Kuriozity z živočišné říšeZAJÍMAVOSTI O ZVÍŘATECH

Zvířata objevená v roce 2020 – 15 nově objevených druhů zvířat

V tomto světě je objevení nového druhu vzrušující událostí, která představuje záblesk nevyužitého bohatství biologické rozmanitosti, jež se stále skrývá po celém světě. Zvířata objevená v roce 2020. Každý rok, když vědci zkoumají světové ekosystémy, hledají herbáře a houby, sledují DNA organismů a stále častěji procházejí sociální média, narazí na druhy rostlin a hub, které nebyly vědecky popsány.“

Letos bylo popsáno mnoho nových druhů, včetně několika hadů, žab, hmyzu a dokonce i nových druhů primátů. Vědci, kteří se zaměřili na oceán, spatřili velrybu zobákovitou, která může být novým druhem, a záhadného sifonofora, který je považován za nejdelšího živočicha, jaký byl kdy zaznamenán.

Rostliny a houby také stále představují neprobádanou hranici rozmanitosti. Letos bylo pojmenováno 156 rostlin a hub z Afriky, Asie, Ameriky a Velké Británie. Botanická zahrada v Missouri nedávno pojmenovala 10 objevů charismatických rostlin z roku 2020, včetně nového druhu ebenovníku, masožravé rosnatky a nové máty. I když je určitý druh pro vědu nový, neznamená to, že nebyl nikdy pozorován nebo pojmenován.
„Mnoho druhů, které jsou pro vědu nové, již lidé v oblasti původu znají a používají.“

 

Z nejmenší skupiny primátů na světě pochází nový myší lemur

 

  Z nejmenší skupiny primátů na světě pochází nový myší lemur

 

Lemuři, skupina plachých nočních primátů, žijí na ostrově Madagaskar a jsou považováni za nejmenší skupinu primátů na světě. Jsou velké asi jako lidská pěst. Vědci odlišili tento nový druh, lemura myšoka Jonášova (Microcebus jonahi), od ostatních lemurů myšoka na základě jeho vzhledu a také genomických údajů a mitochondriální DNA. Zvířata objevená v roce.  Zvíře na f

 

Lemur myšoka Jonášova je o něco větší než průměrný lemur myšoka a má červenohnědé tělo s bílým pruhem na nose, hustou srst a malé uši. Pokud je vědcům známo, vyskytuje se pouze v malém pruhu nížinného deštného lesa na severovýchodě Madagaskaru, v národním parku Mananara Nord. Zde mu hrozí odlesnění. Existuje 108 druhů lemurů a 25 druhů lemurů myšoků. Všem hrozí vyhynutí. Zvíře na

 

Drobná liliputánská žába

 

  Drobná liliputánská žába

 

 

Expedice do bolivijského pralesa odhalila novou žábu, jednu z nejmenších na světě
Drobná liliputánská žába, která měří asi 10 milimetrů, což je velikost tablety aspirinu, byla nalezena v tunelech pod mechem a humusem v mračném lese v údolí Zongo nedaleko La Pazu v Bolívii. Podle vědců je velmi obtížné ho najít, a to i přes jeho charakteristické volání.

Krásné a ohrožené druhy langurů nalezené v Myanmaru

 

Zvířata objevená v Krásné a ohrožené druhy langurů nalezené v Myanmaru

Na základě vzorků tkání z muzejních exemplářů, druhů chovaných v zajetí a vzorků trusu divokých zvířat odebraných v myanmarských lesích byl v laboratoři identifikován nový druh primáta – langur popa.
Je známo pouze asi 200 až 260 jedinců langurů popa, kteří se vyskytují ve čtyřech oddělených populacích. Nejbezpečnější populace podle vědců žije v lese o rozloze pouhých 26 km2, což nemusí být dostatečný prostor pro udržení rostoucí populace. Ačkoli jeho stav nebyl oficiálně posouzen, podle kritérií Červeného seznamu IUCN splňuje podmínky pro označení „kriticky ohrožený“. 10 nejmenších žijících živočichů na světě.

 

Nový indický kůň Viper pojmenovaný po postavě Harryho Pottera

 

Zvířata objevená v Nové Indii Zmije Con Harryho postavy

V Himálaji byl nalezen nový druh zelené zmije, pojmenovaný Trimeresurus salazar neboli Salazarova zmije, podle Salazara Zmijozelského, postavy z knihy J.K. Rowlingové o Harrym Potterovi. Had, který žije v noci a má na hlavě a těle unikátní červenooranžový pruh, byl objeven během herpetologické expedice v nejsevernějším indickém státě Arunáčalpradéš, který se v posledních desetiletích stal domovem mnoha nových objevů, rostlin a zvířat.

Falešný gekon nalezen na Filipínách

 

Falešný gekon nalezen na Filipínách

Na jihovýchodním cípu hlavního filipínského ostrova Luzon našli vědci při sběru několik druhů nepravých gekonů, z nichž poslední dostal letos své jméno: (Pseudogekko hungkag) – lesní gekon s dutými příbytky. Hungkag znamená ve filipínštině „dutina“ a je to narážka na tendenci gekonů schovávat se v dutých místech, jako jsou klády. Podél ocasu má znaky ve tvaru obráceného písmene „Y“ a zlatožluté oči, které se odrážejí ve světle baterky. Zvířata objevená v roce. Gekon lesní má pouze 10 let. druhů rodu Pseudogekko (gekon falešný), které se vyskytují výhradně na Filipínách. Díky jejich rychlému pohybu a maskování je velmi obtížné je najít. O jejich areálu a nárocích na stanoviště je známo jen málo. Zvíře na n

 

Madagaskarská obří žába Zvířata objevená v roce

 

Zvířata objevená v roce Madagaskarská obří žába

 

Ačkoli je tato madagaskarská obří žába pro vědu nově popsaná, u stolu je dobře známá.
Žáby a žabí stehýnka jsou na jídelníčku v mnoha madagaskarských městech, kde se obří žáby chovají v rybnících nebo je lze snadno ulovit na venkově a přinést na stůl. Jeden z těchto obřích druhů žab, který dosahuje délky těla více než 10 centimetrů, upoutal pozornost vědců. Pomocí genetické analýzy vědci zjistili, že tato žába je sice místním obyvatelům známá, ale vědě neznámá. Ve svém rodu byl odlišen od ostatních druhů žab rodu Mantidactylus a pojmenován Mantidactylus radaka. Radaka je tradiční název pro velkou žábu. Na Madagaskaru je v současnosti rozlišováno 362 druhů žab.

 

V Brazílii bylo nalezeno 15 nových druhů vos parazitujících na pavoucích

 

Zvířata objevená v roce nový druh vosy

 

Skupina vědců objevila 15 nových druhů vos v andských mračných lesích a amazonském deštném pralese v Brazílii. Všechny vosy jsou z rodu Acrotaphus a všechny parazitují na pavoucích jedinečným způsobem. Samičky používají jed, který pavouka v síti dočasně paralyzuje. Vosa pak na pavouka naklade jedno vajíčko. Zatímco pavouk hostí vosí vajíčko, vytváří síť, která chrání vyvíjející se vosí kuklu. Jakmile se z vosího vajíčka vylíhne larva, sežere pavouka a poté se zakuklí a žije ve speciálně vytvořené síti.

 

Počet orchidejí popsaných v Nové Guineji Zvířata objevená v roce

 

. Počet orchidejí popsaných na Nové Guineji

Odborník na orchideje z Královské botanické zahrady objevil na biologicky bohatém ostrově Nová Guinea neuvěřitelných 19 druhů nově popsaných orchidejí žijících na stromech. Tři z nových druhů pocházejí z rodu Dendrobium, který je známý svými krásnými květy. Dalších 16 druhů patří do rodu Bulbophyllum, které jsou obvykle opylovány, a proto mají květy, které se zdají být chlupaté. Na Nové Guineji roste nejvíce druhů rostlin ze všech ostrovů a vědci se domnívají, že existuje ještě mnoho druhů, které dosud nebyly pojmenovány. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků.

 

Lesklý mník z USA konečně dostal jméno

 

Zvířata objevená v roce Mlok lesklý z USA konečně dostal jméno

Vědci identifikovali nový druh mloka pomocí technologie sekvenování DNA nové generace. Mlok se vyskytuje v pramenech a malých potocích v oblasti Sandhills v americkém státě Severní Karolína. V tomto státě žije 64 pojmenovaných salamandrů, což je více než v jakémkoli jiném státě.

Tento šupinatý druh keře se stal zcela novou skupinou rostlin.

 

Tento šupinatý druh keře se stal zcela novou skupinou rostlin.

V jižní poušti Namibie byl nalezen unikátní stálezelený keř Tiganophyton karasense. Analýza DNA ukázala, že tento trpasličí keř je natolik odlišný, že jej lze považovat za samostatnou čeleď Tiganophytaceae. Má šupinovité listy a daří se mu v polopoušti, kde přežívá při teplotách až 36 °C. Je známo méně než 1 000 keřů.

 

Obří škorpion nalezen na Srí Lance Zvířata objevená v

 

Zvířata objevená v roce Obří škorpion nalezený na Srí Lance

Při nočním průzkumu národního parku Yala, nejpopulárnější divoké oblasti Srí Lanky, vědci objevili nový druh štíra, který dostal jméno Heterometrus yaleensis neboli obří štír z Yaly. Samice tohoto druhu mohou dorůstat délky až 103 mm a samci až 75 mm. Velcí lesní štíři se vyskytují pouze na ostrově Srí Lanka v Indickém oceánu, kde zájem o štíry vyvrcholil po sérii úmrtí způsobených štírem červeným. Štíři jsou obětí nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy, protože jsou oblíbení jako domácí mazlíčci.

 

Duhový had září ve Vietnamu

 

Duhový had září ve Vietnamu

Vědci letos popsali nového hada z vietnamské provincie Ha Giang. Jeho podivně vzorované tělo, duhovka a nedostatek jasného světla v očích jsou přizpůsobeny jeho podzemnímu způsobu života.
Vědci se domnívají, že tento druh, který pojmenovali Achalinus zugorum, se vyvinul dříve než většina ostatních hadů a mohl by pomoci vrhnout nové světlo na evoluci hadů. Protože se však většinou zdržují pod zemí, je obzvláště obtížné je najít.

 

Fialový krab nalezen v Indii Zvířata objevená v Indii

 

Fialový krab nalezený v Indii

Tento nový druh pavouka byl nalezen na pilířích mostu v blízkosti mangrovových porostů v ústí řeky Chithari v indické Kérale. Je fialový a velmi malý – 14 x 13 mm a je prvním zástupcem rodu, který byl u nás nalezen. Krabi jsou považováni za „ekosystémové inženýry“, protože jejich nory provzdušňují půdu a jejich strava recykluje živiny. Vědci plánují další průzkum oblasti této skryté rozmanitosti.

 

Šest nových druhů hub objevených ve Velké Británii, jeden poblíž letiště Heathrow Zvířata objevená v oblasti

 

Ve Velké Británii objeveno šest nových druhů hub, jeden z nich poblíž letiště Heathrow

Letos bylo pojmenováno šest nových druhů muchomůrek. Tři byly nalezeny ve Skotsku a tři v Anglii. Všechny jsou z rodu Cortinarius, který podporuje růst stromů, jako jsou duby a borovice. Jeden z druhů, Cortinarius, byl nalezen u řeky na hranici londýnského letiště Heathrow, jednoho z nejrušnějších letišť na světě.

 

Nový výrazný sametový pavouk pojmenovaný po herci Joaquinu Phoenixovi Zvířata objevená ve

 

Zvířata objevená v roce Nový výrazný sametový pavouk pojmenovaný po herci Joaquinu Phoenixovi

Tento nový druh sametového pavouka nalezený v Íránu má výrazný červenobílý vzor, který vědcům připomněl ikonický úsměv Jokera ztvárněného hercem Joaquinem Phoenixem ve filmu z roku 2019. Malý pavouk, pojmenovaný Loureedia phoenixi, měří pouhých 8 mm a je prvním zástupcem svého rodu, který byl nalezen mimo Středozemní moře. Pavouci Loureedia vykazují jedinečné chování, jako je stavba společných hnízd a společná péče o mláďata. Největší pavouci na světě

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button