HISTORIE A DINOSAUŘIKuriozity z živočišné říše

Spinosaurus vše o dinosaurech

Spinosaurus je znám pouze z fragmentárních pozůstatků. Odhady velikosti se pohybují až do 18 m, což by z něj činilo nejdelšího masožravce, ačkoli je štíhlejší než T. rex nebo Giganotosaurus.

 

Spinosaurus

 

Spinosaurus

 

Strava: masožravá masožravá potrava ikona
Zuby: ploché a čepelové
Potrava: ryby a možná další dinosauři
Jak se pohyboval: na 2 nohách
Kdy žil: před 95-70 miliony let
Nalezeno v: Egypt, Maroko
Typ dinosaura: velký teropod
Délka: 18,0 m
Hmotnost: 4000 kg

 

Spinosaurus charakteristiky

 

Spinosaurus charakteristiky

 

Paleontologové (lidé zabývající se studiem dinosaurů) se domnívají, že hlava a čelisti spinosaura vypadají podobně jako u současného krokodýla. Paleontologové nedávno zjistili, že spinosaurus mohl plavat na základě svých fyzických znaků. Patřily k nim pavučinové nohy, silné kosti, ostré zuby a nozdry u horní části čenichu. Díky těmto vlastnostem mohli spinosauři snáze plavat v hluboké vodě, chytat kluzkou kořist a dýchat, když byli ve vodě, což z nich dělalo zuřivé a obávané predátory. Spinosaurus je jediným dinosaurem, který uměl plavat, což ho činí jedinečným!

 

 

Fosilie dinosaura

 

Fosilie dinosaura

 

Spinosaurus měl dlouhý ocas, který byl ohebný a pomáhal mu při plavání. V přední části úst měl 6-7 zubů a dalších 12 vzadu. Ačkoli byly tyto přední zuby velmi ostré, neměly drsné hrany, což znamenalo, že nemohl jíst žádná velká suchozemská zvířata, která byla živá.

Spinosaurus obvykle chodil po dvou nohách, i když mohl chodit i po čtyřech. Nohy spinosaura byly kratší než ruce a nebyly příliš ladné, protože jeho chodidla a nohy byly určeny k plavání. Spinosaurus měl mnohem kratší nohy než mnoho jiných dinosaurů, ale jeho ruce byly neobvykle dlouhé a velmi silné.

Dinosaurus Spinosaurus 

 

Spinosaurus žil v polovině křídy, přibližně před 112-97 miliony let. Období křídy skončilo vyhynutím většiny dinosaurů a následovalo hned po období jury, které bylo známé příchodem mnoha nových dinosaurů. Spinosaurus zmizel na konci křídy, když se Země oteplila. To znamenalo, že jejich vodní prostředí vyschlo, a neměli tak dostatek potravy.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button