Zajímavá fakta o Egyptě 10 faktů o Egyptě
Zajímavosti o Egyptě 10 faktů o Egyptě, které vás překvapí. Egypt je země proslulá svými pyramidami, zvířaty a dalšími památkami. Zajímavá fakta o Egyptě.
Obsah článku:
Zajímavá fakta o Egyptě 10 faktů o Egyptě
1) Většina staroegyptských pyramid byla postavena jako hrobky pro faraony (vládce starověkého Egypta) a jejich rodiny. V Egyptě bylo dosud objeveno více než 130 pyramid.
2) Posmrtný život byl pro Egypťany nesmírně důležitý. Věřili, že pokud se tělo mrtvého zachová – což se dělo prostřednictvím procesu mumifikace – jeho duše bude žít v posmrtném životě navždy.
3) Chufuova pyramida v Gíze je největší egyptskou pyramidou. Tato neuvěřitelná stavba váží tolik co 16 budov Empire State!
4) Egyptští muži a ženy nosili make-up. Barva na oči byla obvykle zelená (z mědi) nebo černá (z olova). Egypťané věřili, že make-up má kromě ochrany před sluncem i magickou léčivou moc!
5) Rozvinuté obvazy staroegyptské mumie se mohly táhnout až 1,6 km.
6) Egyptská abeceda obsahovala více než 700 hieroglyfů! Odhalte význam těchto starověkých symbolů a podívejte se na naši úžasnou funkci hieroglyfů.
7) Staří Egypťané věřili ve více než 2 000 božstev! Měli bohy na všechno, od nebezpečí až po domácí práce! Každý z nich měl jiné povinnosti a bylo třeba je ctít, aby byl život v rovnováze.
8) Staří Egypťané považovali kočky za posvátná zvířata. Věří se, že většina rodin chovala kočku jako domácího mazlíčka, který podle nich přinášel do domácnosti štěstí!
9) Hrajete rádi s přáteli stolní hry? No, spousta, staří Egypťané to dělali taky! Jednou z oblíbených her byl Senet, který se hraje již více než 2000 let! Hra spočívala v házení tyčinkami (stejně jako my házíme kostkami), abyste zjistili, o kolik políček se vaše figurka na hrací ploše posune.
10) Staří Egypťané vynalezli mnoho věcí, které používáme dodnes, například papír.
Zajímavá fakta o Egyptě
Bez řeky Nil by byl celý Egypt pouští. V celém Egyptě spadne ročně jen asi 2,5 cm srážek. Každé léto však řeka Nil stoupá díky dešťům u svého pramene daleko na jihu v Etiopii. V takovém případě záplavy pokryjí říční údolí a zanechají sedimenty potřebné pro růst stromů, rostlin a plodin. 10 nejkrásnějších psích plemen na světě.
Egypt se často dělí na dvě části – Horní Egypt na jihu a Dolní Egypt na severu. Úseky se tak jmenují proto, že Nil teče od jihu k severu. Řeka se vlévá do Středozemního moře na severním pobřeží země.
Krajina jižního Egypta se skládá z nízkého pohoří a pouště. Severní Egypt má široká údolí v blízkosti Nilu a poušť na východě a západě. Severně od Káhiry (hlavního města Egypta) se nachází trojúhelníková delta řeky Nil. Tato úrodná krajina je celá pokryta zemědělskými usedlostmi. Účesy pro řídké vlasy.
Neuvěřitelná příroda Egypta
Egypt je domovem nejrůznějších zvířat a rostlin včetně gepardů, hyen, krokodýlů a kober. Zajímavá fakta o Egyptě. Nejlepší místa pro pozorování egyptské fauny a flóry se nacházejí v 21 chráněných oblastech, které zahrnují oázy, pouště, hory, pobřežní oblasti, říční ostrovy a mokřady.
Egypťané měli vždy blízko k přírodě. Staří Egypťané zde zanechali malby a řezby (které jsou k vidění dodnes!) velkých zvířat, jako jsou sloni, hroši, leopardi a gepardi. Tato zvířata byla v Egyptě kdysi běžná, ale dnes jsou vzácná nebo vyhubená kvůli lovu a ztrátě životního prostředí.
Dějiny Egypta
První lidé, kteří žili na březích Nilu, byli lovci a rybáři, kteří se zde usadili před více než 8 000 lety. Naučili se pěstovat plodiny a chovat zvířata a začali budovat vesnice a města. Obchodovali se svými sousedy a naučili se plavit na lodích. Do roku 3000 př. n. l. l. vznikla civilizace. Tři nejstarší plemena koček na světě.
Kolem roku 3100 př. n. l. l. království Horního a Dolního Egypta se sjednotila pod vládou mocného krále, později nazývaného faraon. Tito králové stavěli obrovské pyramidy, chrámy a další působivé památky. Dobývají i další země.
V roce 1000 př. n. l. se Egypt rozdělil na menší části a království upadalo. Mocní sousedé napadli a obsadili egyptské území – v roce 31 př. n. l. se Egypt dostal pod kontrolu Římanů a o několik století později, v roce 640 n. l., Egypt obsadili muslimští bojovníci. Tato arabská vojska vládla Egyptu několik století a založila moderní hlavní město Káhiru.
V roce 1882 Britové vpadli do Egypta a obsadili ho. Britové chtěli získat kontrolu nad Suezským průplavem, který spojoval Středozemní moře s Rudým mořem a výrazně zkracoval cestu z Asie do Evropy. Britové zde zůstali až do vyhlášení nezávislosti Egypta v roce 1952.
Obyvatelé Egypta
Přibližně 90 % Egypťanů jsou muslimové, což znamená, že vyznávají islám. Asi deset procent Egypťanů jsou koptové, jedna z nejstarších větví křesťanského náboženství.
Počet obyvatel Egypta rychle roste. To zatěžuje egyptské zdroje, protože většina lidí žije v úzkém pásu země podél Nilu. Tolik lidí na tak malém území způsobuje přelidnění všude, od škol a nemocnic až po obytné domy a veřejnou dopravu.
Děti jsou v Egyptě vysoce ceněny, zejména ve venkovských oblastech, kde pomáhají na rodinných farmách. Od dětí se také očekává, že se ve stáří postarají o své rodiče.
Egyptská vláda a hospodářství
Díky své geografii, počtu obyvatel, historii a vojenské síle má Egypt v regionu velký vliv. Egypt je demokratická republika, i když někteří kritici tvrdí, že není skutečně demokratická. Až do roku 2005 nebylo možné zvolit více než jednoho prezidentského kandidáta.
Nejcennějšími egyptskými zdroji jsou ropa a zemní plyn, které se vyvážejí do jiných zemí. Mezi další vývozní artikly patří kovy, textil, hospodářská zvířata a chemické výrobky. Důležitou součástí egyptské ekonomiky je také cestovní ruch, neboť návštěvníci přijíždějí za slavnými starověkými památkami a krásnými plážemi.