SLIEPKYZemědělská zvířata

Jak pomoci mláděti z vejce – Líhnutí mláďat

jak pomoci kuřeti vylézt z vejce. Mezi chovateli kuřat na dvorku panuje shoda, že byste neměli pomáhat s inkubací kuřat, ale mnoho lidí to dělá, pokud inkubace nebyla optimální. Tento článek vám pomůže pochopit, proč se kuřata nemohou vždy vylíhnout sama, proč obvykle není dobré zasahovat, a pokud se rozhodnete asistovat, jak pomoci kuřatům při líhnutí.

 

Jak pomoci kuřeti z vejce

 

Jak pomoci kuřeti z vejce

 

Mláděti se z mnoha důvodů nemusí podařit vyprostit ze skořápky. Patří mezi ně síla snůšky, poloha snůšky, poloha vzduchových buněk, přerušené líhnutí a nesprávná vlhkost během inkubace.

 

Slabé mládě

Mládě, kterému se podaří vylézt ze skořápky, je z této námahy vyčerpané. Někdy mládě prostě nemá dost síly a vyčerpá se, než úkol dokončí.

 

Špatná poloha mláděte

Mládě, které se má vylíhnout, by mělo mít hlavu pod pravým křídlem a být připraveno prorazit skořápkovou blánu do vzduchové komůrky. Mládě, které má hlavu pod levým křídlem nebo mezi nohama, nemůže otočit hlavu, aby prorazilo krunýř. Mezi příčiny špatné polohy patří vysoká vlhkost během inkubace, špičatý konec vejce vyšší než tupý konec během inkubace nebo vejce, která jsou neustále otáčena, zatímco se pták snaží změnit polohu před vylíhnutím. Bojová plemena slepic

 

Špatná poloha vzduchových buněk

Pokud se vzduchová komůrka nenachází na tupém konci vejce, má mládě příliš málo místa na to, aby otočilo hlavu a rozbilo skořápku po celém obvodu. Mezi příčiny špatného umístění vzduchových buněk patří nesprávné otáčení nebo umístění vajec tupým koncem níže na líhni než špičatým koncem.

 

Narušené líhnutí

Otevření inkubátoru během líhnutí ovlivňuje teplotu i vlhkost. Vylíhlá mláďata, která prochladnou, se mohou přestat snažit vylíhnout, dokud se znovu neohřejí. Snížená vlhkost vzduchu může způsobit vysušení skořápkových blan, které se spojí a omezí pohyb.

 

Inkubační vlhkost – Jak pomoci mláděti vylézt z vejce

 

Inkubační vlhkost - Jak pomoci mláděti vylézt z vejce

Než se dostaneme k tomu, jak pomoci mláďatům při líhnutí, zopakujme si, co víme o vlhkosti při inkubaci.

Čím sušší je vzduch v inkubátoru, tím rychleji se z vajec odpařuje vlhkost přes jejich skořápky. Čím vlhčí je vzduch, tím pomaleji se vlhkost z vajec odpařuje. Pro úspěšné líhnutí se musí vlhkost z vajec odpařovat správnou rychlostí.

Příliš nízká

Pokud je vlhkost při inkubaci příliš nízká, mohou se embrya na počátku inkubace přilepit na skořápkovou blánu a uhynout. Ty, které pokračují v růstu, mohou být malé a příliš slabé na to, aby se vylíhly, mohou se vylíhnout a nevylíhnout se nebo mohou mít prasklou skořápku po celém obvodu, ale nepodaří se jim uvolnit, než blána vyschne. Nízká vlhkost se projeví, pokud je povrch nádoby na vodu příliš malý nebo pokud se voda obalí chmýřím, které brání odpařování a způsobuje pokles vlhkosti.

 

Příliš vysoká

Pokud je vlhkost příliš vysoká, může se stát, že vzduchová buňka zůstane příliš malá na to, aby poskytla dostatek kyslíku, a mládě se udusí. Nebo může být skořápková blána příliš gumová, než aby ji mládě mohlo prorazit. V obou případech nemá mládě šanci se rozkoukat. Vysoká vlhkost v inkubátoru může být způsobena vysokou okolní vlhkostí nebo špatným větráním inkubátoru.

Vlhkost během líhnutí

Během líhnutí by měla být vlhkost vyšší než během inkubace. Například v inkubátoru, kde je během inkubace požadována relativní vlhkost kolem 60 %, by měla být během líhnutí zvýšena na 70 %. Vlhký teploměr 30 – 31 °C ( během inkubace obvykle stoupá na 31 – 33 °C během líhnutí. V návodu k použití inkubátoru jsou obvykle uvedeny podrobnosti pro konkrétní model.

 

  • Vejce vodních ptáků a menší vejce bantamů a perliček vyžadují k vylíhnutí více vlhkosti než ostatní vejce.
  • Všechna vejce vyžadují s postupujícím létem více vlhkosti a jejich skořápky se stávají poréznějšími. Dostatečná vlhkost během líhnutí zabraňuje vysychání skořápkových blan a jejich slepení, čímž se mláďata vlastně zabalí do pouzdra a nedojde k jejich vylomení ze skořápky.

 

Pomáhat kuřatům vylézt z vajec není dobrý nápad.

 

Pomáhat kuřatům vylézt z vajec není dobrý nápad.

Pokud jsou inkubační podmínky optimální, může být neúspěšné líhnutí dědičným problémem. V tomto případě není dobré pomáhat mláďatům z vajec, protože se nemusí dožít vysokého věku. I když mládě přežije, je pravděpodobné, že mládě, které není dostatečně silné, aby se vylíhlo, bude mít během svého života další zdravotní problémy. A jako chovatel může produkovat více slabých mláďat, která budou mít problémy s líhnutím.

Jak pomoci kuřeti z vejce. Kromě dědičných problémů má potomek často křivé nohy nebo zkroucený krk. Může být neschopný stát, což ztěžuje nebo znemožňuje chůzi a jídlo. Pokud vás láká pomoci mláděti vylézt ze skořápky, připravte se na péči o ptáka se zvláštními potřebami.

K problému přispívá i otevření inkubátoru, aby se pomohlo jednomu mláděti, protože se snižuje vlhkost. Můžete přijít o mláďata, která by se úspěšně vylíhla, kdybyste je nechali na pokoji.

 

Jak pomoci s líhnutím mláďat

 

Jak pomoci s líhnutím mláďat

Když je vejce připraveno k vylíhnutí, mládě uvnitř prorazí první otvor ve skořápce. Od chvíle, kdy se objeví otvor, až do okamžiku, kdy mládě rozdělí skořápku a vylíhne se na svobodu, uplyne několik hodin až celý den. Jak pomoci kuřeti z vejce. To, že se mládě přestalo štěpit do skořápky, neznamená, že je úplně hotové. Může to být nutný odpočinek.

 

Jak pomoci kuřeti z vejce

 

Jak pomoci kuřeti z vejce 2

 

Na druhou stranu, pokud se mláďata stále líhnou, ale jedno z nich „odpočívá“ déle než 12 hodin, je možné, že to vzdalo. Může být příliš slabé na to, aby se vylíhlo, což znamená, že je pravděpodobně příliš slabé na to, aby přežilo, jakmile se dostane ze skořápky. Pokud se přesto rozhodnete do toho jít, budete muset vědět, jak pomoci mláděti vylíhnout se, a proto vám přinášíme několik důležitých pravidel, kterými je třeba se řídit:

 

  • Neposkytujte pomoc, dokud se skořápka nevylíhne. Mládě, které je nedostatečně vyvinuté nebo příliš slabé na to, aby se vylíhlo, pravděpodobně nepřežije.
  • Pokud se mládě i nadále neúspěšně snaží vylíhnout ze skořápky, pinzetou ho od skořápky odštípněte. Pracujte pečlivě.
  • Pokud uvidíte krev, zastavte a počkejte několik hodin. Pomocník, který krvácí, může vykrvácet.
    Blánu skořápky, která vyschla – z průsvitné bílé se stala pergamenově hnědou – je třeba jemně navlhčit.
  • Vejce zabalte do teplé (ne horké) vlhké (ne mokré) utěrky. Do trubice nekapejte vodu, jinak hrozí nebezpečí utopení ptáka. Když blanka změkne, odloupněte z kuřete pinzetou malé kousky. Může trvat poměrně dlouho, než membrána změkne natolik, že se uvolní.
  • Nikdy netahejte za suchý polotovar nebo částečně změklý polotovar, který nelze snadno oddělit. Tahání za zaseknutou blanku může štěněti natrhnout kůži nebo otevřít cévu, což může vést ke zranění nebo krvácení.
  • Jakmile se mládě zbaví skořápky a blan, vraťte je do inkubátoru, aby se zahřálo a odpočinulo si.

Tajemství, Jak pomoci kuřeti z vejce

 

Tajemství, Jak pomoci kuřeti z vejce

Tajemství pomoci mláďatům z vajec spočívá v tom, že víte, kdy podat pomocnou ruku a kdy počkat a uvidíte. Jak pomoci kuřeti z vejce.

Lepším plánem je provozovat inkubátor za optimálních podmínek a pak nechat rozhodnout přírodu. Mládě, které je dostatečně silné na to, aby se samo vylíhlo ze skořápky, má větší šanci stát se vitálním a zdravým ptákem než mládě, kterému jste pomohli.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button