Kuriozity z živočišné říšeZAJÍMAVOSTI O ZVÍŘATECH

10 nejmenších žijících zvířat na světě

 Úžasný a zajímavý seznam 10 nejmenších žijících zvířat na světě.

Nejmenší opice: trpasličí trpasličí opice

Nejmenší opice Marmoška pygmejská


Opice rhesus pygmy je jednou z nejmenších opic na světě. Dospělí jedinci váží jen 110 až 140 gramů a dorůstají délky pouhých 10 cm. Žijí v amazonském deštném pralese. Mají ostré zuby a drápy. Jsou však poměrně učenliví a oblíbení v obchodě s exotickými zvířaty.

Nejmenší kůň: Pony

Nejmenší kůň miniaturní kůň


Miniaturní koně se vyskytují v mnoha zemích, zejména v Evropě a Americe. Pojmenování miniaturního koně se určuje podle výšky zvířete, která je v závislosti na registru plemen obvykle menší než 1 metr.

Nejmenší pták: kolibřík včelí

Nejmenší pták Včela Kolibříci


Kolibřík včelí neboli Zunzuncito je druh kolibříka, který se vyskytuje v hustých lesích a na okrajích lesů na ostrově Kuba a na ostrově Isla de la Juventud, který je rovněž součástí Kuby. S hmotností asi 1,6-2 g a délkou 5-6 cm je nejmenším žijícím ptákem. Zvíře na g

Nejmenší tarsiér: Tarsiér filipínský

Nejmenší tarsiér Filipínští tarsiéři


Tarsier filipínský je na Filipínách ohroženým druhem. Patří do přibližně 45 milionů let staré čeledi Tarsiidae, jejíž název je odvozen od jejich prodlouženého „tarsu“ neboli kotníkové kosti. Tarsier filipínský (Tarsius syrichta) je velmi zvláštní malé zvíře. Ve skutečnosti je to jeden z nejmenších známých primátů. Navíc není větší než ruka dospělého muže.

Nejmenší prase: Minipig

Nejmenší prase Miniaturní prase


Miniprasátko je plemeno prasete vyvinuté a používané pro lékařský výzkum nebo určené jako domácí zvíře. Tato menší prasata byla nejprve používána pro lékařský výzkum v Evropě a poté v 80. letech 20. století. 20 let. století přišli do USA jako domácí mazlíčci. Od té doby vědci na celém světě využívají zvířata ke studiím, mimo jiné jako zdroj orgánů pro transplantace. Průměrná výška dospělého prasete se pohybuje mezi 40 a 70 cm . vignety na Vánoce

Nejmenší liška: fenka

Nejmenší liška obecná


Fenka je malá noční liška, která se vyskytuje na Sahaře v severní Africe. Jeho nejnápadnějším znakem jsou neobvykle velké uši, které slouží k odvádění tepla. Liška fenyklová je nejmenší ze všech lišek na světě, ale její velké uši, měřící 15 cm, jsou zřejmě převzaty od většího příbuzného.

Nejmenší žijící kráva: Kráva panda

Nejmenší žijící kráva Panda Cow
Kráva panda je plemeno miniaturního skotu, které se svými rysy podobá pandě. V lednu 2011 jich bylo na světě údajně pouze 24. Je známá také jako miniaturní kráva panda a je výsledkem mutace.

Nejmenší králík: Brachylagus idahoensis

Nejmenší králík Králičí pygmej


Králičí trpaslík je nejmenší králík. Žije v Severní Americe. Dospělý králík váží asi 400 g a jeho tělo měří 24 až 29 cm. Samice jsou o něco větší než samci. Obvykle žijí v oblasti na hlubokých půdách s vysokou a hustou šalvějí, která jim slouží jako úkryt a potrava.

Nejmenší ryba: Paedocypris

Nejmenší ryba Paedocypris


Nejmenší ryba na světě. Tento druh ryby patří do skupiny kaprovitých ryb a nazývá se Paedocypris progenetica. Je to také nejmenší obratlovec na světě. Drobné, průhledné rybky Paedocypris mají vzhled larev a mají redukovanou kostru hlavy,mají mozek nechráněný kostmi. Žijí v tmavé vodě s kyselostí pH 3, která je nejméně 100krát kyselejší než dešťová voda.

Nejmenší žijící žába: Zlatá žába

Zlatá žába
Panamská zlatá žába je kriticky ohrožená ropucha, která je v Panamě běžná. Byl považován za poddruh A. varius. V současnosti je však obecně považován za samostatný druh. Nejmenší žábou jižní polokoule je žába zlatá (Psyllophryne Didactyla). Tělo zlaté žáby měří na délku pouhých 9,8 milimetru (s nohama vtaženýma do těla).

Stejně malá je i nejmenší žába na severní polokouli, která byla nedávno (1996) objevena v Monte Iberia na Kubě. Zatím nemá běžné jméno, ale jeho vědecký název je Eleutherodactylus iberia.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button