Kuriozity z živočišné říšeZajímavostiZDRAVÍ A VÝŽIVA

10 nejsmrtelnějších nemocí způsobených komáry

Je pravda, že komáři patří mezi nejnebezpečnější tvory na světě. Stávají se příčinou mnoha onemocnění. Některé z nich jsou neškodné, jiné zabíjejí. Americké Centrum pro kontrolu nemocí uvádí, že více než 1,5 milionu lidí na celém světě přijde každoročně o život kvůli nemocem přenášeným komáry. Podívejme se na 10 nejsmrtelnějších nemocí způsobených komáry.

1. Horečka dengue

1. Horečka dengue
Horečka dengue je jedním z nejnebezpečnějších a nejsmrtelnějších onemocnění způsobených komáry. Za toto onemocnění je zodpovědný komár rodu Aedes. Tito komáři se množí v buňkách našeho těla a způsobují vysokou horečku, bolesti hlavy a kloubů. Vyrážky jsou počátečními příznaky onemocnění. Lékaři doporučují paracetamol, nicméně na toto onemocnění zatím nejsou k dispozici určité léky a léčba.

2. Virus západonilské horečky

2. Virus západonilské horečky


Virus západonilské horečky způsobují komáři rodu Culex. Onemocnění je běžné u zvířat a ptáků, ale podle zpráv se virus vyskytuje i v lidských buňkách. Šíří se slinami a kojením z matky na dítě. Virus ovlivňuje krevní oběh a poškozuje mozkové tkáně. V některých závažných případech může nemoc vést ke křečím, kómatu nebo dokonce smrti.

3. Malárie

3. Malárie


Samičky komára Anopheles kousnou člověka a přenesou virus do krevního oběhu. Ten se stěhuje do jater a ovlivňuje jejich správnou funkci. Parazité malárie se v těle množí, dokud se neobjeví příznaky, jako je horečka, zimnice, pocení, bolesti hlavy a těžká chřipka. Nejběžnějším a velmi doporučovaným antimalarikem je chinin.

4. Žlutá zimnice

4. Žlutá zimnice


Žlutá zimnice je běžná nemoc v Africe a Jižní Americe. Způsobují ji komáři rodu Aedes, zejména Aedes aegypti. Tento virus se v těle udržuje v inkubačním stavu čtyři až sedm dní, dokud se u nakažené osoby nezačnou projevovat příznaky, jako jsou silné bolesti hlavy, nevolnost a silná horečka. Dosud nebyla objevena žádná speciální léčba pacientů se žlutou zimnicí. K léčbě pacientů bylo vyvinuto několik vakcín, jejich účinek však netrvá dlouho. Jakmile vakcína přestane působit , nemoc se znovu objeví, proto lékaři důrazně doporučují dodržovat určitá bezpečnostní opatření, jako je péče o hygienické potraviny a zdravé prostředí.

5. Horečka údolí Rift

5. Horečka údolí Rift (RVF)


Horečka Rift Valley je běžná u lidí, kteří žijí s domácími zvířaty, jako je skot, buvoli, ovce, krávy a kozy. Toto onemocnění je způsobeno virem RVF z rodu Phlebovirus z čeledi Bunyaviridae. Z různých zpráv z let 1910 až 2000 vyplývá, že v různých částech světa, zejména v zemích, jako je západní Afrika, Saúdská Arábie a některé části Asie, propukla závažná epidemie RVF.

co si dát k obědu během týdne

6. Encefalitida Murray Valley

6. Murray Valley encefalitida


Murray Valley encefalitida je další smrtelná nemoc způsobená komáry. V Austrálii je nejvyšší počet obětí encefalitidy v údolí Murray. Oběti tohoto onemocnění nemají výrazné příznaky, ale obvykle se u nich objevují bolesti hlavy, ztuhlost šíje, křeče a ospalost. Pokud se tyto příznaky objeví, pacienti by měli být okamžitě dopraveni do nemocnice.

7. Chikungunya

7. Chikungunya
Chikungunya je další smrtelné onemocnění způsobené komáry rodu Aedes, zejména Aedes aegypti a Aedes albopictus. Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří bolesti kloubů, bolesti hlavy, zvracení, bolesti zad a kožní vyrážky. Onemocnění je zvládnutelné, pokud jsou předepsány správné léky.

8. Japonská encefalitida

Japonská encefalitida je závažné infekční onemocnění mozku. Je způsobena komářím štípnutím. Japonská encefalitida je běžné onemocnění v Asii, na Nové Guineji a v severním Queenslandu. Mezi závažné příznaky tohoto onemocnění patří vysoká horečka, křeče, kóma a silné bolesti hlavy. Lékaři obvykle léčí pacienty s tímto onemocněním očkováním.

9. Psí červ (Dirofilaria immitis)

Psí červivost (Dirofilaria immitis) je jedním z nejzávažnějších život ohrožujících onemocnění způsobených červy a komáry. Měli byste se vyvarovat toho, abyste měli doma zvířata, jako jsou psi, kočky a papoušci , protože tito komáři napadají hlavu jejich . Toto onemocnění je běžné v USA a Kanadě.

10. Západní koňská encefalitida (WEE)

Culicinae


Západní koňská encefalitida (WEE) byla poprvé objevena ve 30. letech 20. století v Kanadě a Mexiku. Toto onemocnění způsobuje komár Culex tarsalis. Nyní je k dispozici vakcína, která pacienty s tímto onemocněním vyléčí. Každoročně je hlášeno více než tisíc úmrtí na WEE. Toto onemocnění je běžné u lidí i koní.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button