Kuriozity z živočišné říšeSLIEPKY

Co bylo pravděpodobnější, slepice nebo vejce? Zde je odpověď

Co bylo pravděpodobnější, slepice nebo vejce? Je to ta stará hádanka, která v průběhu věků vyvolala mnoho sporů: byla první slepice, nebo vejce? Je to tak složitá otázka, protože ke snesení vejce je zapotřebí slepice, ale slepice pocházejí z vajec, takže tu máme neuchopitelný koloběh života, který zřejmě nemá jasný počáteční bod.

 

Co bylo pravděpodobnější, slepice nebo vejce?

 

Která byla spíše slepice nebo vejce

 

Naštěstí o tom nemusíte donekonečna přemýšlet. Tuto záhadu můžeme rozluštit pomocí nástrojů vědy, konkrétně principů evoluční biologie. Pojďme na to. 100 faktů o slepicích a jejich vejcích.

 

První vejce

 

První vejce

Vejce se vyskytují v celé živočišné říši. Technicky vzato je vajíčko pouze nádoba s membránou, ve které může embryo růst a vyvíjet se, dokud není schopno samostatného života.

 

Zaměřme se však na typ ptačího vejce, který známe dnes. Ty se poprvé objevily na scéně s vývojem prvních amniot před mnoha miliony let. Před jejich příchodem byla většina živočichů závislá na vodě a kladla vajíčka do rybníků a jiných vlhkých prostředí, aby nevyschla.

V určitém okamžiku se začal vyvíjet jiný druh vajíčka, které mělo uvnitř tři další membrány: chorion, amnion a allantois. Každá membrána má trochu jinou funkci, ale přidáním všech těchto dalších vrstev vznikl pohodlně uzavřený systém podpory života „vše v jednom“: embryo může přijímat uložené živiny, ukládat přebytečné odpadní produkty a dýchat bez potřeby vnějšího vodního prostředí. Další tekutiny uzavřené v amnionu a pevném vnějším obalu také poskytují dodatečnou ochranu. Bojová plemena slepic

 

Co bylo pravděpodobnější, slepice nebo vejce?

 

Která byla spíše slepice nebo vejce

 

Plodová vejce byla velkou událostí. Otevřely zcela nový svět možností pro pozemní místa kladení vajíček a dodatečné blány připravily půdu pro větší (a hlavně lepší) vajíčka.

 

Stále si nejsme jisti, kdy přesně se to stalo, zejména proto, že. Z vaječných obalů se nedochovaly příliš kvalitní fosilie, takže vědci nemají jasný záznam o tom, kdy a jak se plodová vejce vyvíjela. Náš nejlepší odhad je, že poslední společný předek tetrapodů (čtyřnohých živočichů s páteří) a amniot (čtyřnohých živočichů s páteří, kteří kladou vajíčka se všemi těmi vrstvami navíc) žil asi před 370-340 miliony let, i když některé zdroje uvádějí, že. První druhy amniot žily dříve, před 312 miliony let. Dnešní savci, plazi a ptáci jsou potomky prvních amniot.

 

(Zůstává nám tedy další otázka, která nás vyvede z míry: co bylo dřív, amniot nebo plodové vejce? Prozatím však zůstaňme u kuřat.)

 

První kuřata

 

První kuřata

Úplně první existující kuře by bylo výsledkem genetické mutace (nebo mutací), ke které došlo v zygotě vytvořené dvěma téměř-kuřaty (nebo proto-kuřaty). Co bylo pravděpodobnější, slepice nebo vejce? To znamená, že se dvě protomláďata spářila, spojila svou DNA a vytvořila první buňku prvního mláděte. Někde v této první buňce došlo ke genetickým mutacím, které se během růstu kuřecího embrya zkopírovaly do všech ostatních buněk těla. Výsledek? První skutečné kuře. Vysoké nosnice 13 plemen nosnic

 

Kdo byli pravděpodobní rodiče tohoto prvního skutečného kuřete? Pták džungarský červený (Gallus gallus) pochází z několika zemí jihovýchodní Asie, včetně Indie, jižní Číny, Indonésie, Malajsie a Singapuru. Předpokládá se, že červenou džungarskou drůbež domestikovali lidé v Asii a dále se rozšířila po celém světě jako méně agresivní a plodná slepice, kterou známe a milujeme dnes (Gallus gallus domesticus).

 

Archeologické nálezy naznačují. Červená džungarská drůbež byla poprvé domestikována asi před 10 000 lety. Přestože analýzy DNA a matematické simulace naznačují, že domácí kuřata se ve skutečnosti od džungarského ptactva oddělila mnohem dříve (odhadem před 58 000 lety). Existují také důkazy, které naznačují, že původ domácího kuřete může být poněkud složitější. Geny pro žluté zbarvení nohou mnoha kuřat. Je možné, že pocházejí z šedého ptáka pralesního (Gallus sonneratii), nikoliv z červeného ptáka pralesního, což naznačuje, že se tyto druhy někde křížily. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

Vraťme se k naší původní otázce: vzhledem k tomu, že plodová vejce se objevila asi před 340 miliony let a první kuřata se vyvinula nejdříve před 58 000 lety, můžeme s jistotou říci, že vejce bylo první.

První slepičí vejce

 

První slepičí vejce

 

Ale počkat – netvrdili někteří vědci, že kuře bylo vlastně první?

Tvrdí to někteří vědci, kteří zkoumali, jak se tvoří skořápky slepičích vajec. Vaječná skořápka se skládá převážně z uhličitanu vápenatého (CaCO₃). Slepice získávají zásoby vápníku pro tvorbu vaječné skořápky ze zdrojů potravy (skořápky mořských živočichů bohaté na vápník. jako jsou lastury ústřic nebo krevet, jsou z tohoto důvodu oblíbenou pochoutkou pro slepice z dvorku).

 

Aby se skořápka vytvořila, musí být vápník uložen ve formě krystalů CaCO₃ a slepice se spoléhají na specifické bílkoviny. umožňují tento proces. Jeden takový protein se nazývá ovocleidin-17 (zkráceně OC-17). Nachází se pouze ve vaječníku slepice, což vede k domněnce, že slepice musela přijít dříve než vejce. Bez OC-17 totiž nemůže dojít k tvorbě slepičích vajec. (Zajímavé je, že tento protein je zřejmě zodpovědný za urychlení tvorby vaječné skořápky. Umožňuje slepicím vytvořit vejce od nuly a snést je do 24 hodin.)

 

Co bylo pravděpodobnější, slepice nebo vejce?

 

Která byla spíše slepice nebo vejce
Která byla spíše slepice nebo vejce

 

Nakonec je tato otázka do jisté míry falešnou dichotomií. Vejce jistě vznikla dříve než slepice, ale slepičí vejce ne – jedno bez druhého nelze mít. Co bylo pravděpodobnější, slepice nebo vejce? Pokud bychom si však měli vybrat stranu na základě evolučních důkazů, jsme na straně vajec.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button