O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavosti o Německu 20 zajímavostí

Zajímavá fakta o Německu. Otestujte si svou němčinu pomocí těchto faktů o Německu. Věděli jste, že kalkulačku vynalezl Němec a že Berlín má více mostů než Benátky?Jak dobře znáte Německo? Přinášíme vám směs poučných a zajímavých faktů, které vám pomohou dozvědět se více o Německu nebo si otestovat své znalosti němčiny. Vyzkoušejte si, jak dobře znáte Němce, pomocí těchto 30 nejzajímavějších německých faktů.

 

Zajímavosti o Německu 20 zajímavostí

 

Obsah článku:

1. Německo bylo první zemí na světě, která zavedla letní čas.

Německo bylo první zemí na světě, která zavedla letní čas, známý také jako letní čas. Byl zaveden v roce 1916 uprostřed první světové války s cílem ušetřit energii.

2. Zajímavá fakta o Německu Hlavní město Berlín má více mostů než Benátky.

 

Hlavní město Berlín má více mostů než Benátky

 

Berlín se může pochlubit 960 mosty a 59,8 km2 vodní plochy, kterou tvoří jezera a přibližně 180 km splavných vodních cest. Spolu s okolní spolkovou zemí Braniborsko má nejrozsáhlejší síť vnitrozemských vodních cest v Evropě.

3. Útěk z vězení není v Německu trestný.

Podle německého práva je základním lidským instinktem svoboda, a proto mají vězni právo na útěk z vězení. Útěky však málokdy zůstávají bez trestu, protože vězni jsou odpovědní, pokud při útěku způsobí škodu na majetku nebo ublíží na zdraví jiné osobě.

4. Čerpání pohonných hmot na německých dálnicích je nezákonné

Ačkoli to není zakázáno, řidiči mohou na legendární dálnici zastavit pouze v případě nouze a není dovoleno mít prázdnou nádrž. Řidiči může být uložena pokuta a také pozastavení řidičského oprávnění až na šest měsíců. Chůze nebo běhání po dálnici je rovněž zakázáno a hrozí za něj pokuta ve výši přibližně 90 eur.

5. Německo má zákonné právo rozhodovat o tom, jak se mohou děti jmenovat. 

Německé zákony zakazují jména, která neoznačují pohlaví nebo používají příjmení jako křestní jméno. V roce 2014 byla nejoblíbenějšími jmény pro holčičky Sophie/Sofie a pro chlapečky Maximilian.

6. Fanta vznikla v Německu v důsledku druhé světové války.

Kvůli obchodnímu embargu, které znemožňovalo dovoz sirupu Coca-Cola do Německa, se šéf Coca-Coly rozhodl vytvořit domácí produkt pro trh s využitím dostupných „zbytkových“ produktů, jako je syrovátka a jablečné výlisky. Je to druhá nejstarší značka společnosti Coca-Cola a její druhý nejoblíbenější nápoj mimo Spojené státy. Každý den se jich na celém světě vypije 130 milionů.

7. Zajímavá fakta o Německu Vysokoškolské vzdělání je v Německu pro cizince zdarma

– Školné za bakalářské studium na veřejných vysokých školách bylo zrušeno v roce 2014, protože politici považovali zpoplatnění vysokoškolského studia za „sociálně nespravedlivé“.

8. V Německu se ročně sní více než 800 milionů currywurstů.

– Currywurst  klobása podávaná s pikantní omáčkou je pouliční jídlo, které se v Německu stalo kultovní klasikou. Jen v Berlíně se sní přibližně 7 milionů currywurstů. V Berlíně je dokonce muzeum věnované této oblíbené svačině.
Německo bylo kdysi seskupením malých království, vévodství a knížectví, která byla v roce 1871 sjednocena do Německé říše (Deutsches Reich). Později se z něj stala Výmarská republika, Třetí říše (nacionální socialismus) a v roce 1949 byla země rozdělena na Sovětským svazem podporované Východní Německo (Německá demokratická republika) a demokratické Západní Německo (Spolková republika Německo). Na 3. V říjnu 1990 se Východ a Západ opět spojily.

9. Němčina zůstává jazykem s největším počtem rodilých mluvčích v Evropě.

 

Zajímavá fakta o Německu

 

– Kromě toho, že němčina má největší počet obyvatel v EU, byla kdysi jazykem střední, východní a severní Evropy.
Centrum německého hlavního města se změnilo sedmkrát – všechna tato města byla v té či oné době hlavním městem dnešního německého území: od roku 1990 je hlavním městem opět Berlín: Cáchy (v době karolinské říše), Regensburg, Frankfurt nad Mohanem, Norimberk, Berlín, Výmar (neoficiálně během berlínských nepokojů), Bonn (a Východní Berlín).

10. Zajímavá fakta o Německu Německo je někdy nazýváno „zemí básníků a myslitelů“.

Nebo das land de dichter und denker; Bach, Beethoven a Goethe byli Němci, stejně jako skladatelé Händel, Schumann, Mendelssohn, Brahms, Wagner a R. Strauss. Mezi největší německé filozofy patří Kant, Hegel, Schopenhauer, Nietzsche a Heidegger.

Podle zprávy OAG je Mnichov druhým nejpřesnějším velkým letištěm na světě – v kategorii velkých letišť je přesnější pouze Tokio.

11. Německo se může pochlubit některými z nejslavnějších vynálezů na světě.

– Němcům můžete poděkovat za žárovku, automatickou kalkulačku a automobil. Němci se také zasloužili o objev inzulínu, vynález klarinetu, kapesních hodinek, televize (částečně), parafínu, benzínových a naftových motorů, automobilového motoru, diferenciálu a dalších důležitých zařízení, motocyklu, proudového motoru, LCD displeje a walkmana.

12. Zajímavá fakta o Německu Německo má nejvíce obyvatel v EU, ale jejich počet klesá.

– V Německu žije přibližně 80,9 milionu obyvatel, z toho 3,4 milionu v hlavním městě Berlíně. Nicméně dvě z pěti domácností jsou jednočlenné. Německo má také jednu z nejnižších porodností na světě a vláda očekává, že počet obyvatel do roku 2060 klesne na 67 milionů. Německé ženy rodí své první dítě v průměru ve věku 29 let a statisticky mají 1,4 dítěte, z toho asi třetinu právě  svobodné matky.

13. Je druhou nejoblíbenější destinací pro expaty na světě.

– OECD i Migration Policy Institute ji zařadily na druhé místo. Většina přistěhovalců pochází z Evropy, přičemž tři nejčastější národnosti jsou turecká, polská a italská. Pracovní síla z řad přistěhovalců pomáhá zmírnit dopady nízké porodnosti, prodlužující se průměrné délky života a stárnutí německé společnosti; OSN předpovídá, že do roku 2030 klesne počet Němců na pracovišti na 54 %.

14. Německo je vysoce hodnoceno jako místo pro stárnutí

– Očekávaná délka života v Německu je téměř 81 let (o rok vyšší než průměr OEDC) – 83 let u žen a 78 let u mužů – a v současné době  něco málo přes 26 % populace starší 60 let. Německo je dobrým místem pro odchod do důchodu: v celosvětovém indexu AgeWatch 2015 se umístilo na čtvrtém místě (z 96 zemí), pokud jde o blahobyt starších lidí.

6 receptů na výrobu domácích kondicionérů pro každý typ vlasů

15. Zajímavosti o Německu Berlínská zoo je největší zoologickou zahradou na světě

 

Zajímavosti o Německu Berlínská zoo je největší zoologickou zahradou na světě

 

– V Německu je také registrováno více než 400 zoologických zahrad. Včetně zoologických zahrad, přírodních parků, akvárií, ptačích parků, zvířecích rezervací nebo safari parků je v Německu téměř 700 zařízení.

16. Německý vzdělávací systém přináší špičkové výsledky

– Studenti dosahují nadprůměrných výsledků na škále OECD PISA a 86 % dospělých ve věku 25-64 let má ukončené alespoň vyšší sekundární vzdělání (ekvivalent maturity). To je výrazně nad průměrem EU, který činí 74,2 %.

17. Zajímavá fakta o Německu Německo má vysokou úroveň zaměstnanosti

– V roce 2016 měla více než polovina lidí ve věku 15-64 let placenou práci (43,3 milionu osob) a nezaměstnanost klesla na rekordně nízkou úroveň 4,2 %. Nezaměstnanost mladých lidí byla rovněž jedna z nejnižších v EU a činila 7,7 %. Muži pracují převážně na plný úvazek, zatímco ženy, zejména ty s dětmi předškolního věku, často pracují na částečný úvazek. Německo však přijalo minimální mzdu poprvé až v roce 2015,

18. Zajímavá fakta o Německu Německo je největší ekonomikou v EU.

– s hrubým domácím produktem (HDP) ve výši 3,49 bilionu eur (3,84 bilionu USD) se řadí na čtvrté místo na světě za USA, Čínu a Japonsko.
Německé malé a střední podniky (MSP) se podílejí na celkové hospodářské produkci Německa přibližně 52 procenty – tyto malé a střední podniky (mittelstand) zaměstnávají přibližně 14 milionů pracovníků. Devadesát devět procent německých podniků =  malých a středních podniků a pracují v nich čtyři z pěti učňů.

19. Německo je jedním z největších výrobců automobilů na světě.

 

Německo je jedním z největších světových výrobců automobilůeee

– v roce 2015 prodala 6 milionů vozů. VW Golf je jedním z nejprodávanějších vozů všech dob. V roce 2016 byly nejprodávanějšími značkami automobilů v Německu Volkswagen, Audi, Mercedes a BMW.

20. Německo má více kulturních aktivit a míst než kterákoli jiná země.

– je kulturním místem, v roce 2013 zde bylo 6 200 muzeí, 820 divadel, 130 profesionálních orchestrů a 8 800 knihoven. Muzeí, výstavních síní a galerií je tu více než v jiných zemích (a nejen ve velkých městech) a na výstavy chodí více lidí než na fotbalové zápasy.

Zajímavosti o Rusku 16 zajímavostí

 

Další zajímavosti o Německu:

Zajímavá fakta o Německu

 
Německo je jednou z nejvýznamnějších zemí na světě, kde se ročně vydá přibližně 94 000 knižních titulů. Zde se také koná nejvýznamnější událost mezinárodního knižního průmyslu, Frankfurtský mezinárodní knižní veletrh.

Německo je druhým největším spotřebitelem piva v Evropě – v roce 2012 vypili Němci 2,55 miliardy litrů piva, což je nejméně od sjednocení v roce 1990, ale stále více než kdokoli jiný v Evropě kromě Čechů.

V Německu je více než 1 200 pivovarů, které vyrábějí více než 5 000 značek piva.

Německo je lídrem v oblasti klimatické a energetické politiky – v roce 2011 přijalo rozhodnutí vyřadit do roku 2022 z provozu všechny jaderné elektrárny (které tehdy vyráběly přibližně 18 % spotřebované elektřiny) a nahradit je obnovitelnými zdroji energie a novými ekologickými zásobníky elektřiny.

Německo je s rozlohou 357 022 km2 pátou největší zemí Evropy; větší jsou pouze Ukrajina, Francie, Španělsko a Švédsko. 

Německo sousedí s dalšími devíti zeměmi: Dánskem, Polskem, Českou republikou, Rakouskem, Švýcarskem, Francií, Belgií, Lucemburskem a Nizozemskem.

Německo má vysokou míru zaměstnanosti: v roce 2016 měla placenou práci více než polovina lidí ve věku 15-64 let (43,3 milionu osob) a nezaměstnanost klesla na rekordně nízkou úroveň 4,2 %. Nezaměstnanost mladých lidí byla rovněž jedna z nejnižších v EU a činila 7,7 %. Muži pracují převážně na plný úvazek, zatímco ženy, zejména ty s dětmi předškolního věku, často pracují na částečný úvazek. Německo však přijalo minimální mzdu poprvé až v roce 2015.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button