jsem šel spát?“ Existuje mnoho možných příčin, proč má někdo problémy se spánkem, a každá z nich může způsobit, že dobrý noční odpočinek bude mnohem těžší než polozapomenuté sny.

 

Proč nemohu usnout

 

Proč nemohu usnout

Pokud máte potíže s usínáním nebo s udržením spánku, je pravděpodobné, že příčinou je něco, co děláte (například pití kávy v pozdních hodinách), nebo něco, co neděláte (například zbavení se stresu, který vám brání usnout). Naštěstí existuje několik kroků, kterými můžete situaci změnit.

 

Příznaky problémů se spánkem

 

Existuje několik běžných příznaků, že máte problémy se spánkem. Ceny: 

 

  • potíže se soustředěním
  • Podrážděnost
  • nedostatek energie
  • změny nálady
  • Zpomalené myšlení
  • Slabá pozornost
  • Špatná paměť
  • Problémy s rozhodováním

 

Pokud v noci nemůžete spát, můžete se druhý den cítit ospalí a letargičtí. Během dne můžete dokonce usnout nebo konzumovat nadměrné množství kofeinu, abyste se udrželi vzhůru. Jak rychle usnout za 10, 60 nebo 120 sekund.

 

Proč nemůžu spát? Co dělat, když nemohu usnout?

 

Proč nemůžu spát

 

K problémům se spánkem může přispívat mnoho různých faktorů. Svou roli může hrát životní styl, špatné spánkové návyky, stres a zdravotní problémy.

 

Alkohol

 

Jedna sklenička alkoholu před spaním nemusí zhoršit vaši schopnost usnout, ale pokud si jich dáte více, může to váš spánek zhoršit. Alkohol narušuje spánkový cyklus, zejména spánek REM, který zahrnuje snění.

 

Možná si to neuvědomujete, protože hlavním účinkem pití alkoholu je relaxace. To vám může pomoci rychle usnout po požití alkoholu, ale vede to k roztříštěnému a neosvěžujícímu odpočinku. Tento efekt je ještě častější u lidí s vysokou spotřebou alkoholu, protože často jde ruku v ruce s nespavostí.

 

Úzkost

 

Úzkost

 

Spánek a úzkost jsou obousměrné. Pokud máte problémy se spánkem, může se vaše úzkost zvýšit, a pokud máte vysokou úzkost, můžete mít problémy se spánkem. Poruchy spánku se totiž vyskytují současně s téměř všemi duševními poruchami.

 

Jedna studie dále uvádí, že typ poruchy spánku se liší v závislosti na typu úzkosti. Konkrétně osoby se stavovou úzkostí (úzkost způsobená aktuální situací) mají obvykle větší potíže s usínáním, zatímco osoby s rysovou úzkostí (osobnost, která je více úzkostná) mají často větší potíže s udržením spánku.

 

Spánkové návyky – Co dělat, když nemohu usnout

 

Na špatném spánku se mohou podílet vaše spánkové návyky. Mezi návyky, které mohou přispívat k horší kvalitě spánku, patří pozdní spánek a nepravidelné spaní. Problémy se spánkem může způsobit i podřimování v pozdějších hodinách.

 

Špatné spánkové návyky mohou vést nejen k problémům s usínáním a udržením spánku, ale mohou mít také negativní vliv na vaše duševní zdraví, protože studie spojují špatnou spánkovou hygienu s horší duševní pohodou.

 

Společné spaní – Proč nemohu usnout

 

Společné spaní - Proč nemohu usnout

 

Sdílení postele, ať už s člověkem nebo čtyřnohým přítelem, výrazně snižuje kvalitu spánku – zejména pokud váš partner chrápe, tlačí na vás, přikrývá vás nebo vám jinak znepříjemňuje spánek. Vy a váš partner můžete mít také odlišné preferované podmínky pro spánek (např. teplota, hladina světla a hluku).

 

Společné spaní s dítětem může také vést k větší fragmentaci spánku rodičů a častějšímu nočnímu buzení dítěte. Nebezpečné může být i převrácení dítěte během noci, které může vést k udušení nebo zadušení. Je zdravé spát v ponožkách – Spaní v ponožkách.

 

Teplota spánku – Proč nemohu usnout

 

Mnozí odborníci na spánek doporučují udržovat v ložnici v noci mírnou teplotu 15 až 20 °C.  Mnoho lidí však rádo snižuje náklady na energii tím, že v zimě sníží termostat na bod mrazu a v létě vypne klimatizaci.

 

Oba tyto extrémy vám však zabrání v cestě do Nod. Vaše tělo se v noci potřebuje mírně ochladit, abyste měli co nejosvěžující spánek, což v příliš vyhřáté ložnici není možné. Na druhou stranu příliš chladná místnost vás probudí.

 

Kofein

 

Kofein Co dělat, když nemůžu usnout
Co dělat, když nemohu usnout

 

Víte, že šálek kávy před spaním není dobrý nápad, ale věděli jste, že poločas rozpadu kofeinu je tři až pět hodin?To znamená, že během této doby se vyloučí pouze polovina dávky a druhá polovina zůstává v těle. Proto může pozdně odpolední šálek kávy narušit váš spánek později v noci.

 

Kofein je spojen s obtížnějším usínáním, kratší celkovou dobou spánku a horší kvalitou vnímání – a to ještě více u starších lidí, protože tato skupina je na tuto látku citlivější.

 

Stres – Proč nemohu usnout

 

Pokud po slovech „nemůžu spát“ následuje „jsem ve stresu“, nejste sami. Přibližně 43 % dospělých uvedlo, že kvůli stresu v posledním měsíci alespoň jednou neusnuli.

 

Přes den se vaše pozornost snaží rozptýlit různé činnosti, ale jakmile se uložíte do postele, vaše mysl se může volně pohybovat. Většina lidí se nesoustředí na dobré stránky svého života, ale spíše na ty negativní. To jim může bránit v dobrém spánku.

 

Cvičení – Co dělat, když nemůžu usnout

 

Cvičení

 

Klidná procházka se psem kolem bloku v pozdních večerních hodinách je v pořádku (zejména pokud se tím čas probuzení vašeho zvířete přiblíží vašemu). Výzkum však ukázal, že kardio cvičení, při kterém se vám rozbuší srdce a zpotíte se do hodiny před spaním, je příliš náročné.

 

Tělesná teplota a tepová frekvence při usínání přirozeně klesají. Cvičení zvyšuje tyto dvě tělesné funkce a stimuluje celý nervový systém, takže je těžké si zdřímnout.

 

Dieta – Proč nemohu usnout

 

Je vaší typickou svačinou před spaním kousek (nebo dva) pizzy nebo sáček chipsů? Pokud ano, nedivte se, až budete ležet a zírat do stropu.

 

Co dělat, když nemohu usnout? Plná dávka tuku nebo bílkovin těsně před spaním nebo kořeněné jídlo mohou nabudit váš trávicí systém, což ztěžuje usínání a může způsobit pálení žáhy.Hlad vás také může probudit, stejně jako prudký pokles hladiny cukru v krvi během noci.

 

Léky

 

Užíváte nějaké léky? Pokud ano, může to být důvod, proč nemůžete spát. Nespavost vyvolaná léky je na vzestupu a může být způsobena řadou léků na předpis, mezi něž patří:

 

  •  pro kardiovaskulární onemocnění
  • Léky na astma
  • pro psychiatrické poruchy
  • Léky proti rakovině
  •  pro hypotyreózu
  • Léky na odvykání kouření

 

Čas strávený u obrazovky

 

Světlo před spaním zhoršuje kvalitu vašeho spánku, ať už pochází z lampičky na čtení vašeho partnera v posteli, z displeje budíku nebo z okna. Stejný účinek může mít i světlo vyzařované elektronickými zařízeními, takže pokud se rádi díváte na televizi nebo zapínáte chytrý telefon těsně před spaním, je to problém.

 

Dopad špatného spánku – Proč nemohu usnout

 

Nedostatek spánku může mít celou řadu negativních zdravotních dopadů. Mezi nejvýznamnější důsledky nedostatku spánku na fyzické a duševní zdraví patří:

 

  • Úzkost
  • Bipolární porucha
  • kardiovaskulární onemocnění
  • Deprese
  • Vysoký krevní tlak
  • Hormonální nerovnováha
  • Obezita
  • Diabetes 2. typ
  • Oslabený imunitní systém
  • Kromě těchto zdravotních problémů je nedostatek spánku spojen také s celkově nižší kvalitou života a vyšším rizikem úmrtí.

 

Co mám dělat, když nemohu spát?

 

Co dělat, když nemohu usnout? Pokud přemýšlíte, co dělat, když nemůžete spát, je prvním krokem zmírnění některých faktorů, které vás okrádají o spánek a ovlivňují váš odpočinek. Tyto strategie mohou zlepšit množství a kvalitu vašeho spánku každou noc. Dobrou noc – 150 přání na dobrou noc

 

  • Omezte konzumaci alkoholu, zejména večer.
  • Dejte svým domácím mazlíčkům vlastní postele, doporučte chrápajícímu partnerovi spát na boku a použijte přístroj s bílým šumem, který zvuk odruší.
  • Nastavte si termostat tak, aby vám nebylo ani příliš horko, ani příliš zima. Pokud to není možné, noste v chladných dnech tlusté ponožky v dobře vypolstrované posteli a v létě používejte větrák.
  • Vypněte elektroniku alespoň hodinu před spaním.
  • V ložnici si pověste zatemňovací rolety nebo závěsy a zavřete dveře, abyste zabránili přístupu světla.
  • Ačkoli účinky kofeinu závisí na vaší toleranci, dávce a věku, je nejlepší udržet spotřebu pod 400 mg denně a vyhnout se zdrojům kofeinu do šesti hodin před spaním.
  • Pokud se potýkáte se stresem, vyzkoušejte každodenní meditaci. Nemusíte být odborníkem na jógu ani trávit hodiny sezením na podložce. I 10 minut denně je prospěšných.
  • Naplánujte si cvičení na dopoledne nebo si zajděte do posilovny během polední pauzy. Pokud cvičíte v noci, necvičte hodinu před spaním.
  • Před spaním si dejte malou svačinu, která obsahuje více komplexních sacharidů a méně bílkovin (ale obojí). Dobrou volbou je malá miska celozrnných cereálií s mlékem, plátek krůtího masa omotaný kolem celerové tyčinky nebo kousek ovoce namazaný arašídovým máslem.

 

Slovo na závěr Proč nemohu usnout

 

Pokud si kladete otázku, proč nemůžete spát, měli byste v první řadě posoudit a vyřešit všechny faktory životního stylu, které vám mohou bránit v kvalitním nočním odpočinku. Pokud po těchto změnách nenajdete žádnou úlevu, obraťte se na svého lékaře. Pomůže vám zjistit příčinu vašich potíží se spánkem a najít vhodnou léčbu, abyste si mohli dopřát potřebný odpočinek.

 

Proč nemůžu spát, i když jsem unavená?

 

Mezi nejčastější příčiny nespavosti – i když jste unavení – patří vysoký stres, nepravidelný spánek nebo špatné spánkové návyky, psychické problémy, fyzické onemocnění, léky a poruchy spánku. Pokud máte problémy se spánkem, poraďte se se svým lékařem. Pomůže vám zjistit, proč máte problémy se spánkem, a poradí vám, jak si lépe odpočinout. Vypadávání vlasů: 3 jednoduché domácí přípravky proti řídnutí vlasů

 

Proč nemůžu spát celou noc?

 

Pokud se v noci budíte, může to být způsobeno přibývajícím věkem, účinky léků, vlivem vašeho životního stylu (například pití alkoholu před spaním nebo časté zdřímnutí) nebo příznakem nemoci. Zkuste odstranit špatné spánkové návyky a uvidíte, zda se váš spánek zlepší. Pokud se stav nezlepší, pomůže vám lékař určit příčinu vašich problémů se spánkem.

 

Proč nemohu spát na zádech?

 

Spaní na zádech může být nepohodlné, pokud máte bolesti zad nebo jste zvyklí spát v jiné poloze. Pokud chcete spát na zádech, zkuste si pod kolena a/nebo spodní část zad dát polštář. Mělo by to pomoci. Spaní na zádech se sice nedoporučuje všem, například těhotným, lidem s obstrukční spánkovou apnoe, chronickým chrápačům nebo lidem s pálením žáhy.

 

Proč nemohu usnout?

 

Problémy s usínáním mohou být způsobeny zaneprázdněností, chrápajícím partnerem v posteli, pozdním spánkem během dne nebo trávením času telefonováním či sledováním televize těsně před spaním. Pokud je váš spánkový režim nepravidelný, může to také ztížit usínání. Studie také spojují některé zdravotní potíže, například poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), s problémy s usínáním. Přečtěte si také, jak se obléknout na pracovní pohovor, abyste se méně stresovali.

 

Proč nemohu usnout?

 

Pokud se budíte uprostřed noci a máte problém znovu usnout, je možné, že se vám nedaří vrátit se do klidného režimu kvůli sledování hodin nebo přemýšlení o věcech, které vás stresují, místo aby vám pomáhaly relaxovat. Pokud máte lehký spánek, může se vám také stát, že po zaslechnutí hluku, například upozornění na mobilním telefonu vedle postele, se vám bude špatně usínat. Neschopnost vypnout mysl po probuzení může ztížit odchod od starostí na dostatečně dlouhou dobu, abyste mohli usnout.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button