10 nejsmrtelnějších hadů na světě
Na světě existuje mnoho druhů hadů, kteří jsou schopni zabít člověka. Tento článek vám přináší 10 nejsmrtelnějších hadů na základě analýzy celkové toxicity a potenciálu úmrtí člověka v případě, že nejsou k dispozici léky nebo vhodná protijedy.
Jací jsou nejsmrtelnější hadi na světě? Představujeme vám deset nejnebezpečnějších a nejsmrtelnějších hadů na světě, od mamby černé po tajpana vnitrozemského.
Obsah článku:
10. Mamba černá
Mamba černá je druh extrémně jedovatého hada, který žije v subsaharské Africe. Tento had se může vyskytovat na zemi i na stromech, které se obvykle vyskytují podél savan . Had se živí především ptáky a dalšími malými živočichy. Mamba je také považována za jednoho z nejdelších smrtících hadů na světě. Jejich zbarvení se může lišit, častěji se vyskytuje šedá, olivová nebo tmavě hnědá, přičemž dospělí jedinci jsou mnohem tmavší než mladé mamby. .
Její jed, který je především neurotoxinem, vyvolává příznaky do 10 minut a je smrtelný. Jed způsobuje neurologické poruchy, rozmazané vidění a ochrnutí dýchacího systému. Častá je však také extrémní ospalost, neschopnost mluvit, nevolnost, zvracení a extrémní pocení.
9. Hydrophis belcheri
Hydrophis belcheri je extrémně jedovatý had a je považován za jednoho z nejjedovatějších hadů na světě. Had je poměrně malý, má štíhlé tělo se žlutou barvou a zelenými pruhy. Vyskytuje se v Indickém oceánu, na Filipínách, v Thajském zálivu, na Šalamounových ostrovech a na severozápadním pobřeží Austrálie. Had je tak jedovatý, že jediné kousnutí může oběť zabít za méně než 30 minut. Jeho jed obsahuje vysoké množství neurotoxinů a myotoxinů.
Jediná kapka jeho jedu je údajně dostatečně silná, aby zabila 1 800 lidí. Příznaky zahrnují extrémní bolesti břicha, extrémní krvácení, selhání ledvin a selhání dýchání.
8. Filipínská kobra
Kobra filipínská je velmi jedovatý druh hada, který žije v nejsevernějších koutech filipínských ostrovů. Tento druh je poměrně robustní. Tito hadi mají neurotoxin, který přímo působí na dýchací systém, a jejich jed je velmi silný. Je známo, že způsobuje ochrnutí nervosvalového systému.
Příznaky kousnutí kobrou se často objeví velmi rychle, přibližně do 30 minut, a zahrnují zvracení, migrénu, bolesti břicha, závratě a také potíže s dýcháním.
Samotný jed je smrtelný, což znamená, že případná léčba není vždy úspěšná a obvykle vede ke smrti. Kromě kousnutí má kobra filipínská dokonce schopnost plivat svůj jed na potenciální oběti a způsobit jim vážné poškození očí s následkem trvalé slepoty.
7. Smrtící zmije obecná
Je považován za jednoho z nejsmrtelnějších hadů žijících v Austrálii, na Nové Guineji a v okolních oblastech. Tento druh je podobný zmiji. Mají trojúhelníkovou hlavu a malé šupiny na těle. Mají také velké zuby a mohou mít červenožlutý, hnědý nebo zelenohnědý odstín. Často čekají na svou kořist a přepadávají ji bleskovými útoky.
Smrtící zabiják, jak už název napovídá, obsahuje smrtící neurotoxin, který často způsobuje ochrnutí a úplnou zástavu dechu, což nakonec vede ke smrti do 6 hodin.
6. Zmije Russellova
Zmije Russellova, známá také jako zmije obecná, je jedovatý had, který se vyskytuje především v jihovýchodní Asii, Číně, na Tchaj-wanu a v Indii. Zmije jsou poměrně běžné a běžně se vyskytují v travnatých oblastech nebo v horských oblastech. Jedním z jejich hlavních zdrojů potravy jsou hlodavci. Obvykle se proto vyskytují v okolí lidských obydlí. Jejich zbarvení je obvykle žluté, hnědé a hnědé a může se lišit podle druhu hada.
Zmije Russellova produkuje při jediném kousnutí značné množství jedu, který je pro člověka smrtelný . Mezi příznaky obvykle patří nadměrné krvácení, rychlý pokles krevního tlaku, zvracení, selhání ledvin a také srážení krve. I když je k dispozici protilátka, bolest po kousnutí často přetrvává přibližně čtyři týdny a nakonec způsobí vážné poškození tkáně.
5. Modravý Bungar
Užovka modrá je také velmi jedovatý had z čeledi užovkovitých. Může dorůstat délky až 3,6 metru a jeho zbarvení tvoří modročerné příčné pruhy oddělené žlutobílými mezerami.Vyskytuje se především v jihovýchodní Asii, včetně Indonésie a Thajska, často v blízkosti řek, jezer a rybníků. Živí se především myšmi, jinými hady a drobnými hlodavci. Jed je velmi silný a skládá se z mimořádně účinných neurotoxinů, které jsou schopny paralyzovat svalový systém oběti, což vede k neschopnosti mluvit nebo jasně myslet, při napadení dýchacího systému způsobuje udušení vedoucí k neschopnosti dýchat.
4. Malý taipan
Taipan je dnes považován za jednoho z nejsmrtelnějších hadů na světě, protože má silný jed. Živí se především krysami a dalšími malými zvířaty. Taipani žijí především na severovýchodním pobřeží Queenslandu a v jižním sektoru Papuy-Nové Guineje. Její jed obsahuje vysoké množství neurotoxinů a i jediné kousnutí může způsobit bolesti hlavy, křeče a ochrnutí dýchacích cest během 1-2 hodin.
3. Kobry východní
Makak východní žije téměř ve všech prostředích s výjimkou hustých lesů v okolí Austrálie a jižní části Nové Guineje. Nejčastěji se vyskytují na farmách, protože se živí převážně myšmi.
Tento extrémně smrtící had je poměrně štíhlý. Krokodýl východní je obvykle hnědě zbarvený, ale může mít i černý vzhled. Jsou známé svými malými tesáky, tmavými jazyky a tmavě černýma očima. Aktivnější bývají během dne. Jed tohoto hada je extrémně smrtící, ale bylo zjištěno, že úmrtnost při uštknutí tímto hadem je poměrně nízká – přibližně 10 %, protože had obvykle nevyprodukuje při každém uštknutí velké množství jedu. Mezi příznaky patří náhlý pokles krevního tlaku, silné krvácení, selhání srdce a ledvin. V závislosti na množství jedu vstříknutého při kousnutí se u některých jedinců mohou příznaky projevit velmi rychle, během několika minut.
2. Kobra tygrovaná
Pakobra tygrovaná je další velmi jedovatý had, který žije v jižním sektoru Austrálie a Tasmánie, především v pobřežních oblastech, mokřadech a bažinách. V závislosti na prostředí mají tito hadi velké množství zbarvení, například olivové, žluté, oranžové, hnědé a černé. Jed se skládá z vysoce účinných myotoxinů, neurotoxinů a koagulantů. Příznaky jejich kousnutí mohou zahrnovat extrémní bolest krku a nohou, ochrnutí a samozřejmě dýchací potíže. Naštěstí existuje účinná protilátka, která může zachránit život, pokud je podána včas.Hadi na Slovensku – kompletní průvodce
1. Štěrk
Sysel obecný, známý také jako sysel mojavský, je jedním z nejjedovatějších a nejsmrtelnějších druhů hadů.Žije především v pouštních oblastech jihozápadu Spojených států a také ve středním Mexiku. Zbarvení hada se pohybuje od světle zelené po hnědou, takže snadno splývá s okolím. Kousnutí sysla má však často opožděné příznaky, ale během několika hodin se mohou objevit problémy se zrakem, svalová slabost a také potíže s polykáním. Kromě toho jed obvykle způsobuje dýchací potíže, které vedou k selhání dýchání a nakonec ke smrti. Úmrtí jsou nyní relativně vzácná díky objevu antidota CroFab, které má vysoce účinné neutralizační účinky.