O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavosti Lucemburska : 20 zajímavostí

Zajímavé informace o Lucembursku: 20 fascinujících faktů o této zemi. Lucembursko je malá země v srdci Evropy. Přestože je geograficky malé, nabízí návštěvníkům řadu fascinujících atrakcí. Lucembursko je skutečným klenotem, od bohaté historie až po nádhernou přírodu. Zde je 20 zajímavostí, které by vás mohly zajímat:

Lucemburské zajímavosti

 

Lucemburské zajímavosti

 

Lucembursko je země s bohatou historií, malebnou přírodou a jedinečnou kulturou. Vícejazyčná atmosféra, historické památky a vynikající gastronomie dělají z této malé země skvělou turistickou destinaci. Ať už patříte mezi milovníky historie, přírody nebo architektury, v Lucembursku si každý najde to své.

1. Vícejazyčnost

 

Lucembursko má tři úřední jazyky – lucemburštinu, francouzštinu a němčinu. Tato jazyková rozmanitost odráží bohatou kulturní mozaiku země.

 

2. Hlavní město

 

Hlavní město

 

Hlavním městem Lucemburska je Lucemburk, který je zároveň jedním z největších městských opevnění na světě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

 

3. Dvojitá pevnost – Zajímavosti Lucemburska

 

Lucembursko je díky své strategické poloze známé jako „Gibraltar severu“. Má dvě pevnosti – Horní a Dolní město, které byly v minulosti důležitými obrannými body.

 

4. Finanční centrum

 

Lucemburské zajímavosti. Lucembursko je jedním z největších finančních center na světě. Sídlí zde mnoho bank, pojišťoven a finančních institucí.

 

5. Údolí Mosely

 

Údolí Mosely se nachází na východě Lucemburska a je proslulé svými vinicemi a malebnými vesničkami. Je to skvělé místo pro milovníky vína a přírody.

 

6. Zámek Vianden – atrakce Lucemburska

 

Vianden je malebný středověký hrad, který je jedním z největších a nejkrásnějších hradů v Evropě. Jeho půvabná architektura každoročně přiláká tisíce návštěvníků.

 

7. Evropská investiční banka

 

Lucemburské zajímavosti. Evropská investiční banka sídlí v Lucemburku a je jednou z největších a nejvýznamnějších mezinárodních finančních institucí na světě.

 

8. Schengenská dohoda

 

Lucembursko je jedním ze zakládajících členů schengenského prostoru. Díky této dohodě mohou občané zemí schengenského prostoru cestovat bez pasových kontrol na vnitřních hranicích.

 

9. Vojenské dědictví

 

Vojenské dědictví

 

Lucembursko má bohatou vojenskou historii. Byla svědkem mnoha konfliktů a válek a její opevnění a bunkry jsou dodnes patrné po celé zemi.

 

10. Dědictví UNESCO

 

Kromě hlavního města se v Lucembursku nacházejí další dvě památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO – historické centrum města Echternach a starobylé budovy ve Wiltzu.

 

11. Mezinárodní instituce – Zajímavosti Lucemburska

 

V Lucemburku sídlí řada mezinárodních institucí včetně Evropské komise, Soudního dvora Evropské unie a Evropského soudu pro lidská práva.

 

12. Lucemburský hrad

 

Lucemburský hrad

 

Tento zámek se nachází v centru Lucemburska a je sídlem velkovévody a velkovévodkyně. Jsou zde také muzea, galerie a krásné zahrady.

 

13. Městské parky – Zajímavosti Lucemburska

 

Lucemburk je obklopen krásnými městskými parky a zahradami. Nejznámější z nich jsou parky Pétrusse, Schuman a Kirchberg, které nabízejí příjemná místa k procházkám a odpočinku.

 

14. Lucemburská kuchyně

 

Lucemburská kuchyně je bohatá na chutné pokrmy. Mezi oblíbená jídla patří Judd mat Gaardebounen (uzené vepřové maso s fazolemi), Gromperekichelcher (vepřové bramboráky) a Quetschentaart (švestkový koláč).

 

15. Národní den

 

Lucemburský státní svátek se slaví 23. Červen, na počest velkovévody. Jedná se o velkolepý svátek s průvody, ohňostroji a hudebními vystoupeními.

 

16. Přírodní rezervace

 

V Lucembursku se nachází několik přírodních rezervací a parků, které chrání jedinečnou biologickou rozmanitost země. Mezi nejznámější patří přírodní park Obersauer, přírodní park Mëllerdall a přírodní park Our. Kde vznikla káva – historie oblíbeného nápoje

 

17. Mullerthalská stezka

 

Müllerthal, známý také jako „Lucemburské Švýcarsko“, nabízí nádhernou turistickou stezku známou jako Müllerthalská stezka. Tato stezka vede malebným údolím, skalními útvary a malebnými vodopády.

 

18. Vinice a víno – zajímavosti Lucemburska

 

Vinice a víno - zajímavosti Lucemburska

 

Lucembursko je proslulé svým vinařstvím a pěstováním kvalitních vín. Vinice se nacházejí převážně v údolí Mosely a nabízejí možnost ochutnat vynikající lucemburská vína. Vypadávání vlasů u mužů

 

19. Lucemburská stráž

 

Lucemburská garda je malá profesionální armáda, která slouží jako stráž Velkovévodského paláce. Jejich slavnostní uniformy a obřadní vystoupení jsou oblíbenou atrakcí pro turisty.

 

20. Festivaly a akce – Zajímavosti Lucemburska

 

Lucembursko nabízí bohatý kalendář festivalů a akcí po celý rok. Mezi nejznámější patří Lucemburský karneval, letní festival v Echternachu, Festival vína a mnoho dalších kulturních a hudebních akcí.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button