Zdraví

Čajovníkový olej – 10 výhod používání

Čajovníkový olej je jedním z nejznámějších esenciálních olejů s různými účinky. Celostní věda ájurvéda poskytuje důkazy o tomto oleji již od starověku. Správný Tea Tree Oil má velký význam, protože vyrovnává všechny ájurvédské triády – váta, pitta a kapha dóši.

 

Čajovníkový olej

 

Čajovníkový olej

 

Tea tree olej, známý také jako melaleukový olej, se získává z australské rostliny Melaleuca alternifolia. Čajovník se také liší od čajovníku obecného bez ohledu na jejich názvy. Je označován jako „rytíř v zářivé zbroji“, protože chrání před všemi druhy infekcí a různými alergickými reakcemi.

Díky svým protizánětlivým, zklidňujícím, antialergickým, antimikrobiálním a vyživujícím vlastnostem se může používat k léčbě řady onemocnění, jako jsou kožní a vlasové problémy.

 

Jak to funguje?

Čajovníkový olej obsahuje mnoho sloučenin, například terpinen-4-ol, které mají antimikrobiální účinky. Tento terpinen-4-ol pomáhá v boji proti infekcím tím, že posiluje vaši imunitu. Zvyšuje aktivitu bílých krvinek, které vytvářejí imunitu. Výhody a použití čajovníkového oleje

1: Podporuje zářivou pleť

 

Podporuje zářivou pleť

Čajovníkový olej se nejlépe používá pro své blahodárné účinky na pokožku. Je velmi prospěšný pro vaši pleť a dodává jí zářivý vzhled. Právě síla antioxidantů pomáhá pokožku redukovat a vyhlazovat.

 

2: Pomáhá zbavit se akné

 

Pomáhá zbavit se akné

Olej je velmi účinný proti akné díky svým protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem. Výzkum naznačuje, že je stejně účinný jako benzoylperoxid. Údajně zklidňuje zarudnutí, otoky a záněty. Proniká do pórů, odstraňuje toxiny a zabraňuje jejich ucpávání. Rovněž redukuje a zesvětluje jizvy.

Čajovníkový olej obnovuje přirozenou rovnováhu oleje v pokožce. Čajovníkový olej sice působí pomalu, ale jeho přímé používání po dobu 45 dní může s vaší pletí udělat zázraky. Dobrých výsledků dosáhnete použitím gelu na bázi tea tree oleje.

 

3: Předchází kožním infekcím – Tea tree olej

 

  Prevence kožních infekcí - Tea Tree Oil

Antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti tohoto oleje pomáhají odstraňovat infekce. Je vynikající na všechny typy kožních infekcí, jako je lupénka a herpes (
Jak se zbavit oparu
). Pomáhá také zmírnit podráždění a záněty kůže. Několik kapek tea tree oleje lze přidat do hydratačního nebo olivového oleje a nanést na postižené místo.

Tímto způsobem nám čajovníkový olej prospívá stejně jako dezinfekční prostředek na ruce. Olej může být účinný i při odpuzování hmyzu. Například v zemědělství se čajovníkový olej používá k ochraně produktů před mravenci. Je také účinný jako přírodní repelent proti komárům.

Čajovníkový olej je údajně také účinným antiseptikem, který se používá na drobné ranky a škrábance. Protože má antimikrobiální účinky, lze jej použít k ošetření a dezinfekci drobných řezných ran a odřenin, protože ničí S. aureus a další bakterie, které způsobují infekce v otevřených ranách.

 

4: Předchází rakovině kůže

 

Prevence rakoviny kůže

Podle některých výzkumů může tea tree olej pomáhat v boji proti rakovině kůže. Příznivě působí na redukci rakovinných nádorů.

 

5: Zabraňuje tvorbě lupů a vší

 

Zabraňuje tvorbě lupů a vší

Čajovníkový olej má antiseptické účinky, které odstraňují lupy, vši, bílé šupinky a odumřelou pokožku hlavy. Působí také jako čisticí prostředek a kondicionér, pomáhá zklidňovat suchou pokožku hlavy a léčit vši. Pro dosažení nejlepších výsledků zkuste denně aplikovat na vlasy několik kapek tea tree oleje v kokosovém nebo mandlovém oleji.

 

6: Snižuje padání vlasů – Tea Tree Oil

 

  Snižuje padání vlasů - Tea Tree Oil

Čajovníkový olej působí jako tonikum na vlasy a dodává jim zdravý a lesklý vzhled. Podporuje přirozený růst vlasů a posiluje je. Vypadávání vlasů u mužů

 

7: Léčba plísňové infekce nehtů

 

Léčba plísňové infekce nehtů

Plísňové infekce nehtů jsou časté, ale obtížně léčitelné. Nejlepší Tea Tree Oil pomáhá zbavit se houby na nehtech, pokud se používá samostatně nebo v kombinaci s jinými přírodními prostředky. Použijte několik kapek samotného tea tree oleje nebo jej smíchejte se stejným množstvím kokosového oleje a naneste na postižené místo.

 

8: Příznivě působí při dýchacích potížích

 

Příznivý účinek na respirační poruchy

Díky mnoha protizánětlivým vlastnostem je tea tree olej skvělý při dýchacích potížích. Je to silný expektorans, který pomáhá uvolňovat ucpané hleny v krku a nose. Je také účinným prostředkem proti astmatu, tuberkulóze, bronchitidě atd.

 

9: Podporuje zdraví ústní dutiny – Tea Tree Oil

 

Podporuje zdraví ústní dutiny - Tea Tree Oil

Výzkum naznačuje, že tea tree olej bojuje proti bakteriím, které způsobují zubní kaz, zápach z úst a další zánětlivá onemocnění ústní dutiny. Můžete ho použít jako ústní vodu bez chemikálií, stačí přidat kapku tea tree oleje do půl šálku vody, zamíchat a 30 sekund vyplachovat ústa.

 

10: Působí jako přírodní deodorant

 

Působí jako přírodní deodorant

Antibakteriální vlastnosti tea tree oleje mohou pomoci potlačit zápach spojený s pocením. Může být bezpečnou a účinnou alternativou deodorantu.

 

Nežádoucí účinky čajovníkového oleje

Při lokální aplikaci je bezpečný, ale někdy může způsobit podráždění, vysušení a otok kůže. Přestože čajovníkový olej může být skvělým doplňkem vaší každodenní rutiny, je důležité dodržovat určitá bezpečnostní opatření.

Čajovníkový olej není určen ke konzumaci a před použitím by měl být vždy zředěn. Mezi další nežádoucí účinky může patřit zarudnutí, svědění, pálení a suchá nebo šupinatá kůže. Na čajovníkový olej se může u lidí vyvinout alergická reakce. Před aplikací tea tree oleje na větší plochu pokožky se doporučuje provést náplasťový test.

Vzhledem k tomu, že čajovníkový olej lze používat i k aromaterapii, může vdechování nebo vydechování příliš velkého množství esence vést k příznakům, jako je nevolnost, bolest hlavy nebo závratě.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button