ZdravíZDRAVÍ A VÝŽIVA

Co je dobré na kašel 12 domácích léků na kašel

Co je dobré na kašel . Nejlepší přírodní prostředky proti kašli. Obecně je kašel zcela normální. Kašel vám pomůže zbavit se hlenu a dalších dráždivých látek v krku. Přetrvávající kašel však může být také příznakem několika onemocnění, jako je např..

 • alergie
 • virová infekce
 • bakteriální infekce

 

Někdy není kašel způsoben ničím, co by souviselo s vašimi plícemi. Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) může také způsobovat kašel. Kašel způsobený nachlazením, alergií a infekcí dutin můžete léčit několika volně prodejnými léky. Bakteriální infekce vyžadují antibiotika.

 

Co je dobré na kašel

 

Co je dobré na kašel
Co je dobré na kašel

 

Kromě léků se můžete svého lékaře zeptat i na další možnosti, které vám pomohou s kašlem. Zde jsme uvedli několik domácích prostředků, které můžete zvážit.

 

1. Mezi

 

Honey

 

Med je osvědčeným prostředkem proti bolestem v krku. Podle jedné studie může také účinněji tlumit kašel než volně prodejné léky obsahující dextrometorfan (DM), který tlumí kašel.

 

Vlastní lék si můžete vyrobit doma smícháním až 2 lžiček medu s bylinkovým čajem nebo teplou vodou a citronem. Účinky medu 7 jedinečných účinků medu.

 

Med působí uklidňujícím dojmem a citronová šťáva pomáhá při překrvení. Můžete také jednoduše sníst dvě lžičky medu nebo si udělat chlebovou pomazánku na svačinu.

 

2. Probiotika

 

Probiotika

Probiotika jsou mikroorganismy, které mohou přinášet řadu zdraví prospěšných účinků. Ačkoli přímo neulevují od kašle, pomáhají vyrovnávat rovnováhu gastrointestinální flóry. Gastrointestinální flóra jsou bakterie, které žijí ve střevech.

 

Tato rovnováha může podpořit funkci imunitního systému v celém těle. Studie v prokázala snížení počtu osob, které dostaly infekci horních cest dýchacích po užívání různých kmenů probiotik, ačkoli důkazy jsou stále neprůkazné.

 

Každý výrobce doplňků stravy může mít jiné doporučené denní dávky. Probiotika se přidávají také do některých druhů jogurtů.

 

Vzhledem k dostupným možnostem probiotik byste se měli poradit se svým lékařem, které probiotikum je pro vás a váš stav vhodné. Nejpřirozenějším způsobem, jak získat probiotika, jsou fermentované potraviny :

 

 • kysané zelí
 • jogurt
 • kefír
 • kombucha
 • tempeh
 • kimči
 • kvásek

3. Bromelain

 

Bromelain

Ananas si obvykle nepředstavujete jako lék proti kašli, ale možná je to proto, že jste nikdy neslyšeli o bromelainu. Existuje několik důkazů, že bromelain – enzym, který se nachází pouze ve stonku a plodech ananasu – může pomáhat tlumit kašel a uvolňovat hleny v krku.

 

Chcete-li co nejvíce využít výhod ananasu a bromelainu, snězte třikrát denně plátek ananasu nebo vypijte sklenici čerstvé ananasové šťávy.

 

Tvrdí se také, že může pomoci zmírnit zánět dutin a problémy s dutinami způsobené alergiemi, které mohou přispívat ke kašli a hlenům. Pro potvrzení této skutečnosti však nejsou k dispozici dostatečné důkazy.

 

Někdy se také používá k léčbě zánětu a otoku. Děti a dospělí, kteří užívají léky na ředění krve, by neměli užívat doplňky stravy obsahující bromelain. Pokud užíváte antibiotika, jako je amoxicilin, buďte při užívání bromelainu opatrní, protože může zvýšit vstřebávání antibiotika. Před užíváním nových nebo neznámých doplňků se vždy poraďte se svým lékařem.

 

4. Máta peprná – Co je dobré na kašel

 

Máta peprná - Co je dobré na kašel

Listy máty peprné jsou známé svými léčivými účinky. Mentol obsažený v mátě peprné pomáhá zklidnit krk a usnadňuje dýchání.

 

Může vám prospět pití mátového čaje nebo vdechování mátových par z parní procedury.

 

Pro přípravu parní kúry přidejte 7 nebo 8 kapek esenciálního oleje z máty peprné asi do šálku právě převařené vody. Přehoďte si přes hlavu ručník a zhluboka dýchejte přímo nad vodou.

 

6. Tymián – Co je dobré na kašel

 

Tymián - Co je dobré na kašel

 

Tymián někteří používají při onemocněních dýchacích cest. Jedna malá studie, které se zúčastnilo 361 osob s akutní bronchitidou, naznačila, že esence z tymiánových listů smíchaná s břečťanem může pomoci zmírnit kašel i krátkodobou bronchitidu.

Listy obsahují sloučeniny zvané flavonoidy, které uvolňují svaly krku při kašli a zmírňují záněty. Tymiánový čaj si můžete připravit doma ze 2 lžiček rozdrcených tymiánových lístků a 1 šálku vroucí vody. Šálek přikryjte, nechte 10 minut louhovat a sceďte.

 

7. Kloktání slanou vodou – Co je dobré na kašel

 

Kloktání slanou vodou - Co je dobré na kašel

 

Ačkoli se tento prostředek může zdát poměrně jednoduchý, kloktání vody se solí může pomoci zklidnit škrábání v krku, které způsobuje kašel. Smíchání 1/4 až 1/2 čajové lžičky soli se sklenicí teplé vody může pomoci zmírnit podráždění. Vezměte prosím na vědomí, že děti mladší 6 let neumějí kloktat, proto je lepší vyzkoušet jiné prostředky pro tuto věkovou skupinu.

 

8. Ginger

 

Ginger

 

Zázvor je oblíbeným tradičním lékem. Často se používá k léčbě nevolnosti a žaludeční nevolnosti, ale může také zmírnit kašel.

 

Jedna laboratorní studie naznačuje, že zázvor může uvolňovat svaly dýchacích cest. Může být prospěšný při příznacích astmatu, včetně kašle. Zázvor má také protizánětlivé látky, které mohou zmírnit zánět a otok v krku. Pokud máte kašel, je zázvorový čaj tou nejlepší volbou. Horká tekutina může snížit podráždění, suchost a hlen v krku. účinky zázvoru 11 zdravotních přínosů zázvoru.

 

Chcete-li si připravit zázvorový čaj, nakrájejte centimetrový kousek čerstvého zázvorového kořene. Vařte ho v 1 šálku vody 10 až 15 minut, podle toho, jak silný čaj chcete. V obchodě si můžete koupit také zázvorový čaj v sáčcích.

 

9. Jilm kluzký

 

Jilm kluzký

 

Břestovec je prastarý lék na kašel a bolesti v krku. Říká se, že zmírňuje záněty a zklidňuje sliznici krku. Neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by tento přínos potvrzovaly. Slippery elm však není spojován se závažnými vedlejšími účinky.

Jilm je k dispozici ve formě kapslí, tablet, pastilky a čaje. Pastilky a čaje jsou ideální pro zmírnění podráždění v krku.

 

10. Kurkuma – Co je dobré na kašel

 

 Kurkuma - Co je dobré na kašel

 

Kurkuma se v průběhu let tradičně používala při mnoha onemocněních, včetně kašle. Jeho účinná látka, kurkumin, má silné protizánětlivé účinky.

Doporučuje se konzumovat kurkumu s černým pepřem. Je to proto, že piperin, hlavní sloučenina černého pepře, zvyšuje biologickou dostupnost kurkumy. To podporuje vstřebávání kurkumy v těle.

Zkuste popíjet teplý čaj z kurkumy. Přidejte špetku černého pepře a trochu medu na oslazení. Účinky kurkumy 10 prokázaných přínosů kurkumy.

 

11. Vyhněte se spouštěčům refluxu

 

Vyhněte se spouštěčům refluxu

 

GERD neboli reflux kyseliny vzniká, když se obsah žaludku vrací zpět do krku. To může způsobit podráždění a následný kašel.
Dobré na bolest v krku
.

Ve skutečnosti je přibližně 40 % chronických kašlů způsobeno refluxem.

Pokud se domníváte, že vaše příznaky jsou způsobeny GERD, může vám pomoci vyhýbání se běžným spouštěcím potravinám. Patří sem potraviny, jako jsou:

 

 • Kofein
 • alkohol
 • čokoláda
 • sycené nápoje
 • kyselé potraviny, jako jsou citrusové šťávy

 

12. Pití tekutin – Co je dobré na kašel

 

Co je dobré na kašel

Jedním z nejlepších způsobů, jak zmírnit kašel, je pít hodně tekutin.

 

Pití tekutin může pomoci zmírnit suchost v krku, která je častou příčinou kašle. Pomáhá také ředit hlen, což může zmírnit kašel a zácpu. Vypadávání vlasů

 

Na kašel jsou ideální horké tekutiny, například vývar nebo čaj. Pokud dáváte přednost studenému nápoji, zvolte neslazený nápoj, například vodu nebo neslazený čaj. Pomoci může také cucání kostek ledu.

 

Jak předcházet kašli

Kromě toho, že se dozvíte, jak kašel léčit, můžete se také naučit, jak mu předcházet.

 

Chcete-li se chránit před chřipkou, nezapomeňte se nechat každoročně očkovat proti chřipce, obvykle od října. Mezi další kroky, které můžete podniknout, patří:

 • Vyhýbejte se kontaktu s jinými nemocnými lidmi. Pokud víte, že jste nemocní, nechoďte do práce, do školy nebo na jiná místa, kde budete v kontaktu s jinými lidmi, abyste nenakazili ostatní.
 • Při každém zakašlání nebo kýchnutí si zakryjte nos a ústa, nejlépe kapesníkem (který po použití ihned zahoďte), nebo si zakašlete do lokte.
 • Pijte hodně tekutin, abyste zůstali hydratovaní.
 • Často uklízejte společné prostory svého domova, práce nebo školy. To je důležité zejména u pracovních desek, hraček nebo mobilních telefonů.
 • Často si myjte ruce, zejména po kašli, jídle, návštěvě toalety nebo péči o nemocného.
 • V případě alergií můžete snížit výskyt vzplanutí tím, že určíte alergeny, které na vás působí, a vyhnete se jejich působení. Mezi běžné alergeny patří např:
 • stromy
 • Pyl
 • Roztoči
 • zvířecí srst
 • plísně
 • hmyz

 

Užitečné je také očkování proti alergiím, které může snížit vaši citlivost na alergeny. Poraďte se se svým lékařem, jaký plán je pro vás vhodný.

 

Kdy zavolat lékaře

Pokud kašel ovlivňuje vaši schopnost dýchat nebo pokud vykašláváte krev, vyhledejte lékařskou pomoc. Infekce dýchacích cest se projevují bolestmi těla a horečkou, zatímco alergie nikoli.

Pokud se u vás kromě kašle objeví i následující příznaky, navštivte lékaře:

 • mrazení
 • Dehydratace
 • horečka vyšší než 38 °C
 • malátnost nebo celkový pocit, že se necítíte dobře.
 • produktivní kašel se zapáchajícím, hustým, zeleným nebo žlutým hlenem.
 • Slabost

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button