Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Ardenský bouvier: popis plemene a jeho vlastnosti

Ardenský bouvier, známý také jako ardenský dobytkář, je vzácné plemeno psa pocházející z Belgie. Tento středně velký pes se používal hlavně k pasení a hnaní dobytka, ale sloužil také jako hlídací pes. I přes klesající počet jedinců je toto plemeno stále uznáváno FCI ve skupině 1 pod číslem 171.

 

Ardeny Bouvier

 

Ardeny Bouvier

 

Ardenský bouvier je robustní a statný pes s krátkou a zavalitou postavou. Jeho svalnatý rámec a mohutná hlava z něj dělají ideálního pracovního psa. Toto plemeno je vysoce inteligentní, věrné a chránící svou rodinu. Může však být ostražitý vůči cizím lidem a vyžaduje řádnou socializaci od útlého věku.

Pokud uvažujete o adopci ardenského bouviera, je důležité si uvědomit, že toto plemeno vyžaduje pravidelný pohyb a duševní stimulaci, aby bylo zdravé a šťastné. Daří se jim v aktivní domácnosti a rádi tráví čas se svými majiteli. Při správném výcviku a socializaci může být toto plemeno vynikajícím společníkem pro správnou rodinu.

Původ a historie

 

Původ a historie

 

Ardenský bouvier je starobylé plemeno psů vyšlechtěné v Belgii. Toto plemeno se používalo hlavně k pasení dobytka a stád. Kromě toho byl ardenský bouvier v minulosti používán také jako hlídací pes. Dnes je to velmi vzácné plemeno, kterému hrozí vyhynutí.

Původní název tohoto plemene je Bouvier des Ardennes, což znamená „ardenský pastevecký pes“. Ardeny jsou pohoří na území Belgie, Francie a Lucemburska. Ardenský bouvier byl kdysi oblíbeným pasteveckým psem v belgických Ardenách. Psi pro medvědy – 10 plemen, která vás ochrání před medvědy

 

Ardenský bouvier byl oficiálně uznán FCI ve skupině 1 pod číslem 171. Jedná se o plemeno, které se svým vzhledem výrazně liší od ostatních pasteveckých plemen. Její výška se pohybuje kolem 50-60 cm a váží přibližně 25-30 kg.

V současné době je ardenský bouvier velmi vzácný a hrozí mu vyhynutí. V Belgii však probíhají snahy o zachování a obnovu tohoto plemene. V roce 2013 byl dokonce založen Klub belgických ardenských bouvierů, který se zaměřuje na ochranu a zachování tohoto starobylého plemene.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Hlava a uši

Ardenský bouvier má krátkou, širokou a mohutnou hlavu s malou bradou. Čenich je hluboký a silný s čelní rýhou, týlním hrbolem, nadočnicovými oblouky a výraznými lícními kostmi. Stop je výrazný a uši jsou středně velké, vysoko nasazené, vztyčené a trojúhelníkového tvaru. 15 nejoblíbenějších plemen bojových psů

 

Tělo a končetiny

 

Ardenský bouvier je středně velký pes se silnou a dobře osvalenou kostrou. Hmotnost se pohybuje od 28 do 35 kg u samců a od 22 do 28 kg u samic. Výška v kohoutku se pohybuje od 55 do 63 cm u samců a od 51 do 57 cm u samic. Hrudník je hluboký a široký, s dobře zakulaceným mozkem a silným krkem. Tělo má rovnou horní linii, silný hřbet, dobře osvalená bedra a širokou záď. Spodní linie je dobře klenutá a břicho je mírně vtažené.

Přední končetiny jsou rovné a silné, s dobře osvalenými ramenními klouby a krátkými, silnými tlapami. Zadní končetiny jsou rovněž rovné a silné, s dobře osvalenými stehenními a lýtkovými svaly a krátkými, silnými tlapami.

 

Srst a ocas Ardennes Bouvier

 

Srst a ocas Ardennes Bouvier

Ardenský bouvier má huňatou srst, která tvoří chlupatou vrstvu na hlavě a uších. Srst je drsná a hrubá, s hladkými a lesklými chlupy. Ocas je středně dlouhý, silný a nesený směrem dolů.

 

Celkový vzhled

 

Ardenský bouvier je krátký a kompaktní pes s hrozivým vzhledem. Je to silný a dobře osvalený pes se silnou a mohutnou hlavou. Jeho srst je hrubá a huňatá, ale zároveň lesklá a hladká. Ardenský bouvier je přirozeně nedůvěřivý k cizím lidem, ale zároveň velmi láskyplný a oddaný svému majiteli.

 

Chov a výcvik ardenských bouvierů

 

Chov a výcvik ardenských bouvierů

 

Ardenský bouvier je chytrý, energický a vytrvalý pes, který se hodí k různým činnostem, včetně pasení dobytka, hlídání a společenského chování. Jeho výcvik by měl být důsledný, ale zároveň pozitivní, a k posílení správného chování by se měly používat odměny.

Při výcviku je třeba dbát na to, aby byl pes dobře socializován a zvyklý na různé situace a lidi. Je to důležité proto, aby se pes necítil ohrožený nebo nedůvěřivý vůči cizím lidem. Je také důležité, aby pes byl trpělivý a nebyl tvrdohlavý, protože to může proces výcviku zpomalit.

Ardenský bouvier je vhodný také jako hlídací pes, protože je nedůvěřivý k cizím lidem a bude chránit svůj domov a rodinu. Při výcviku hlídacího psa se doporučuje používat pozitivní posilování a zajistit, aby pes rozuměl povelům a byl schopen na ně reagovat. 10 nejsilnějších psích plemen na světě

 

Ardenský bouvier je velmi vzácné plemeno, a proto se doporučuje jeho chov pro zachování genetické rozmanitosti. Křížení s jinými plemeny se nedoporučuje, aby se zachovaly jeho charakteristické vlastnosti.

Při chovu je třeba dbát na to, aby byl pes zdravý a dostávalo se mu odpovídající péče. Doporučují se pravidelné veterinární prohlídky a očkování. Je pot pro vlasy nebezpečný?

Obecně je ardenský bouvier inteligentní a odvážný pes, který se může stát skvělým společníkem pro rodiny s dětmi nebo pro jednotlivce. Jeho výcvik a chov by měl být zaměřen na zachování jeho vlastností a zdraví.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button